MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN GÖNÜLLÜ ORDUSU SAYISIZ GÜZELLİĞE İMZA ATIYOR
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN GÖNÜLLÜ ORDUSU SAYISIZ GÜZELLİĞE İMZA ATIYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN GÖNÜLLÜ ORDUSU SAYISIZ GÜZELLİĞE İMZA ATIYOR

ABONE OL
Aralık 5, 2023 22:29
MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN GÖNÜLLÜ ORDUSU SAYISIZ GÜZELLİĞE İMZA ATIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, toplumdaki dayanışmayı, sosyal sorumluluğu, empatiyi, farkındalığı ve kalkınmayı artırmak amacıyla gönüllü katılımı teşvik ederek birçok alanda hizmet veriyor. Bu gönüllüler, bilgi, zaman ve emeklerini iyilik için kullanarak, toplumun güçlenmesine ve gelişmesine katkıda bulunuyor. Bugüne kadar kadın ve çocuk alanında birçok çalışma gerçekleştiren Mersin Büyükşehir, kent genelinde 721 kayıtlı gönüllü ile birlikte çeşitli projelere imza atıyor. Gönüllüler, yaptıkları faaliyetlerle, gönüllülüğün kıymetini vurgulayarak, “Kıymet verilen yerde gönüllülük yapmak ayrı bir duygu” diyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gönüllüler Şube Müdürlüğü, toplumdaki dayanışma, sosyal sorumluluk, empati ve kalkınma bilincini artırmak amacıyla hizmet veren bir birim olarak kaydediliyor. Gönüllüler, bilgi, zaman ve emeklerini iyilik için kullanarak, toplumsal yardımlaşma örnekleri sergileyen projelerde aktif rol alıyor. Mersin Büyükşehir, kent genelinde 721 kayıtlı gönüllü ile iş birliği yaparak sosyal sorumluluk projelerini sürdürüyor.

‘Evimiz Atölye Projesi’ ile 31 mahallede toplam 1961 kadına ulaşıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ‘Evimiz Atölye Projesi’ kapsamında, Mersinden Kadın Kooperatifi’nin iş birliği ve gönüllülerin katkılarıyla, kadınlara Oyuncak Yapım Atölyesi’nde eğitimler veriliyor. Bu proje sayesinde, Mersin merkez ve ilçelerinde 31 mahallede toplam 1961 kadına ulaşıldı. Proje kapsamında, dönemsel olarak oyuncak üretimleri de devam ediyor.

Gönüllüler, çocuk atölye çalışmalarına ve eğitsel faaliyetlere destek sunarak; satranç, taş boyama, resim, masal anlatımı, capoeira dans, geri dönüşüm, matematik, fizik, çocuklara özel pasta yapımı, robotik kodlama atölyeleri ile beslenme alışkanlıkları eğitimi gibi birçok alanda kadınlara ve çocuklara yardımcı oluyor.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında da Mersin Büyükşehir’in gönüllüleri, araç ve insani yardım toplama, paketleme desteği gibi faaliyetlerle dayanışmayı büyüterek önemli bir rol üstleniyor.

Bademsoy: “Kıymet verilen yerde gönüllülük yapmak ayrı bir duygu”

Yüksel Bademsoy, 15 yıldır Mersin’de yaşadığını ve Mersin’e gelmeden önce Ankara’da gönüllü çalışmalarda bulunduğunu belirtti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Gönüllüler Şube Müdürlüğü ile tanışmasını arkadaşları sayesinde elde ettiğini paylaşan Bademsoy, “İlk olarak kısa bir süre okuma-yazma eğitmenliği yaptım, ondan sonra hobim olan makrome ve el işleri devreye girdi” dedi. Gönüllülük işinin sadece el işiyle sınırlı olmadığını vurgulayan Bademsoy, “Gelen kişilerin çoğu ev hanımı ya da emekli olmuş insanlar. Oraya gelen kursiyerlerimden bu işi yapıp evine para götüren kadınlar oldu ve hala devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

6 Şubat depreminin ardından Mersin’e göç yaşandığını ve kente göç eden kadın, çocuk ve ailelere Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin büyük yardımlarda bulunduğunu aktaran Bademsoy, “Elimizden geldiğince onlara da destek olmaya çalıştık. Büyükşehir Belediyesi ile severek ve isteyerek, çok uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. İnsanlar nasıl karşılıksız gittiğimizi anlamıyorlar. Ama bunun hazzını, herkesin bir kere olsun yaşamasını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bademsoy, Büyükşehir çatısı altında Gönüllüler Şube Müdürlüğü’nün yer almasının çok güzel ve kıymetli bir çalışma olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nin Gönüllüler Şubesi bu konuda gerçekten çok iyi ve uyum içinde çalışıyor. İnsan olarak kıymet ve değer görüyorsunuz, karşılık alıyorsunuz. Bizim görüşlerimize de değer vermeleri çok önemli” dedi.

Kuş: “İnsanları bir nebze gülümsetebildiysek ne mutlu”

Mersin Büyükşehir’in gönüllülerinden Muhittin Kuş, Büyükşehir ile tanışmasının eşinin üretici kadınlara dahil olmasıyla başladığını ifade etti. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından Büyükşehir’in gönüllülük esaslı toplantılarına katılmaya başladığını anlatan Kuş, neler yapabileceklerini düşündükleri noktada daha organize bir şekilde yardımda bulunmak için Büyükşehir’in Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile temasa geçtiklerini söyledi. Kuş, süreci şu şekilde anlattı: “Mersin’de olan arkadaşlarımız ve çevremiz, Büyükşehir aracılığıyla yardım ürünleri tedarik etmeye başladılar. Bizler de deprem bölgesine gitmeye başladık. Belediye’nin burada en güzel yönü, bize imkân sağlamış olmasıydı. Çünkü oturduğumuz yerden bir şey olmuyor. Araç lojistiğine, teçhizata, sevkiyatlara ihtiyacımız vardı. Bunları sağolsun Büyükşehir karşıladı.”

Deprem bölgesinde arama-kurtarma ekiplerine yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Kuş, “Arama ve kurtarma ekipleri ciddi anlamda yoruluyor ve yıpranıyordu. Onların da aynı şekilde ihtiyaçlarını karşıladık. İnsanları o durumda bile bir nebze gülümsetebildiysek ne mutlu. Daha büyük felaketler de yaşayabiliriz, ama bizim gülümsemeye ihtiyacımız var. Bundan dolayı elimizden geleni yaptık, yapacağız ve yapmalıyız” diye konuştu.

Çocuğuna örnek bir ebeveyn olmayı hedeflediğini belirten Kuş, bu nedenle gönüllülük esaslı çalışmaları önemsediğini vurgulayarak, “Çocuk yetiştiriyoruz. Bizden güzel şeyler aldıkça, güzel bir nesil gelecek. Bundan dolayı böyle bir şey yapmak istedim” ifadelerini kullandı. Kuş, Büyükşehir’in bu tür organizasyonlarda koordinasyonu sağlamasının da önemli olduğuna dikkat çekerek, “Belediyenin koordinasyonu harikaydı. Bütün emeği geçen, sahada olan kim varsa tebrik ediyorum. İşimizi çok güzel bir şekilde yaptık” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.