Fransa’da Covid-19’dan ölen sağlıkçıların çocukları devlet koruması altına alınacak
  • Diyalektik Haber
  • Dünya
  • Fransa’da Covid-19’dan ölen sağlıkçıların çocukları devlet koruması altına alınacak

Fransa’da Covid-19’dan ölen sağlıkçıların çocukları devlet koruması altına alınacak

ABONE OL
Mayıs 24, 2021 23:47
Fransa’da Covid-19’dan ölen sağlıkçıların çocukları devlet koruması altına alınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, olağanüstü durumlarda görevi sırasında Covid-19’dan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına “Cumhuriyet’e hizmeti için öldü” statüsünün verileceğini açıkladı.

Görevi esnasında Covid-19’dan ölen kamu görevlilerin reşit olmayan çocukları resmi olarak “devletin koruması” altına girecek, böylelikle çocuklar devletin maddi ve manevi desteğinden yararlanabilecek.

Macron söz konusu yeni statünün oluşturulmasının “adalet ve kardeşlik eylemi” olduğunu vurguladı.

Twitter’de bu konuda bir video paylaşan Emmanuel Macron, “Kamu yararının hizmetinde istisnai durumlarda ölen kamu görevlilerine yeni bir statünün verilmesine karar verdik. Cumhuriyet için hayatını kaybeden bu insanların oğullarının ve kızlarının devletin himayesi altına alınarak maddi ve manevi destekten yararlanmalıdır. Ayrıca söz konusu statünün sağlam bir hukuk temelinde tanınmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanları sendikaları karardan memnun ama kaynak eksikliğinden şikayetçi

Fransız pratisyenleri sendikası Başkanı Jacques Battistoni bu statünün oluşturulmasının iyi bir şey olduğunun altını çizerek, “Özellikle kurbanların aileleri için bu resmi tanımlama oldukça önemli ” dedi. Pratisyen hekim, “ulasal dava” dediği sağlık krizinde çok sayıda sağlıkçının seferberliğini onurlandırmanın gerçekten önemli olduğunu ifade etti.

Genel olarak sağlık alanındaki sendikalar bu kararı memnuniyetle karşılarken, asıl sorunun çözülmediğine dikkat çekti. Sağlıkçılar uzun zamandır yoğun çalışma saatlerinden, ekipman eksikliğinden ve yeterince personel olamayışından şikayetçi.

Kaynak: tr.Euronews.com

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.