Başkan Seçer, İş Dünyasının Sorularını Yanıtladı: “Kent Yönetiminde Sivil Toplumun Görüşleri Bizim İçin Önemli”
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • Başkan Seçer, İş Dünyasının Sorularını Yanıtladı: “Kent Yönetiminde Sivil Toplumun Görüşleri Bizim İçin Önemli”

Başkan Seçer, İş Dünyasının Sorularını Yanıtladı: “Kent Yönetiminde Sivil Toplumun Görüşleri Bizim İçin Önemli”

ABONE OL
Aralık 7, 2023 22:14
Başkan Seçer, İş Dünyasının Sorularını Yanıtladı: “Kent Yönetiminde Sivil Toplumun Görüşleri Bizim İçin Önemli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Çukurova Genç Girişimci İş İnsanları Derneği’nin düzenlediği ‘Yıl Sonu Değerlendirmesi ve Kente Dair Söyleşiler’ programına katılarak, iş dünyasının sorularını yanıtladı.

Başkan Seçer, görev süresi boyunca kentte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile düzenli olarak bir araya gelip, onların görüşlerine başvurduklarını ve bu görüşlerden faydalandıklarını belirtti. “Meslek odalarından sendikalara kadar birçok alanda faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek, aldığımız fikirler, yapıcı eleştiriler, öneriler ve tenkitlerle kenti yönetme gayreti içinde olduk” diye konuşan Seçer, belediyeyi akılcı bir şekilde yönettiklerini vurgulayarak, mali disiplini sağladıklarını ifade etti.

Mersin halkına hizmet ederken ayrım yapmadan ve parti ayrımı gözetmeden hizmet ettiklerini belirten Başkan Seçer, “İşimizi bilerek, savsaklamadan, ayrımcılık yapmadan yaptık. En önemlisi de budur” şeklinde konuştu.

İlk görev dönemlerini değerlendirerek güzel işler başardıklarını belirten Seçer, “İkinci dönem için çok daha başarılı işler yapacağız” dedi. Altyapı çalışmaları için 5 milyar TL’lik bir finansmanın hazır olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, sosyal politikalar için 2024 yılı bütçesinde 557 milyon TL ayrıldığını belirterek, “Elbette kentin çehresini değiştireceğiz ama dezavantajlı mahallelerde yaşayan çocukları ve kadınları da görmezden gelemeyiz” sözlerine yer verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Çukurova Genç Girişimci İş İnsanları Derneği’nin (ÇUGİDER) düzenlediği ‘Yıl Sonu Değerlendirmesi ve Kente Dair Söyleşiler’ programına katılarak, iş dünyasının sorularını cevapladı.

Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe, Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, ÇUGİDER Başkanı Sibel Gelbul, MTB Meclis Başkanı Münir Şen, ÇUGİDER üyeleri, oda ve STK temsilcileri, iş dünyası temsilcileri ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı.

Başkan Seçer, konuşmasında görev süresi boyunca sık sık kentte bulunan sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelip, onların görüşlerine başvurduklarını ve bu iş birliğinden faydalandıklarını vurguladı. Seçer, “Çünkü paylaşmayı, fikirleri, tartışmayı, müzakere etmeyi seviyorum. Bu süreçte aldığımız fikirler, yapıcı eleştiriler, öneriler ve tenkitlerle kenti yönetme gayreti içinde olduk. Bu iş birliğinden çok faydalandık ve mutlu olduk. Yaptığımız çalışmaların halktan takdir gördüğünü görüyorum” dedi.

Seçer, marifetin iltifata tabi olduğunu ifade ederek, siyasiler için bu iltifatın sandıkta oy verilmesi olduğunu belirtti. Ayrıca, belediyeyi akılcı bir şekilde yönettiklerini ve mali disiplini sağladıklarını vurgulayarak, “Gelen kaynakları en akılcı şekilde kullanarak hizmet yaptık. Belediyeyi akılcı bir şekilde yöneterek güçlü bir belediye haline getirdik” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Çukurova Genç Girişimci İş İnsanları Derneği’nin (ÇUGİDER) düzenlediği ‘Yıl Sonu Değerlendirmesi ve Kente Dair Söyleşiler’ programında iş dünyasının sorularını yanıtladı. Programda, Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde bir araya gelen iş dünyası temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yapılan etkili iş birliği ve hizmetlerin kalitesi ele alındı.

Başkan Seçer, yaptığı konuşmada, vatandaşların huzurlu olması için en kaliteli hizmetleri gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yapılabilecek en kaliteli yolu, binaları, gıda yardımlarını ve en değerli tarımsal hizmetleri sunduk. Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na örnek olacak bir projeyi hayata geçirdik” dedi.

Seçer, hizmetleri yaparken ayrım yapmadıklarını ve particilikten kaçındıklarını vurgulayarak, “İşimizi bilerek, savsaklamadan, ayrımcılık yapmadan yaptık. En önemlisi de budur. Bölgesel fark gözetmeksizin hangi köye grup yolu lazımsa yaptık. 2,1 milyon ton asfalt kullandık ve 2 bin kilometre sathi kaplama ile grup yollarını tamamladık” şeklinde konuştu.

Seçer, ilk dönemlerini değerlendirerek büyük projelerin zaman aldığını, ancak ikinci dönemde daha başarılı işlere imza atacaklarını belirtti. Büyük projelerin uygulanması, finansman sağlanması ve sürecin bürokratik zorluklarına rağmen, hizmetleri krizlere, pandemi dönemine ve ek bütçelere rağmen gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ayrıca, metro projesine vurgu yaparak, “Her hal ve şartta ikinci dönemde metroya süratle devam edeceğiz. Metro, sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda kent içi sosyal bir proje olarak düşünülmelidir. İlçeleri birbirine bağlayarak farklı etnik yapıdaki insanları bir araya getiriyor” dedi. Başkan Seçer, yapılan revizelerin kentin ulaşım ihtiyaçlarına daha iyi cevap verecek şekilde yapıldığını da ekledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediyenin en büyük hedeflerinden birinin huzurlu bir kent yaratmak olduğunu vurgulayarak, bunu başardıklarını belirtti. Seçer, halk odaklı hizmet anlayışlarına dikkat çekerek, sahilde halka açılan işletmelerin önemine değindi. “Herkesin belediyenin kafesinde oturma imkanı olsun istedik. Belediyecilik böyle bir şeydir. Bana oy veren, vermeyen, muhafazakar, seküler herkes geliyor, ‘Bu kafe benim belediyemin kafesi, ben buraya gelirim, burada otururum. Bu benim hakkımdır.’ diyor” dedi.

Seçer, gelecek dönemde tamamlamayı hedefledikleri Metro Projesi’ni ve Müftü Deresi Projesi’ni ele alarak, kent için büyük önem taşıyan sosyal konut projelerini hayata geçireceklerini açıkladı. Müftü Deresi için yapılan imar çalışmalarının büyük bir kısmının tamamlandığını ve geriye kalanların devam ettiğini belirten Seçer, “Gelecek dönemde yapacağımız, Mersin’e kazandırdığımız yaklaşık 500 yüz dekarlık muazzam bir park olacak” diye konuştu.

Sosyal konut açığına dikkat çeken Seçer, düşük gelirli vatandaşlara uygun konutlar inşa edeceklerini ve bazı birimleri kiraya vereceklerini ifade etti. Altyapı çalışmalarına da vurgu yapan Seçer, Mersin’in çeşitli ilçelerini kapsayan tüm altyapı çalışmalarını 3 yıl içinde tamamlayacaklarını söyledi. Projelerin finansmanını sağladıklarını ve bu süreçte Mezitli’nin içme suyu şebekesini büyük ölçüde değiştirdiklerini belirten Seçer, toplamda 150 milyon Euro kaynak bulduklarını, bunun 57 milyon Euro’sunun hibe olduğunu açıkladı.

Seçer, yeşil alanlardaki altyapı ve arıtma tesisleri konusundaki kredi çalışmalarını da anlatarak, “Toplamda 150 milyon Euro ve bunun 57 milyon Euro’su hibe, geri ödemesiz. Diğer kalanı 3 yıl ödemesiz, 15 yıl yüzde 3 maliyetli kredileri bulduk. Bunları temasla bulduk, EBRD’den bulduk, IFC’den bulduk, kendimizi anlattık. Heyetleri çağırdık, deprem sonrası göçü anlattık, geldiler gözleriyle gördüler” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.