Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Takım elbise giyip kravat taksaydım bu olur muydu?” - Diyalektik Haber
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Takım elbise giyip kravat taksaydım bu olur muydu?”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Takım elbise giyip kravat taksaydım bu olur muydu?”

ABONE OL
Nisan 28, 2021 09:18
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Takım elbise giyip kravat taksaydım bu olur muydu?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında yaşananlarla ilgili “Bunun kadın olduğum için olduğu sonucuna varmalıyım. Takım elbise giyip kravat taksaydım bu olur muydu?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu’nda kadın milletvekillerine hitap eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye’ye iki hafta önce yaptığı ziyarette yaşanan protokol krizine ilişkin ilk kez değerlendirmede bulundu. Ursula von der Leyen, Ankara’daki görüşme sırasında Erdoğan’ın yanında bir sandalyeye değil de, uzaktaki üçlü kanepeye oturmak zorunda kalmasını “cinsiyetçilik” olarak değerlendirerek, “Çünkü ben bir kadınım” dedi.

Ursula-Von-Der-Leyen-Takım-elbise-giyip-kravat-taksaydım-bu-olur-muydu-
Leyen-Takım-elbise-giyip-kravat-taksaydım-bu-olur-muydu?

Ursula von der Leyen yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti:

Avrupa Komisyonu’nun başkanı olan ilk kadın benim. Avrupa Komisyonu Başkanı’yım. İki hafta önce bir Komisyon Başkanı olarak Türkiye’yi ziyaret ettiğimde böyle davranılmasını bekliyordum. Ama böyle davranılmadı. Herhangi bir Avrupa Anlaşması’nda bana nasıl davranıldığına dair herhangi bir gerekçe bulamıyorum, bu yüzden bunun kadın olduğum için olduğu sonucuna varmalıyım. Takım elbise giyip kravat taksaydım bu olur muydu? Önceki toplantıların resimlerinde sandalye sıkıntısı görmedim ama kadın resimleri de görmedim.

Bir kadın ve bir Avrupalı olarak kendimi incinmiş ve yalnız hissettim. Bu, oturma düzenlemeleri veya protokolle ilgili değil. Bu, kim olduğumuzun özüne iniyor. Bu, birliğimizin savunduğu değerlere gidiyor ve bu, kadınlara eşit muamele görmeden önce ne kadar ileri gitmemiz gerektiğini gösteriyor, her zaman ve her yerde. Bir lider olarak sesimi yükseltebilirim ve kendimi duyurabilirim. Ama yapamayan milyonlarca kadın ne olacak? Gezegenimizin her köşesinde her gün yaralanan, gücü olmayan veya sesini yükseltemeyen kadınlar.

Ursula-Von-Der-Leyen-Takım-elbise-giyip-kravat-taksaydım-bu-olur-muydu--
Leyen-Takım-elbise-giyip-kravat-taksaydım-bu-olur-muydu?

Ne olmuştu?

Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile Türkiye’ye 7 Nisan’da resmi ziyarette bulunmuştu. Ankara’da Erdoğan’la yapılan görüşmede, Erdoğan’ın yanındaki tek koltuğa Charles Michel’in oturması, Ursula von der Leyen’in önce ayakta kalması, ardından Erdoğan’dan uzaktaki üç kişilik kanepeye oturtulması büyük tepki çekmişti.

Kaynak: BBC, Sendika.Org (https://sendika.org/2021/04/avrupa-komisyonu-baskani-ursula-von-der-leyenden-aciklama-615949/)

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.