GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİSİ LETSATSİ-DUBA İLE DOSTANE GÖRÜŞME
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİSİ LETSATSİ-DUBA İLE DOSTANE GÖRÜŞME

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİSİ LETSATSİ-DUBA İLE DOSTANE GÖRÜŞME

ABONE OL
Kasım 14, 2023 20:47
GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİSİ LETSATSİ-DUBA İLE DOSTANE GÖRÜŞME
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bertha Dipuo Letsatsi-Duba, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

Seçer, ziyaretin iki ülke arasındaki hem ekonomik hem sosyal hem kültürel açıdan olumlu gelişmelere sebep olmasını umut ettiğini belirtti. Mersin’in özellikle liman dolayısıyla önemli bir konumda bulunduğunu vurgulayan Seçer, “Liman, bu bölgenin dünyaya açılan önemli ticaret kapılarından bir tanesi. Özellikle Güney Afrika ile deniz yoluyla ticareti imkân kılan bu iki ülkenin lokasyon avantajı, bundan sonra mevcut ticaret hacminin çok daha hızlı bir şekilde artmasına neden olabilir” dedi.

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bertha Dipuo Letsatsi-Duba ise ticari ilişkiler açısından Mersin’in Güney Afrika için büyük önem taşıdığını belirterek, “Ülkemiz ile Mersin arasında dış ticaret hacmini artırmak niyetlerimiz var. Mersin bizim için Güney Afrika ticareti açısından çok önemli. Öncelikli amacımız iki ülke arasındaki ticaret fırsatlarını geliştirmek” diye konuştu.

Başkan Seçer, ziyaretin önemini vurgulayarak, “Güney Afrika’da çok sayıda Türkiye vatandaşımız yaşıyor. Hatta Mersin’den tanıdığım bazı yurttaşlarımızın Johannesburg’da yaşadıklarını biliyorum. Böyle bir bağımız ve ilişkimiz var” dedi.

Mersin’in özellikle liman dolayısıyla önemli bir konumda olduğunu belirten Seçer, “Doğu Akdeniz çanağının en önemli limanı, aynı zamanda Türkiye ve Arap coğrafyası dâhil bu bölgenin dünyaya açılan önemli ticaret kapılarından bir tanesi. Özellikle Güney Afrika ile deniz yoluyla ticareti imkân kılan bu iki ülkenin lokasyon avantajı, bundan sonra mevcut ticaret hacminin çok daha hızlı bir şekilde artmasına neden olabilir. Bu da tabi ki karşılıklı iletişimle olan bir durum. Sayın Büyükelçi’nin de Mersin’i ziyareti bu söylediğim şartları sağlayan bir ziyaret” ifadelerini kullandı.

Seçer, Mersin’i sadece limanla sınırlamamanın önemli olduğunu belirterek, “Mersin Limanı’nı bu kadar önemli, hareketli ve kapasitesini yüksek tutan en önemli faktör, Mersin’deki çok sektörlü yapı. Türkiye’de değişik bölgelerden Mersin Limanı yoluyla diğer ülkelere ihracat ya da ithalat yapılabiliyor ama burada üretilen ürünlerle çok önemli miktarda yurtdışına ticaret imkânımız var” dedi.

Seçer, Güney Afrika ile ilişkilerin daha da güçlenmesini umut ettiğini belirterek, “Tabi her şey ekonomi değil. Sosyal ve kültürel bir takım iş birlikleri özellikle belediyemizle çok daha rahat gerçekleştirilebilir. Belki ekonomik açıdan çok müdahil olamayız görevimiz ve yetkilerimiz gereği ama bazı şehirlerle aktivitelerde iş birliği yapmak ya da eğitim konusunda öğrenci değişimlerinde bizim de katkımız olursa bu tip ilişkilerden memnun oluruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bertha Dipuo Letsatsi-Duba, Başkan Seçer’e teşekkürlerini ileterek, “Mersin bizim için çok önemli. Ülkemiz ile Mersin arasında dış ticaret hacmini artırmak niyetlerimiz var. Mersin bizim için Güney Afrika ticareti açısından çok önemli. Öncelikli amacımız iki ülke arasındaki ticaret fırsatlarını geliştirmek” dedi.

Letsatsi-Duba, yapılacak iş birliklerine önem verdiklerini ve bu konudaki fikir alışverişlerine açık olduklarını vurgulayarak, “Bunların yanı sıra ticaret odalarımız üniversiteler arası değişimin nasıl yapılabileceği konusunda fikir verebilir. 1900’lere dayanan Atatürk zamanında ikili iş birliklerimiz mevcuttu. Güney Afrika’da çok güçlü bir Türk toplumu var. Kültürel ilişkilerimizi de bu açıdan geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ziyaret, karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.