Üstün Dökmen kimdir? Üstün Dökmen kaç yaşında ve nereli? Prof. Dr. Üstün Dökmen kitapları ve eserleri!
  • Diyalektik Haber
  • Gündem
  • Eğitim
  • Üstün Dökmen kimdir? Üstün Dökmen kaç yaşında ve nereli? Prof. Dr. Üstün Dökmen kitapları ve eserleri!

Üstün Dökmen kimdir? Üstün Dökmen kaç yaşında ve nereli? Prof. Dr. Üstün Dökmen kitapları ve eserleri!

Kitapları ve çıktığı televizyon programlarındaki fikirleri ve araştırmalarının yanı sıra duruşu, konuşması ve pozitif tavırlarıyla her zaman dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Üstün Dökmen hayatı ve kitapları ile ilgili detayları yazımızdan bulabilirsiniz...

ABONE OL
Nisan 24, 2021 07:30
Üstün Dökmen kimdir? Üstün Dökmen kaç yaşında ve nereli? Prof. Dr. Üstün Dökmen kitapları ve eserleri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk akademisyen, Psikolog, Yazar, televizyon programcısı ve üniversite profesörü Üstün Dökmen, uzun yıllardır programlarıyla tanınmakta ve özellikle de “Küçük Şeyler” serisi gibi kitaplarıyla hayatlara dokunmaktadır. Üstün Dökmen kimdir? Üstün Dökmen kaç yaşında ve nereli? gibi tüm soruların cevaplarını sizler için derledik…ÜSTÜN DÖKMEN KİMDİR?Üstün Dökmen, 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Türk akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı olan Dökmen, hâlen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde profesörlüğü yapmaktadır. 1971 yılında Ankara’da Cumhuriyet Lisesi’ni, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdi. 1986 yılında doktorasını Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında bitirdi. 1988’de Doçentlik, 1995’te Profesörlük derecesini aldı. Üstün Dökmen, her zaman sosyal bilimlere ilgi duyuyordu, ancak öncelikle Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümü’ne kaydoldu. Üçüncü sınıfa gelince fiziğin kişiliğine uygun olmadığını fark etti. Yeniden üniversite sınavlarına girerek Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne geçti. Bu bölümden mezun oldu ve aynı bölümde Uygulamalı Psikoloji (Klinik Psikoloji) alanında Yüksek Lisans yaptı. Psikolojik danışma ve rehberlik alanında 1986 yılında doktora, 1988 yılında doçentlik, 1995’te ise profesörlük derecesi aldı. Hâlen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Bir dönem TRT’de Küçük Şeyler adlı bir programı hazırlayıp sundu.Dökmen’in çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra dört bilimsel, bir de şiir kitabı vardır. Bu kitaplar sırasıyla; “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi: Kuruluşu, Gelişmesi, Çalışmaları” , “Okuma Becerisi İlgisi ve Alışkanlığı Üzerine Psiko-Sosyal Bir Araştırma” , “İletişim Çatışmaları ve Empati” , “Sosyometri ve Psikodrama” adlarını taşımaktadır. Şiir kitabının adı “Selam” dır. Meslektaşı Prof. Dr. Zehra Yaşın Dökmen’le evlidir; iki kızı bulunmaktadır.ÜSTÜN DÖKMEN KİTAPLARIİletişim Çatışmaları ve Empati, 1994Sosyometri ve Psikodrama Kuramsal Temeller/ Uygulamalardan Örnekler/ Yeni Yaklaşımlar, 1995Selam, 1996Varolmak Gelişmek Uzlaşmak, 2000Yağmurda Yangın, 2002Bir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme Tarifi, 2002Komşu Köyün Delisi, 2004.Küçük Şeyler, 2004Oyunlar Otoyolda Piknik/ Padişah-ı Hali Osman, 2005Ladesçi, 2006Küçük Şeyler 2, 2006Nokta Nokta Hanımın Hayatı, 2007Küçük Şeyler 3 Yaşama Yerleşmek, 2008Küçük Şeyler 4 Eşitler Evi, 2009Miyase’nin Kuzuları, 2009İnsanın Korunakları 1 Deriden Kültüre, 2010İnsanın Korunakları 2 Mimari,2011Kelebekler ve İnsanlar, 2011Metrestepe, 2013.ÜSTÜN DÖKMEN TİYATRO OYUNLARIOtoyolda Piknik-Padişah 1 Hali OsmanBir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme TarifiToplumsal CinsiyetYağmurda YangınSelamKomşu Köyün Delisi (Tiyatro Oyunu)Ladesçi (Yaşamın Kerteriz Defterinden Bir Roman)

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.