MBB, Süs Bitkilerinde Profesyonel Budama Eğitimi Sunuyor

MBB, Süs Bitkilerinde Profesyonel Budama Eğitimi Sunuyor

ABONE OL
Aralık 18, 2023 21:53
MBB, Süs Bitkilerinde Profesyonel Budama Eğitimi Sunuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersinden Kadın Kooperatifi üyelerine yönelik düzenlediği ‘Süs Bitkilerinde Budama Eğitimi’ ile kadınların mesleki gelişimine destek oluyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından koordine edilen eğitim, Toroslar Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle gerçekleştiriliyor ve teorik ile uygulamalı olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Katılımcılar, eğitim sonunda alacakları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarla süs bitkileri sektöründe kariyer yapma imkanına sahip olacaklar.

Mersinden Kadın Kooperatifi’nin talebi üzerine düzenlenen 576 saatlik eğitime 20 kadın katılıyor. Kooperatif bünyesinde çiçek yetiştiriciliği yapan kadınlar, süs bitkilerinde profesyonel budama yöntemlerini öğreniyor.

Toroslar Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitimde, teorik aşamayı eğitmen Gülşah Çerçi, uygulamalı aşamayı ise Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Halil Yaşar yönetiyor. Teorik eğitimde ‘Budama Nedir, Budama Alet ve Ekipmanları Nelerdir, Nasıl Kullanılır, Budamanın Amaçları, Budama Teknikleri, Budama Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar ve Türler Bazında Budama’ konuları anlatılırken, uygulamalı kısımda park ve bahçelerde kullanılan dış mekan süs bitkilerinde budama teknikleri gösteriliyor.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan Ziraat Mühendisi Zeynep Durmaz, eğitim hakkında şu bilgileri verdi: “Gelen talepler doğrultusunda, geliri olmayan ve meslek edinmek isteyen 20 kadın kursiyerimize bu eğitimi başlattık. 19 Eylül’de başlayan kursumuz, 27 Aralık’a kadar devam edecek. Toplamda 576 saatlik bir eğitim süreci olacak ve bu eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika verilecek. Kursiyerlerimiz bu sertifika ile bu sektörde meslek hayatına atılabilecekler. Bu eğitim sonucunda kursiyerlerimiz, ağaç üzerinde kendi başlarına budama yapabilecek düzeye gelecekler.”

Kursiyer Kadınlar, Yeni Şeyler Öğrenmenin Mutluluğunu Yaşıyor

Ev hanımı Songül Özmen, eğitim alan kursiyerlerden biri. Eğitime başladıktan sonra bitkilere ve çiçeklere farklı bir gözle bakmaya başladığını söyleyen Özmen, “Kadın Kooperatifi’nde çalışıyordum. Eğitimi duyunca cazip geldi ve kaydoldum. Bir şey öğrenirsem bana faydası olur diye düşündüm. Balkonda çiçeklerim var, ama önceden bu kadar bilgim yoktu. Bir şeyler öğrendim ve öğretmeye başladım. Komşularımın, arkadaşlarımın çiçeklerini değiştirmesine yardımcı oldum” şeklinde konuştu.

Mersinden Kadın Kooperatifi üyelerinden Zekiye Arslan ise, “Çok güzel bir proje. Bizim de çevremize faydamız oldu. Bilginin hiçbir yaşta zararı olmaz. Ne kadar biliyorsan da, eğitim almak güzel bir şey. Biz de katıldık, güzel gidiyor. Bağımız, bahçemiz yok. Burada çiçeklerle, bitkilerle kaynaştık. Çiçek bakıyorduk, ama bu kadar bilgili değildik” ifadelerini kullandı.

Kendi ailesinin de çiftçilikle uğraştığını belirten Leyla Biltekin, “Kadın Kooperatifi’nde süs bitkileri yetiştiriyorduk. Burada, uzayan ve büyüyen bitkilerin nasıl budandığını öğrendik. Çok güzel oldu. Aileme katkım olur diye düşündüm. Bir de hobi bahçem var. Zeytin, narenciye nasıl budanır onları öğrendik. Çok güzel oldu” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.