Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları

Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları

ABONE OL
Ağustos 21, 2023 09:51
Tarımsal Üretimde Kalite Ve Verimliliği Artırmanın Yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel gıda üretim sistemlerinin ne kadar üretken veya verimli hale gelebileceği, gelecekteki toplumsal refahı önemli ölçüde etkileyecektir. Tarım sektöründeki yüksek verimlilik düzeyi, ekonomik büyümeyi ve gıda güvenliğini teşvik ederken, toprak ve su gibi sınırlı doğal kaynakları korurken, bol ve uygun fiyatlı gıda sağlar. 

Artan nüfus ve mevcut gıda üretim sistemlerini zorlaması öngörülen aşırı iklim değişikliği ile karşı karşıya olunduğu için bu özellikle kritiktir. Tarımsal üretkenlik, küresel etkiye sahip büyük bir kavramdır.

Çiftçilerin tarımsal üretkenliklerini artırmalarının birçok yolu vardır. Bazı stratejiler şunları içerir:

* Mekanizasyon ve otomasyon, verimlilikleri artırırken işgücü ihtiyaçlarını ve maliyetlerini azaltır. * Yüksek verim ve mahsul kalitesini desteklemek için toprak sağlığı uygulamalarını kullanarak doğal toprak verimliliğini ve su tutma kapasitesini optimize etmek. * İyi besin yönetimini desteklemek için doğru kaynağı, doğru oranda, doğru zamanda ve doğru yerde uygulamak. * Haşere ve hastalık salgınlarını meydana geldiklerinde önlemek, tanımlamak ve tedavi etmek için proaktif önlemler almak.

Akıllı su yönetimi, bitki (nebat) dikmek için temel bir ihtiyaçtır ve suyu yöneterek üretimi artırabilirsiniz. Su yönetimi, üretimi iyileştirmenin en iyi yoludur. Yağmurlama sulama sistemini kullanarak verimi %50’ye kadar artırabilirsiniz. Üretim kanalları sayesinde, ekinlerin güvenliği için tüp kuyular daha iyi bir sulama sistemi elde eder.

Ayrıca ısıya dayanıklı çeşitler, bitkinin verimi yüksek sıcaklıklarda tutmasını sağlar. Sıcağa dayanıklı çeşitleri geliştirmeliyiz ve bu, mahsul verimini %23’e kadar artırıyor.

Çiftçilik bilim adamlarına göre, mahsullerin yaklaşık %5’i böcekler, haşereler ve hastalıklar tarafından yok ediliyor. Çiftçilerin çoğu son yıllarda geliştirilen ilaç ve böcek ilaçlarının kullanımından habersiz. Mahsullerin üretimini iyileştirmek, verimlerini artırmak için bu ilaçları kullanmak gerekir. Farkında olmak için, çiftçilerin bitki koruma konusunda adım atması veya teknik personelini ilaçlama ve böcek ilacı püskürtme konusunda çalıştırması gerekir.

Tarımsal verimliliğini artırmanın anahtarı verimli çiftlik yönetimidir. Verimliliği artırmanın bir sonraki yöntemi, birçok ürün ekmektir.

Küresel tarımsal üretkenlik oranlarındaki zorluklara ve son zamanlardaki gerilemelere rağmen, gelecek ufku, çiftlik verimliliği iyileştirmeleri ve bunların ekonomik kalkınma üzerindeki potansiyel etkileri konusunda iyimser. Bu, özellikle tarım arazilerini yoğunlaştırarak mevcut üretkenlik oranlarını iyileştirme konusunda önemli potansiyele sahip gelişmekte olan ülkelerde geçerlidir.

Geçim kaynaklarını önemli ölçüde iyileştirme, düşük gelir üzerindeki etkileri azaltma ve dayanıklı gıda tedarik sistemleri oluşturma potansiyeline sahip dijital çiftlik ilerlemeleri, giderek artan bir şekilde ulusal gıda politikası hedeflerinin bir parçası haline geliyor. 

Farklı mahsullerin aynı anda birlikte büyüdüğü bir uygulama olan interplanting, büyüyen tarım alanında üretkenliği en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur. Bazı mahsuller birlikte en iyisidir, bazıları değildir.

Ahmet Akın – Yeminli Mali Müşavir

MTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.