Büyükşehir Belediye Başkanlarımız…

Büyükşehir Belediye Başkanlarımız…

ABONE OL
Mayıs 6, 2021 07:41
Büyükşehir Belediye Başkanlarımız…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok merak ediyorum, diğer Büyükşehirlerdeki Belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin kendi aralarındaki ilişkileri nasıl yürüyor diye.

İstanbul, Ankara, Mersin gibi birçok Büyükşehir de Cumhur ittifakının çoğunlukta olduğunu biliyoruz.

En çokta bu üç Büyükşehir gündeme geliyor.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu deneyimli bir belediye başkanı. Adeta tarih yazarak İstanbul’u kazandı. Muharrem İnce gibi erken havlu atmadı. Sonuna kadar sandıklara sahip çıktı ve kazandı. İstanbul medyasının önünde fazla hata yapmadan başarılı bir performans göstermesi gerçekten zoru başarmak gibi bir şey. İstanbul’da Cumhur İttifakının sert muhalefeti de var. Ama her alanda özgüveni var. Çalışıyor, ciddi kararlar alıyor ve bu arada merkezi hükümetin ve Cumhurbaşkanının eleştirilerinden kurtulamıyor. 2 Yıllık zaman içinde yolsuzluk ve hantallık gibi ciddi eleştiriler gelmiyorsa, bunda İmamoğlu’nun çok dikkatli olduğunun payı var.

Ankara’da Mansur Yavaş dikkatli davranarak hata yapmamaya ve halk kesiminde desteğini arttırmaya çalışıyor. Başarılı olduğu imajını yaratan Mansur Yavaş, Melih Gökçek gibi her alanda “Mafya” gibi örgütlenmiş ve palazlanmış bir “siyaset cambazına” karşı bu kadar işi sıkı tutması, başarılı bir yönetme anlayışından kaynaklanıyor.

Mersin’de Vahap Seçer, ittifaksız girdiği seçimi aldı. İyi parti başka parti adı altında seçimlere girdi ve başarısız oldu. Aslında Kocamaz’ın başarısızlığı, adeta seçimden kaçışı, Tarsus ve Mersin’de halk desteğini büyük ölçüde yitirmesi sürpriz olmadı. Yolsuzluk, haksızlık, israf gibi iddialar Kocamaz’ın siyasi hayatını bitirdi.

Vahap Seçer, beklenenin de üzerinde bir performansla işe başladı. Bir yıl içinde Kocamaz’ın israf kokan uygulamalarıyla şişirdiği üç milyar borcun bir milyara yakınını ödedi. Bu arada Mersin’in elini yüzünü temizledi. Sokak ve caddeler şimdi çok daha temiz ve bakımlı. Kırsal kesimde Yörüklere karşı olumlu hizmetleri her alanda sürdü. Tarım alanında destek, hayvancılığın geliştirilmesi ve istihdam yaratılması için destek verdi. Duyduğumuz ve gördüğümüz en önemli değişimde Başkan Vahap Seçer’ in sözünün eri olması.

Kararlı duruşu, iyi kadro oluşturmada liyakate önem vermesi, çok çalışkan ve dürüst olması vatandaşlarında beğenisini topluyor.

Toplum içine girdiğimizde çok olumlu sesler duyuyoruz. Vahap Başkan Seviliyor. Nasıl ki, Ankara ve İstanbul belediye başkanları iyi puan topluyorsa, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı da halkın gönlüne girmiş durumda.

Her gün bir hizmet açılışı yapılıyor. Fide dağıtılıyor, keçi desteği veriliyor, Kaz desteği kırsal kesimdeki kadınları sevindiriyor.

Mecliste engellemelerle karşılaşsa da ilişkilerini iyi götürmeye çalışıyor. Kendi işine odaklanmış durumda. Hele bir de bugün sonuçlanan Metro ihalesinde üç büyük dosyanın onaydan geçmesi, umarım iyi bir başlangıç olur.

Mersin Vahap Seçer’e alıştı artık. Verdiği sözü yerine getiren, kararlı ve Belediye’yi iyi yöneten bir başkan havası yarattı.

Bu belediyelerdeki başarı grafiği yükseldikçe, yerelde muhalefet olan Cumhur ittifakının yukarıdan suyu kesme politikası da artık tutmuyor.

Vatandaşlarda neyin ne olduğunu biliyor artık.

Engellemeyle, baskıyla, yetkilerini kısmayla bir sonuç elde edilemiyor. Başkanlar kararlı ve çok dikkatli.

İbrahim YALÇINER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.