Japon balıkları araba sürdü - Diyalektik Haber
Japon balıkları araba sürdü

Japon balıkları araba sürdü

ABONE OL
Ekim 19, 2022 19:38
Japon balıkları araba sürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi’nde yapılan bir deney, japon balıklarının karasal ortamda basit yön bulma becerisine sahip olduğunu ve bir aracı kontrol etmeyi öğrenebildiğini gösterdi.

Üniversitenin doğa bilimleri bölümünden Prof. Dr. Ronen Segev’in Twitter hesabından verdiği bilgiye göre, balıklara, aracı görsel bir hedefe doğru ‘sürme’ görevi verildi. Japon balıkları, çıkmazlardan kaçınarak karasal çevreyi keşfedebildi.

Sciencedirect.com’da yayınlanan makalenin özet bölümünde deneyin amacı ve sonuçları şöyle anlatıldı:

“Yön bulma, hayvanların hayatta kalması için kritik bir yetenektir ve yiyecek arama, barınak bulma, eş arama vs. için önemlidir. Hayvanlar alemindeki temel rolleri ve evrensel işlevleri göz önüne alındığında, navigasyon mekanizmalarının türlere, ekolojik sisteme, beyin yapılarına bağlı olup olmadığını veya genel ve evrensel özellikleri paylaşıp paylaşmadıklarını araştırmak mantıklıdır.”

Konuyu davranışsal olarak araştıran çalışma grubunun aldığı sonuç ise yön bulma becerilerinin türden ve ortamdan bağımsız olduğu hipotezini destekler nitelikte.

Kaynak: Diken.com.tr


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.