BAŞKAN SEÇER, DORMEN’E FESTİVAL ONUR ÖDÜLÜ’NÜ TAKDİM ETTİ

BAŞKAN SEÇER, DORMEN’E FESTİVAL ONUR ÖDÜLÜ’NÜ TAKDİM ETTİ

ABONE OL
Kasım 19, 2023 23:44
BAŞKAN SEÇER, DORMEN’E FESTİVAL ONUR ÖDÜLÜ’NÜ TAKDİM ETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Tarsus Festivali’nin ikinci gününde çeşitli söyleşi ve etkinliklere aktif bir şekilde katılım gösterdi. Festivalin ikinci günü, şehri renklendiren etkinliklerle dolu dolu geçti.

Festival hakkındaki düşüncelerini paylaşan Başkan Seçer, yoğun bir katılımın olduğunu vurgulayarak, “Mersin ilçelerinden sadece değil, aynı zamanda çevre illerden gelen vatandaşlar da festivale ilgi gösterdi. Her yaş grubuna hitap eden, çocuklardan gençlere, sanat severlerden kültürel çalışmalarla ilgilenenlere kadar geniş bir kitleye hitap eden güzel etkinliklerimiz bulunuyor. Festivalin üçüncü günü de aynı enerjiyle geçecek” dedi.

Festivalin uluslararası boyutta düzenlendiğini vurgulayan Seçer, 11 farklı ülkeden gelen dansçılardan sanatçılara, yazarlardan çizerlere kadar birçok önemli ismin festivale katıldığını belirtti. Bu kapsamda festivalin, kente değer katan birçok önemli ismi vatandaşlarla buluşturduğunu ifade etti ve etkinliklere katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Başkan Seçer, Şermin Yaşar’ın ‘Kelimenin Ardı’ adlı söyleşisi ile usta tiyatrocu Haldun Dormen’in ‘Yaşlanmaya Vaktim Yok’ adlı söyleşisine katıldı. Dormen’e, söyleşi sonunda Festival Onur Ödülü’nü takdim etti.

Festival kapsamında Tarsus sokaklarını dolaşan Başkan Seçer, vatandaşlarla sohbet etti. Ayrıca, festivale farklı ülkelerden katılan Halk Dansları Topluluklarının gösterilerini izleyip, Kültür Park Etkinlik Alanı’ndaki etkinlik ve gösterilerde çocukların coşkusuna ortak oldu.

Başkan Seçer’in festivalin ikinci günündeki etkinliklerine, eşi Meral Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Gazeteci İsmail Küçükkaya, Meclis üyeleri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile daire başkanları da eşlik etti.

Başkan Seçer, etkinliklerin ilk ayağında Yazar Şermin Yaşar’ın ‘Kelimenin Ardı’ isimli söyleşisine katılarak, keyifli anlar yaşadı. Tarsus Müzesi’nde gerçekleşen söyleşinin ardından Başkan Seçer, Yaşar’a çiçek ve hediyesini takdim ederek duygularını paylaştı. Seçer, “Sizi ve çocuklarımızın dâhiyane sorularını keyifle dinledim. Çocuklar bizim her şeyimiz. Hem genç hem yetenekli bir kalemin Tarsus gibi müstesna bir yerde olması bizlere gurur verdi” diyerek Yaşar’a teşekkür etti. Şermin Yaşar’ın çocuklarla keyifli soru cevaplarına da tanıklık eden Başkan Seçer, ardından Tarsus’ta kısa bir esnaf ziyareti gerçekleştirerek esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Seçer, festivalin ikinci gününde Gazeteci İsmail Küçükkaya ile birlikte etkinlik alanlarını gezdi. Tarsus sokaklarında vatandaşlarla sohbet eden Başkan Seçer ve Küçükkaya, esnaf ziyaretlerinde bulunarak şehrin enerjisini paylaştılar. İkili, daha sonra İsmail Küçükkaya ile birlikte yemek yiyerek festivale katılanlarla bir araya geldi.

Yemek sonrasında Başkan Seçer, eşi Meral Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış ve Gazeteci İsmail Küçükkaya ile birlikte Yarenlik Alanı’na geçti. Yarenlik Alanı’nda esnaf ziyareti gerçekleştiren Seçer, ‘Vahap Başkan’ sloganları ve alkışlarla karşılandı. Esnafın festivalden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği bu buluşmada Başkan Seçer, katılımcılarla sohbet etti.

Ardından Başkan Seçer, Yarenlik Alanı’nda farklı ülkelerden festivale katılan Halk Dansları Topluluklarının ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterilerini izledi. Coşkulu ve renkli gösterilerin ardından Başkan Seçer, vatandaşlarla bir araya gelerek festival coşkusuna ortak oldu. Kültür Park’a geçiş yaparak etkinlik ve gösterilere devam etti.

Kültür Park Etkinlik Alanı’nda festival coşkusunu çocukların neşeli sesleri eşliğinde yaşayan Başkan Seçer, etkinlik ve gösterilere katıldı. Çocuk eğlence ve oyun atölyelerini izleyen Seçer ve eşi Meral Seçer, Kültür Park içerisinde yer alan Just Dans Dünya Şampiyonu Umutcan Tütüncü’nün dans gösterisini ilgiyle izlerken, Tütüncü ile birlikte dans eden çocuklarla bir araya geldi. Bu keyifli anları yaşayan Başkan Seçer, ayrıca Gezici Kütüphane Kitobüsü’nü ziyaret ederek çocuklara kitap hediye etti.

Festival hakkındaki görüşlerini paylaşan Başkan Seçer, ikinci gününde festivalin yoğun katılımla geçtiğini belirterek, “Sadece Mersin ilçelerinden değil, çevre illerden de vatandaşlar geldi. Farklı etkinliklerle her kesime hitap eden bir programımız var. Yediden yetmişe çocuklardan gençlere, sanatla ilgilenenlerden kültürel alanda çalışanlara kadar herkes için güzel etkinliklerimiz var” dedi.

Festivalin uluslararası düzeyde gerçekleştirildiğine vurgu yapan Seçer, “11 ülkeden 300’e yakın dansçılar, sanatçılar, yazarlar, çizerler ve gastronomi ile ilgilenen ünlü aşçılar burada. Bu etkinlikler, kente değer katan kişilerin söyleşileriyle vatandaşlarımıza güzel vakit geçirme imkanı sunuyor. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza da ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Umuyorum ki daha nice güzel günlerde bir araya geleceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Seçer, Kültür Park’ın ardından Tarsus Müzesi’nde gerçekleşen ve Şebnem Özinal’ın moderatörlüğünde usta sanatçı Haldun Dormen’in ‘Yaşlanmaya Vaktim Yok’ isimli söyleşisine katıldı. Seçer’in yanı sıra eşi Meral Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, ünlü Hat Sanatçısı Etem Çalışkan, Meclis üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları da söyleşiyi ilgiyle dinledi.

Söyleşide Haldun Dormen, Mersin’i çok sevdiğinden bahsetti ve hayatın tüm olumsuzluklarına rağmen güzel olduğunu vurguladı. Oyunculukla ilgili deneyimlerini paylaşan Dormen, gençlere tavsiyelerde bulundu. Mersin’de çok iyi ağırlandığını söyleyen Dormen, verdiği oyunculuk eğitimleri hakkında bilgi verdi ve katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi. Söyleşide katılımcılarla birlikte “Lüküs Hayat” şarkısını seslendiren Dormen, festivalde keyifli bir söyleşiye imza attı. Söyleşinin sonunda Dormen, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Başkan Seçer, söyleşiyi dinledikten sonra Haldun Dormen’e Festival Onur Ödülü’nü, çiçeğini ve hediyelerini takdim etti. Ayrıca Şebnem Özinal’a da hediye ve çiçek verildi. Başkan Seçer, festival kapsamında büyük sanatçıları hemşehrileriyle buluşturduklarını belirterek, çocuklara ve katılımcılara feyz verecek sohbetlerin gerçekleştiğini ifade etti. Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun şu anda kent genelinde gösterimde olan oyunlarına da değindi ve yakın bir gelecekte Tarsus’a yeni bir Kültür Merkezi projesiyle hizmet sunacaklarını vurguladı.

Moderatör Şebnem Özinal, Haldun Dormen’in söyleşisini Tarsus Müzesi’nde başarıyla yönettiğini ve Tarsus’un kendilerine harika bir ev sahipliği yaptığını ifade etti, Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.