MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE ODTÜ İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLENEN ‘ÇEVRE, DENİZ VE İKLİM EĞİTİMİ’ 2023 DÖNEMİ BAŞLADI
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE ODTÜ İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLENEN ‘ÇEVRE, DENİZ VE İKLİM EĞİTİMİ’ 2023 DÖNEMİ BAŞLADI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE ODTÜ İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLENEN ‘ÇEVRE, DENİZ VE İKLİM EĞİTİMİ’ 2023 DÖNEMİ BAŞLADI

ABONE OL
Aralık 4, 2023 21:15
MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE ODTÜ İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLENEN ‘ÇEVRE, DENİZ VE İKLİM EĞİTİMİ’ 2023 DÖNEMİ BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen ‘Çevre, Deniz ve İklim’ eğitimleri, 2023 dönemi için başladı. 2019 yılından beri devam eden bu eğitimlere şu ana kadar yaklaşık 2 bin 500 öğrenci katıldı.

Eğitimler, çocukların çevre bilinciyle büyümesini, farkındalık kazanmalarını ve çevreye duyarlı olmalarını amaçlıyor. Her yıl Kasım ayında başlayan eğitimlere, farklı okullardan her Çarşamba günü öğrenciler katılım sağlıyor. Tarsus’ta bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri ile başlayan eğitimler, yıl sonuna kadar devam edecek.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün uzman hocaları, araştırma görevlileri ve genç araştırmacıları tarafından verilen eğitimler, öğrencilere deniz biyolojisi, iklim değişikliği, küresel ısınma, iklim değişikliğinin gezegene verdiği zararlar gibi konularda detaylı bilgi sağlıyor.

Eğitimlerden memnuniyetle ayrılan öğrenciler arasında yapılan değerlendirmede, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Betül Bitir, etkileşimli bir şekilde eğitim verdiklerini belirterek, “Öncelikle deniz biyolojisi ile başlıyoruz. Ardından burada koruma çalışmaları yaptığımız deniz kaplumbağaları, daha sonra iklim değişikliği ve deniz kirliliği üzerine atölyeler yapıyoruz. Uygulamalı deneylerle, onların daha iyi öğrenmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Bitir, çocukların eğitimlere büyük ilgi gösterdiğini ve etkileyici geri dönüşler aldıklarını vurgulayarak, “İlk başta ‘bilim insanı olamayız’ düşüncesi olan öğrenciler, daha sonra ilgi duyduklarını belirtiyor. Hem bizim hem de onlar için keyifli geçiyor” şeklinde konuştu.

Yağız Demir: “İklim Değişikliğini Deneylerle Anlatıyorum”

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde doktora öğrencisi olan Yağız Demir, küçük deneylerle çocuklara akılda kalıcı bilgiler verdiğini ifade ederek, “Eğlenceli deneylerle çocukların ilgisini bilime çekmeye, onları merak ettirmeye yönelik çalışmalar yapıyorum. Gösterime başlamadan önce, ‘Aranızda bilim insanı olmak isteyen var mı?’ diye soruyorum. Başta çok fazla parmak kalkmasa da, gösterinin sonunda en azından birkaç bilim insanı olmak isteyen öğrenciyi görmek, onları biraz teşvik etmek mutlu ediyor” diye konuştu.

İklim değişikliğinin sonuçlarını deneylerle anlatmaya çalıştığını belirten Demir, “Küresel ısınmanın okyanuslara etkisi, okyanus sıcaklığının artmasıyla dünya nasıl etkilenecek? gibi soruların cevaplarını, eğlenceli bir şekilde anlatmaya çalışıyorum” dedi.

İrem Yeşim Savaş: “Eğitimler Bilimsel ve Toplumsal Bilinçlendirme Amaçlı”

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi İrem Yeşim Savaş, seminer ve etkinliklerle ilgili bilgi vererek, “Türkiye denizlerini, buradaki endemik türleri ve deniz kaplumbağalarını tanımak, deniz kirliliğini anlamak gibi birçok farklı konuda hem seminerlerimiz, hem de küçük etkinliklerimiz oluyor. Buradaki eğitimlerimiz denizle alakalı, hem bilimsel hem de toplumu bilinçlendirme amaçlı yapılan eğitimler” ifadelerini kullandı.

Ayşenur Arslan: “Yıl Sonuna Kadar 150 Öğrenciye Eğitim Verilecek”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nda proje uzmanı olarak çalışan Ayşenur Arslan, projenin 2019 yılından beri devam ettiğini belirtti. Arslan, “Eğitimlerle; deniz ve deniz canlılarını tanıtma, iklim değişikliğinin deniz canlıları üzerindeki etkisiyle ilgili farkındalık oluşturmayı, denizi koruma ve deniz kirliliğini önleme konusunda çocuklarda olumlu davranışlar geliştirmeyi planlıyoruz. Aralık ayı sonuna kadar 6 haftada 150 öğrenciye eğitim verilmesini planlıyoruz” dedi.

Arslan, Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklara eğitim materyalleri hediye ettiklerini de belirterek, “Eğitim materyalleri olarak; çantalar, kitapçıklar, kalemlikler, laboratuvar önlükleri hazırladık. Bir de onların ulaşımlarını ve kumanya desteğini sağlıyoruz” diye konuştu.

Seyfullah Yıldızhan: “Çöp Atanları Uyarmalıyız”

Eğitime katılan 8. sınıf öğrencisi Seyfullah Yıldızhan, yaptıkları etkinlikleri paylaşarak, “Kumsalı gezdik. Deneyle ilgili bilgiler, memeli ve memesiz hayvanları, en büyük balinanın mavi balina olduğunu, bazılarının yüzeye çıkıp nefes aldığını öğrendik” dedi. Yıldızhan, aldığı eğitim sonrasında insanları çevreye karşı duyarlı olmaları için uyaracaklarını belirterek, “Çöp atanları görürsek onları nazikçe uyarmalıyız. Yerde çöp görürsek biz gidip atmalıyız. Deodorant, parfüm gibi şeyler sıkmamalı ve fosil yakıtları kullanmamalıyız” diye konuştu.

Elif Nur Altay: “Çok Faydalı ve Eğlenceli Bir Eğitim”

Eğitimi çok sevdiğini söyleyen 8. sınıf öğrencisi Elif Nur Altay, öğrendikleri arasında deniz canlılarının etkilendiği iklim değişikliği, geri dönüşüm ve çevre kirliliği önleme konularının bulunduğunu belirtti. Altay, “Deniz canlılarını tanıdık, çok faydalı ve eğlenceli bir eğitim oldu” dedi. İklim değişikliğine karşı uyarılarda bulunacağını söyleyen Altay, “Çünkü önlem alınmadığında, çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Herkesi bilinçlendirmeye çalışacağım” ifadelerini kullandı.

Sıla Akkış: “Çok Güzel Şeyler Deneyimledim”

Eğitim alan öğrencilerden Sıla Akkış, eğitimin güzel geçtiğini belirterek, “Bence çok eğlenceliydi, çok güzel şeyler deneyimledim. Buraya ilk defa geliyorum ve çok güzel bir yer olduğunu gördüm” dedi.

Deniz Tekin: “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanılmalı”

Okuldakinden daha detaylı eğitim aldığını söyleyen Deniz Tekin, “Herkesin bilinçli olması gerektiğini, bilinçli olanların olmayanları uyarması gerektiğini düşünüyorum. İklim krizini önlemek için, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı” ifadelerini paylaştı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.