Görülmemiş intihal vakası: Tezin sadece başlığı farklı

Görülmemiş intihal vakası: Tezin sadece başlığı farklı

ABONE OL
Mart 24, 2022 12:15
Görülmemiş intihal vakası: Tezin sadece başlığı farklı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapılan iki yüksek lisans tezinin birbirinin aynısı olduğu ortaya çıktı. İki tez arasındaki tek fark, 2009 tarihli “Enderun Saray Okulunda Hasoda Teşkilatının Önemi Uygulanan Eğitim Yönetimi ve Stratejileri” adlı tezin 2008 tarihli tezdeki 2. bölümü içermemesi. Tezi yazanların birbirlerine teşekkür ettiği görülüyor.

Murat Oğuz ve Muhammet Keskin tarafından yazılan iki ayrı tezin aynı içeriğe sahip olduğu görülüyor. Twitter’da ortaya çıkan skandalda iki tez arasındaki tek farkın “2009 tarihli ‘Enderun Saray Okulunda Hasoda Teşkilatının Önemi Uygulanan Eğitim Yönetimi ve Stratejileri” adlı tezin 2008 tarihli tezdeki 2. bölümü içermemesi” olduğu belirtildi.

İki tez aynı olsa da jüri tarafından kabul ediliyor. Yapılan paylaşımlarda tezlerin girişlerinin dahi aynı olduğu, tezi yazanların birbirlerine teşekkür ettiği görülüyor.

Tezlerden biri 2008 diğeri 2009 yılına ait. Ancak, iki tezin jürisinde de ortak bir isim bulunuyor, Ahmet Şirin. Şirin, bir yıl arayla yer aldığı jüride iki teze de ‘olur’ veriyor ve aynı olduğunu fark etmiyor.

Kaynak: Karar.com

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.