Diyarbakır Kalesinden Notlar – 38

Diyarbakır Kalesinden Notlar – 38

ABONE OL
Aralık 3, 2023 21:32
Diyarbakır Kalesinden Notlar – 38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Hırsızlık’ denince yurttaşın aklına her nedense anında ‘Kayyım’ geliyor.

Hırsız olmayanı tenzih ederek başlıyorum.

Diyarbakırlı belediye başkanı seçecek, başkan nasıl biri olmalı diye sorduk, cevap aldık.

‘HIRSIZ OLMASIN, MAAŞI İLE YETİNSİN’ dediler.

Dünkü manşetimiz buydu, büyük ilgi gördü.

Yani, vatandaş diyor ki; “Kenti yönetmesi için yetkiyi ben veriyorum. Yediemin olarak seçiyorum, sadık olsun, kentin, devletin, milletin parasını çalmasın.”

Doğrusu da bu…

Mevcut belediyeler için yetkinin halktan verilmediğini, bu anlamda halkın iradesinin gasp edildiğini, doğal olarak parasının da gasp edilebileceği yönünde bir sürecin yaşanmış olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyiz.

‘Maaşı ile yetinsin’ sözüne de çok güldüm.

Manşeti böyle atınca, bürodaki arkadaşlarda güldü.

Sonra okuyucudan gelen mesajlardan da anladım, onlarda gülmüş.

Gülmüşüz, farkında olmadan Devrimci! bir eylem gerçekleştirmişiz.

Yetinmek, hakkından fazlasına tenezzül etmemek, başkasına ait olana el uzatmamak gibi olması gereken insani hareketlerden uzak bir yerde toplumsal çöküntü yaşadığımızın farkındayım.

Kayyım yönetimlerinde bırakın başkanı, daire başkanları, özel kalem müdürleri birkaç maaşla bile yetinmedi, üstünü yolsuzlukla taçlandırdı. İmar rantı, konser, çay-çorba, fuarlar derken, ucu son derece açık harcamaların güzergâhı Kocaeli’ne, Antalya’ya, Sakarya’ya kadar yol oldu…!

Diyarbakırlılar seçecekleri Belediye Başkanını tarif etti haberine gelen yorumları da yeri gelmişken sizlerle paylaşayım ki, hep birlikte halkımızın ne düşündüğüne tanıklık edebilelim.

1-7 yılda görev yapanların mal varlıkları araştırılsın

2-Kısacası kayyım olmamalı

3-Toplu taşıma ücretlerine yapılan zam zulümdür.

4-Hırsız olmasın yeter ulan çalıyorsanız bari az çalın. Bari işçinin emekçinin hakkını çalmayın. Adamlar o kadar azdı ki, o kadar çaldı ki, bazı kayyımlar işadamından, müteahhitten, esnaftan çaldıkları yetmedi, gariban asgari ücretli işçinin emeğinden, hakkından promosyonundan bile çaldılar. Allah’a havale ettik. Allah bize yeter, rezil rüsva eder bunları:)))))))

4- Kayyımlar memleketin içine sıçtılar resmen! Başarısızlıkta birbirleriyle yarışıyorlar!

Bir de modern kentleşmeye örnek haberine gelen yorumlar var;

1-O kaldırım ve yolları kış ağzı kazıp öyle bırakıyorlar. Toz, toprak, çamur deryası.

2-Tekel Caddesi Mevlana ortaokulu önü kaldırım kalmamış. Ve burada tam 3 okul var. Kontrol yok. Her yer rezalet. Koskoca yaz ayında yapılmadı, şimdi yapılıyor. AYKOME ne iş yapar.

3-Bağlar bağcılar mah 1107 sokak 6 aydır aynı durumda

4-Ben 4 yıldır Üç kuyularda kapalı durak ihtiyacı olduğunu belirttim, ama hala yapılmamış, ne zaman yapılacak bilmiyorum, çünkü ne zaman sorsam gereken birime bildirilmiştir deniyor. Üç kuyular araştırma kavşağında il ve ilçelerden gelen hasta ve hasta yakınları yaz kış yağmur ve karlı havalarda sıkıntı yaşıyor.

Hafta sonu için bu kadar ifşa yeter…!

Naci Sapan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.