İŞLETME YÖNETİCİLERİ İÇİN 12 ETİK İLKE

İŞLETME YÖNETİCİLERİ İÇİN 12 ETİK İLKE

ABONE OL
Kasım 10, 2023 22:13
İŞLETME YÖNETİCİLERİ İÇİN 12 ETİK İLKE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1.Dürüstlük:

Tüm personel, her türlü iletişimde ve tüm eylemlerde doğruyu söylemeye kararlı olmalıdır. Bu, hiçbir zaman kasıtlı olarak kısmi gerçekleri söylememeyi, bilgileri seçici olarak atlamamayı, yanlış beyanlarda bulunmayı veya abartmamayı içerir. Dürüstlük aynı zamanda hem iyi hem de kötü haberleri eşit samimiyetle güvenilir bir şekilde paylaşmak anlamına gelir.

2.Adil olmak:

Tüm anlaşmalar ve ilişkiler, başkalarına kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranarak adil olmaya yönelik bilinçli bir taahhüt üzerine kurulmalıdır. Adil olmak, tüm bireylere eşit ve nazik davranmayı, gücü hiçbir zaman keyfi olarak kullanmamayı ve zayıflıklardan veya hatalardan asla kişisel veya kurumsal çıkar için yararlanmamayı gerektirir.

3.Liderlik:

Olumlu bir etik davranış örneği oluşturmaya yönelik bilinçli bir çabayla ortaya konan liderlik, etik karar alma yoluyla mükemmelliğe bağlılıktır. İşletmeler ve işletme yöneticileri operasyonel verimliliği, çalışan memnuniyetini ve müşteri onayını sürekli iyileştirerek liderliklerini sürdürüyorlar.

4.Güven:

Kuruluşlar ve personel, güven ve itibar uyandıran eylemler ve sözler arasındaki tutarlılık yoluyla dürüstlük gösterir. Dürüstlük aynı zamanda sözleri tutmak, taahhütleri yerine getirmek, son teslim tarihlerini karşılamak ve ahlaka aykırı faaliyetlere veya iş anlaşmalarına katılmayı reddetmek anlamına da gelir.

5.Şefkat:

Empati ve şefkate dayalı bir iş ortamını geliştirmek, tüm personele, iş ortaklarına ve müşterilere karşı nazik ve şefkatli olma taahhüdünü gerektirir. İş hedefleri yardımsever olmalı ve yerel topluluk da dahil olmak üzere başkalarının ihtiyaçlarını ve hassasiyetlerini anlamak için yeterli zaman harcanarak güvence altına alınmalıdır.

6.Saygı: 

Saygı, tüm personelin insan haklarına, onuruna, özerkliğine, çıkarlarına ve mahremiyetine tam bağlılıkla gösterilir. Bu, herhangi bir ceza veya ayrımcılık korkusu olmaksızın, fikir ve görüşlerin paylaşılması konusunda herkesin eşit saygıyı ve desteği hak ettiğini kabul etmek anlamına gelir.

7.Sorumluluk: 

Çalışanlar işlerinin tam sahipliğini alarak, eylemlerinin duygusal, finansal ve ticari sonuçlarının bilincinde olmaya çalışarak sorumluluk sergilerler. Sorumluluklarını ciddiye almak aynı zamanda çalışanın olgunluğunu ve sıkı denetime ihtiyaç duymadan bir işi yapabilme becerisini de gösterir.

8. Sadakat:

Sadakat, gizli olarak öğrenilen bilgilerin asla ifşa edilmemesi ve iş arkadaşlarına, müşterilere, iş ortaklarına ve tedarikçilere sadık kalınmasıyla kanıtlanır. Sadık çalışanlar çıkar çatışmalarından kaçınır, şirketlerinin iyi itibarını oluşturmaya ve korumaya ve iş arkadaşlarının moralini yükseltmeye yardımcı olur.

9. Yasalara uymak:

Kuruluşlar yürürlükteki tüm yasa ve kurallarına tam olarak uymalıdır. Yasalara saygılı işletmeler ve personel aynı zamanda endüstri ve ticaret düzenlemelerine, pazar standartlarına ve her türlü ek zorunlu kurumsal politika, uygulama ve prosedüre de uyar.

10.Hesap verebilirlik:

Hesap verebilirlik, tüm kararların, eylemlerin ve ilişkilerin etik kalitesine tam bir bağlılık gerektirir. Etik davranışa yönelik yüksek beklentiler, bir kuruluşun ve personelinin diğer çalışanlara, tüketicilere, yerel topluluğa ve genel olarak kamuya karşı sorumlu tutulması durumunda iş uygulamalarını yönlendirir.

11. Şeffaflık:

Şeffaflığa bağlılık, iş bilgilerinin ve politikalarının finansal yatırımcılar, personel ve tüketiciler gibi uygun grupların erişimine sunulmasını gerektirir. Örneğin fiyat artışları, ücretler, işe alma, terfi verme, işyeri ihlallerinin ele alınması ve çalışanların işten çıkarılmasına ilişkin kriterlerin paylaşılmasını içerir.

12. Çevre bilinci:

Kuruluşlar ve personel, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olarak çevreye bağlılık göstermektedir. Faydalı eylemler arasında karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmak için enerji verimliliğinin artırılması, su kullanımının azaltılması ve atıkların azaltılması yoluyla iş yapmanın olumsuz çevresel etkilerinin azaltılması yer almaktadır.

Ahmet Akın – Yeminli Mali Müşavir

MTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.