Cumhurbaşkanlığı’ndan Biden’ın ‘soykırım’ nitelemesine kınama: Yok hükmündedir

Cumhurbaşkanlığı’ndan Biden’ın ‘soykırım’ nitelemesine kınama: Yok hükmündedir

"Türkiye-ABD ilişkilerinde derin yaralar açacak bu talihsiz açıklamayı düzeltmeye davet ediyoruz"

ABONE OL
Nisan 24, 2021 18:45
Cumhurbaşkanlığı’ndan Biden’ın ‘soykırım’ nitelemesine kınama: Yok hükmündedir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın‘dan ‘soykırım’ nitelemesine kınama geldi. “Türkiye-ABD ilişkilerinde derin yaralar açacak bu talihsiz açıklamayı düzeltmeye davet ediyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Biden‘ın 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesine tepki gösterdi. “Talihsiz açıklama, Türkiye Cumhuriyeti açısından yok hükmündedir. Kötü niyetli ve tek gündemi ülkemize düşmanlık olan çevrelerin iftiralarını yansıtan söz konusu açıklamayı şiddetle reddediyor ve kınıyoruz.” dedi. 

ABD Başkanı Joe Biden 1915 olayları için ‘Soykırımı’ ve ‘Büyük Felaket’ dedi

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında hem ‘soykırım’ hem ‘büyük felaket’ ifadesini kullandı. Biden yaptığı yazılı açıklamada “Her yıl 24 Nisan’da Osmanlı döneminde yapılan Ermeni Soykırımı’nda ölenleri anıyoruz. Ve böyle korkunç bir şeyin bir daha meydana gelmesini önlemek için bağlılığımızı yineliyoruz.”  ifadesini kullandı.

İbrahim Kalın
İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Biden’ın açıklamasının ‘yok hükmünde’ olduğunu söyledi. “ABD Başkanı’nı Türkiye-ABD ilişkilerinde derin yaralar açacak bu talihsiz açıklamasını düzeltmeye, adil olmaya ve bölgesel barışa hizmet edecek bir tutum sergilemeye davet ediyoruz” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın açıklama yaptı:

“Tarihi gerçekleri çarpıtarak yeni husumet tohumları ekmeye çalışan radikal Ermeni lobilerin baskısıyla ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olayları hakkında yaptığı talihsiz açıklama, Türkiye Cumhuriyeti açısından yok hükmündedir. Kötü niyetli ve tek gündemi ülkemize düşmanlık olan çevrelerin iftiralarını yansıtan söz konusu açıklamayı şiddetle reddediyor ve kınıyoruz.

Açıklamada ortaya atılan sözde ‘soykırım’ iddiası uluslararası hukukun talep ettiği dayanaklardan ve bilimsel kanıtlardan yoksundur. Tarihi olaylar tarihçiler tarafından araştırılmalıdır. Tarihi gerçekleri siyasi konjonktürün dar çıkarları belirleyemez. Nitekim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarını araştırmak için ortak tarih komisyonu kurulması çağrısı yaptığında, tarihi bir meseleyi siyasetin ve kötü niyetli çevrelerin gölgesinden kurtarmak istemiştir. Hakikatin belgelerle ortaya çıkmasından korkanlar bu çağrıya cevap verememiştir. ABD Başkanı bu gerçekleri görmezden gelip adil olmayan bir tutum sergilemiştir.

Ülkemiz ve milletimiz bir arada yaşama kültürü konusunda tarihin en önemli örneğini temsil eden bir medeniyete mensuptur. Türkiye Cumhuriyeti bu nedenle hiçbir tarihi gerçeklikle yüzleşmekten kaçınmamaktadır. Birinci Dünya Savaşında yaşanan kayıplar, bu coğrafyanın ortak acılarını temsil etmektedir. Ancak terör ve düşmanlıktan başka bir şey üretmeyen radikal Ermeni lobilerin aklıyla hareket etmek tarihi bir hatadır.

ABD Başkanı’nın mesnetsiz iddialara dayanan açıklaması, Türkiye ve Ermenistan arasında normalleşme çabalarına da zarar verecektir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti, tüm kurumlarıyla ve tüm fertleriyle ülkemize yönelik yürütülen istismar, yalan ve iftira kampanyalarına asla prim vermeyecektir. ABD Başkanı’nı Türkiye-ABD ilişkilerinde derin yaralar açacak bu talihsiz açıklamasını düzeltmeye, adil olmaya ve bölgesel barışa hizmet edecek bir tutum sergilemeye davet ediyoruz.

Tarihi gerçekleri saptıranlara karşı Türkiye her zaman hakkı ve hakikati güçlü bir şekilde savunmaya devam edecektir.”

Altun’dan ‘soykırım’ nitelemesi tepkisi: Kati surette reddediyoruz

Öte yandan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, açıklama yaptı. “Biden yönetiminin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak etiketlemesini kati surette reddediyoruz. En sert şekilde telin ediyoruz.” dedi.

Altun, “Washington’un onurlu tarihimize gölge düşürmeyi seçmesinden dolayı ikili ilişkilerimiz açısından son derece talihsiz, üzücü bir gün yaşıyoruz. ABD makamları bu açıklamayı yaparken ne yazık ki lobilerin taleplerine diz çökmüştür “ ifadelerini kullandı.

Oktay: Gerçekleri görmek isteyenlere arşivlerimiz açıktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullanmasına yönelik konuştu. “Ermenilerce kurgulanan asılsız iddiaları temel alan ve Ermeni isyancılar tarafından katledilen Türklerin ızdırabını, acılarını göz ardı eden bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur. Gerçekleri görmek isteyenlere arşivlerimiz açıktır.” ifadelerini kullandı.

fuat-oktay-biden-in-karari-sonrasi-aciklama
fuat-oktay-biden-in-karari-sonrasi-aciklama

Oktay’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

“Siyasi hesap uğruna tarihin çarpıtılmasının bir göstergesi olan Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin değerlendirmesini reddediyoruz.

Ermenilerce kurgulanan asılsız iddiaları temel alan ve Ermeni isyancılar tarafından katledilen Türklerin ızdırabını, acılarını göz ardı eden bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur. Gerçekleri görmek isteyenlere arşivlerimiz açıktır.”

Biden ‘Soykırım’ dedi, Türkiye için olası sonuçları ne olur?

Kaynak: T24.com

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.