Mersin Çok Güzel Olacak…

Mersin Çok Güzel Olacak…

ABONE OL
Mayıs 12, 2021 11:03
Mersin Çok Güzel Olacak…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin…

Sokakları deniz kokan, dünyanın neresinden kim gelirse gelin bağrına basan, ne olursa olsun güzelliğinden asla bir şey kaybetmeyen; silüetiyle, tarihiyle, doğasıyla, bereketiyle insanı kendine hayran bırakan eşsiz bir şehir.

Mersin artık kabuğuna sığmıyor, öyle büyük bir potansiyeli var ki!

Ama maalesef güzelliğini, değerlerini dışa aktaramamış bir şehrimiz.

Ancak artık daha güçlü bir Mersin hayali hiç de uzak gözükmüyor.

Mesela narenciyede çok iyi noktadayız. Tarımda Çukurova’nın zaten bereketli toprakları üzerinde baya yol aldık. Bir de yüksek ve modern sera tarımına geçmeyi tam başardık mı değmeyin keyfimize.

Şehrin can damarı Mersin Limanı; Türkiye’nin en büyük limanı olarak bütün dünyaya açılıyor.

Ne var ki, planlara işlenen ve yapılması projelendirilen ve Mersin’i dünyanın en önemli liman şehri yapacak olan yeni terminal limanını bir kenara itiyoruz. Buna anlam veremiyorum; ‘dünyanın en büyük limanı olma kapasitesi’ varken şehrin limanının yenisini yapılmıyor. Birilerinin çeşitli oyunlarıyla mevcut liman genişletilmeye çalışılıyor.

Neyse gelelim Hasan Ali Türküsü olan havaalanı projesine. Çok şükür havaalanı istesek de istemesek de tamamlanıyor artık. Yıllardır Mersin’in her alanda geri kalmasının nedenlerindendir hava alanının olmayışı. Nihayet edindiğim bilgiye göre 1,5 yıl sonra artık dünyanın her tarafına uçabileceğiz.

Aynı şekilde aktarma olmadan dünyanın her tarafından direkt olarak insanlar Mersin’imize gelebilecekler. Birde kargo uçuşları olacak. Bu da her alanda, ihracat ve ithalatımızı kolaylaştıracak. .

Yani yakında ticaretimiz de turizmimizde şahlanacak.

Bir bitmeyen gündem de Mersin – Antalya karayolu.  Neyse ki o da tamamlanmak üzere.  Artık o ölüm kokan virajlı yollardan kurtulmuş olacağız. Batıyla olan bağlantımız daha rahat ve kolay olacak.

Şimdi birkaç konu daha var gündemimizde. Bunlardan biri Çeşmeli – Taşucu otoban bağlantısı. Bugünlerde ihaleye çıkacağı söyleniyor. Turizm ve batıya giden ulaşım hattındaki büyük tıkanıklığı giderecek  çok önemli bir proje.

Mersin, bu otoban ihalesinin bir an önce yapılmasını bekliyor. Yine Taşucu limanının özelleştirilmesi gündemde.  

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Taşucu Limanı’nın 40 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle ihaleye çıkıyor.

Yine liman geri sahasında bulunan taşınmazın da “satış” yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilmesi için ilana çıktı.

İşte bu noktada Mersinli iş insanları bunu iyi takip etmeliler. Birlik oluşturup birilerinin hiç yere ele geçirmesinin önüne geçmeliler.

Ben de iş insanları derneği olan MERYAD’ın (Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği) Yönetim Kurulu üyesi olarak çağrı yapıyorum. Herkes elini taşın altına koymalı ve şehrimizin değerlerine sahip çıkmalıdır.

İş işten geçtikten sonra ah vah çekmenin bir anlamı kalmıyor.

Mersin’de çok güzel gelişmeler oluyor. Sıçrama tahtasında bekliyor. Her şeyimiz var ama sadece zamanı iyi değerlendiremiyoruz.

Birkaç yıl sonra Mersin’in çok iyi bir çekim merkezi olacağını görür gibiyim. Yeter ki, bu Covid-19 belasından bir kurtulalım, şehrimizin her bir değerine sahip çıkalım.

İnanıyorum ki; birlik olursak birçok engeli daha rahat aşabilir, şehrimizi dünyanın incisi haline getirebiliriz.

DİDEM YAPAR PEKTAŞ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.