MBB, IOM İLE İŞBİRLİĞİNDE KADINLARA YÖNELİK EĞİTİMLER DÜZENLİYOR

MBB, IOM İLE İŞBİRLİĞİNDE KADINLARA YÖNELİK EĞİTİMLER DÜZENLİYOR

ABONE OL
Aralık 4, 2023 21:12
MBB, IOM İLE İŞBİRLİĞİNDE KADINLARA YÖNELİK EĞİTİMLER DÜZENLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğiyle Tarsus’a bağlı Atgirmez Mahallesi’nde yaşayan göçmen ve yerel kadınlara yönelik ‘Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet’, ‘Kadın Üreme Sağlığı’ ve ‘İlişkilerde Güvenlik’ konularında eğitim programları düzenliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve IOM iş birliğiyle gerçekleştirilen bu eğitim programlarına, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Sosyal Uyum Merkezi de katkı sağlıyor. Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde gerçekleşen eğitime, 100 kadın katılırken, çocuklar da eş zamanlı olarak kesme-yapıştırma, boyama ve puzzle çalışmalarına katıldı.

Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi Birim Sorumlusu ve Okul Öncesi Öğretmeni Ela Canbolat, “Uluslararası Göç Örgütü ile birlikte, kadınlara ve çocuklara yönelik sosyal uyum amaçlı çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Bu etkinliklerde kadınlar, gelen misafirlerle birlikte katılırken, çocuklar ayrı bir ortamda birbirinden farklı sanatsal etkinliklere katıldılar” şeklinde konuştu.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Sosyal Uyum Merkezi’nde görev yapan Sosyolog Nazire Büyükgürses ise, “Bugün IOM’in desteğiyle birlikte, alanında uzman kişilerin eğitim verdiği; Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet, Kadın Üreme Sağlığı, İlişkilerde Güvenlik konulu farkındalık oturumları yapıldı. Etkinliğe gelen kadınlar bilinçlendirildi” dedi.

Etkinlikten memnuniyetle ayrılan Atgirmez Mahallesi sakinlerinden Nafiye Tanrıverdi, “Kadın sağlığıyla ilgili önemli bilgiler de öğrendik, eğitimcilere çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. Ferda Kemçi ise, “Şiddet olan bir yerde kimse sessiz kalmayacak. Bütün kadınlar dirensinler, konuşsunlar, çekinmesinler. Aile planlaması ve meme kanserine karşı nasıl korunacağımız konusunda da bilgi verildi” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.