‘ÇİFTLİKKÖY KAPALI PAZAR YERİ’, PAZARCI ESNAFININ ÇİLESİNE SON VERECEK
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • ‘ÇİFTLİKKÖY KAPALI PAZAR YERİ’, PAZARCI ESNAFININ ÇİLESİNE SON VERECEK

‘ÇİFTLİKKÖY KAPALI PAZAR YERİ’, PAZARCI ESNAFININ ÇİLESİNE SON VERECEK

ABONE OL
Aralık 3, 2023 21:10
‘ÇİFTLİKKÖY KAPALI PAZAR YERİ’, PAZARCI ESNAFININ ÇİLESİNE SON VERECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesi Üniversite Caddesi’nde, pazarcı esnafının uzun süredir talep ettiği kapalı pazar yeri projesini tamamladı. ‘Çiftlikköy Kapalı Pazar Yeri’ adı verilen bu proje, yazın sıcak, kışın soğuk ve yağışlı hava şartlarından etkilenen pazarcıları rahatlatacak. Aynı zamanda, pazar çadırı kurma zorunluluğunu ortadan kaldıracak olan bu kapalı alan, kısa süre içinde hizmete girecek ve vatandaşlara daha korunaklı bir pazar alışverişi imkanı sunacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi, Üniversite Caddesi’nde gerçekleştirdiği kapalı pazar yeri projesinin son aşamasına geldi. Pazarcı esnafının ve vatandaşların talepleri doğrultusunda planlanan proje, yakın bir zamanda hizmete sunulacak.

Üniversite Caddesi’nde uzun yıllardır açık bir şekilde kurulan pazar yeri, özellikle sıcak ve soğuk hava şartlarından kaynaklı sorunlara neden oluyordu. Ayrıca, alanın engebeli olması pazarcıları olumsuz etkiliyordu. Büyükşehir Belediyesi, pazarcı esnafının yaşadığı sıkıntıları gidermek amacıyla ‘Çiftlikköy Kapalı Pazar Yeri’ni inşa etti. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, pazarcılar hem daha konforlu bir çalışma ortamına kavuşacak hem de vatandaşlar, alışverişlerini daha korunaklı bir alanda gerçekleştirebilecekler. Proje aynı zamanda özel gereksinimli bireylerin erişimini de göz önünde bulunduruyor.

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan İnşaat Yüksek Mühendisi Doğu Çakmak, projenin teknik detaylarını paylaşarak, “150 metre uzunluğunda, en az 80 tezgah kapasiteli kapalı pazar yeri ve bu alana hizmet verecek bir idari bina bulunuyor. İçerisinde kadın, erkek tuvalet, mescit, yönetim ve zabıta odası bulunan yapı, pazarcılara modern ve kullanışlı bir alan sunacak.” şeklinde bilgi verdi.

“Vatandaşlar daha rahat alışveriş yapacak”

Doğu Çakmak, projenin vatandaşların daha konforlu alışveriş yapmasına olanak tanıyacağını belirterek, “Eski usullerle kurulan pazara alternatif olarak hayata geçirdiğimiz kapalı pazar yeri, pazarcıları olumsuz hava şartlarından koruyacak ve vatandaşlara daha rahat alışveriş imkanı sunacak. Aynı zamanda, semtin estetiğine katkıda bulunarak modern bir görünüm kazandırmayı hedefledik. Kısa süre içinde bu projenin hizmete açılmasını planlıyoruz.” dedi.

Batur: “Hem esnaf hem de halk için büyük avantaj”

Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdulhalim Batur, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve ekibine teşekkür ederek, “Çiftlikköy Kapalı Pazar Yeri, bölgeye yakışan modern bir yapı. Bu kapalı alan, yazın sıcak, kışın soğuk ve yağışlı hava koşullarından etkilenen esnaf ve ilçe halkı için büyük bir avantaj. Burası, esnaf arkadaşlarımız için gerçekten önemli bir çözüm. Başkanımızın pazarcı esnafına verdiği değeri hep hissediyoruz. Kendisi sahada en çok gezen ve esnafa dokunan bir başkan.” şeklinde konuştu.

“Başkanımız pazarcı esnafına gerçekten değer veriyor”

Batur, Başkan Seçer’in sürekli desteklerini hissettiklerini vurgulayarak, “Başkanımıza, halkımıza ve esnafımıza gösterdiği değerden dolayı teşekkür ediyorum. Kendisi, pazarcı esnafına gerçekten değer veriyor.” dedi.

“Yağmur yağınca çadırlar çöküyordu”

Yaklaşık 23 yıldır pazarcılıkla uğraşan Mehmet Acar, yaşadıkları sıkıntıları paylaşarak, “Sıkıntımız bu çadırlardı. Müşteri için ve bizim için kışın çok sıkıntılı oluyordu. Yağmur yağdığı zaman hepsi çöküyordu. Bu proje harika oldu, çok güzel olmuş. Hem esnaf adına hem de bütün pazarcılar adına Başkanıma çok teşekkür ederim.” şeklinde memnuniyetini dile getirdi.

Metin Gürkan: “Başkanımız bizi düşünmüş”

Pazarcı esnafı Metin Gürkan, yeni pazar yerinin kendilerini olumsuz hava şartlarından kurtaracağını ifade ederek, “Bu pazar yeri bayağı açıktı. Rezillikti. Yeni yapılanın avantajı üstünün kapalı olması. Yazın sıcaktan, kışın yağmurdan koruyacak. Başkanımız bizi düşünmüş, kendisine teşekkür ederiz.” dedi.

“Bize çok güzel bir yer yapmış”

33 yıldır pazarcılık yapan Cahit Barman da pazar yerinin tamamlanmasını sabırsızlıkla beklediğini belirterek, “Çok güzel, memnunum. Başkanımıza teşekkür ederim. Bize çok güzel bir yer yapmış. Yağmur vurmayacak, güneş vurmayacak, çadır kurmayacağız, bizim için daha iyi.” şeklinde duygularını paylaştı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.