MESKİ’den Mersin’in Altyapısını Güçlendirmek İçin 150 Milyon Euro’luk Yatırım
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • MESKİ’den Mersin’in Altyapısını Güçlendirmek İçin 150 Milyon Euro’luk Yatırım

MESKİ’den Mersin’in Altyapısını Güçlendirmek İçin 150 Milyon Euro’luk Yatırım

ABONE OL
Aralık 16, 2023 16:00
MESKİ’den Mersin’in Altyapısını Güçlendirmek İçin 150 Milyon Euro’luk Yatırım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, uygun faizli kredi ve hibe destekleriyle bir dizi altyapı projesini hayata geçirecek.

MESKİ, 85 milyon 800 bin Euro kredi ve 64 milyon 300 bin Euro hibe olmak üzere toplamda 150 milyon 100 bin Euro dış finansman desteği alacak. Bu destekle Mersin’in nüfusunun yüzde 85’inin 30 yıllık altyapı ihtiyacının çözülmesi hedefleniyor.

MESKİ Genel Müdürlüğü, 2024 yılı Şubat ayında yıllardır beklenen altyapı projelerinin ihalesini gerçekleştirecek. Avrupa Birliği ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından sağlanacak finansmanla FRIT II kapsamındaki projeler hayata geçirilecek. Bu projeler arasında Mezitli İçme Suyu Şebeke Projesi için 17 milyon 100 bin Euro hibe, Tömük ve Arpaçbahşiş Mahalleleri Atıksu Arıtma Tesisi, Kanalizasyon Şebekesi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi için 15 milyon 100 bin Euro kredi ve Toroslar-Homurlu-Kazanlı Mahalleleri Kanalizasyon Projesi için 7 milyon 200 bin Euro hibe bulunuyor.

Ayrıca, Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisi için EBRD’den alınacak 40 milyon Euro’luk hibeyle ilgili hazırlıklar devam ediyor. MESKİ, bu tesisin ihalesini gerçekleştirerek Mersin’in içme suyu ihtiyacına çözüm olmayı amaçlıyor.

EBRD ve IFC finansmanıyla gerçekleşecek diğer projeler arasında Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi ile Tarsus Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artırımı, Yenice’den Bozyazı’ya kadar uzanan bir dizi atıksu arıtma tesisi yer alıyor. Bu projeler için toplamda 70 milyon 700 bin Euro kredi kullanılacak ve ihaleleri 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.