ABD, F-35 programı ile ilgili Ankara’ya bildirimde bulundu. Diyalektik Haber
ABD, F-35 programı ile ilgili Ankara’ya bildirimde bulundu.

ABD, F-35 programı ile ilgili Ankara’ya bildirimde bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) F-35 programı ile ilgili Ankara’ya bildirimde bulundu. Bu bildirimde F-35 programı için Türkiye'nin resmi olarak çıkarıldığına bildiriminde bulunduğu belirtildi. ABD, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı hava savunma sistemi olan S400’lerle ilgili yaptırım kararı almıştı.

ABONE OL
Nisan 21, 2021 20:40
ABD, F-35 programı ile ilgili Ankara’ya bildirimde bulundu.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) F-35 programı ile ilgili Ankara’ya bildirimde bulundu. Bu bildirimde F-35 programı için Türkiye’nin resmi olarak çıkarıldığına bildiriminde bulunduğu belirtildi. ABD, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı hava savunma sistemi olan S400’lerle ilgili yaptırım kararı almıştı.

F35 programı ile ilgili ABD’den üst düzey bir yetkili bildirdi. Bu bildirimde, 2006’da katılımcıların arasında imzasına sunulan ve Türkiye’nin 26 Ocak 2007’de imzaladığı Ortak Mutabakat Zabtı’nın feshedilmiş olduğunu belirtti. Bu bağlamda yeni mutabakat metninin içinde Türkiye’nin dahil edilmediğinin belirtildiğini kaydetti.

ABD F35 Programından Türkiye'yi Çıkardi
ABD F-35 Programı ndan Türkiye’yi Çıkardı

Euronews’te yer alan habere göre: Yetkili, mutabakata yeni bir ortak katılımcının eklenmediğini belirtti. Geride kalan 8 ortak ile beraber 2006 tarihli mutabakatın ise güncellendiğini söyledi.

Ortak Mutabakat Zabtı ile F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı’na (JSF) katılan Türkiye, ortak üreticiydi.

Türkiye dışında programa katılan devletler “ABD, Kanada, İngiltere, Norveç, İtalya, Danimarka, Hollanda ve Avustralya”dan oluşuyordu.

Türkiye F-35 uçakları için 1005 parça üretim yapıyordu

Ortak Mutabakat Zabtı kapsamında Türkiye, ilk dönemde 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti.

2018 yılında ABD, Türkiye’ye 4 F-35 uçağının mülkiyetini vermişti. Bununla birlikte uçaklar ABD’de, Türk pilotların da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Bunun dışında sonraki dönemde ABD, F-35 uçaklarından 2 tanesinin daha mülkiyeti vermişti.

ABD F35 Programından Türkiye'yi Çıkardı
ABD, F-35 Programı ndan Türkiye’yi Çıkardı

S-400 krizi çıkmasından sonra Türkiye ile ABD arasında bir transfer problemi ortaya çıkmıştı. Mülkiyeti Türkiye’ye verilen bu 6 uçak transfer edilmedi. Bununla beraber ABD, 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bu uçakların ABD Hava Kuvvetleri için alınmasını kararlaştırmıştı. Ancak Türkiye, S-400’ün NATO sistemlerine entegre edilmeyeceği ve ittifak için bir tehdit oluşturmayacağı konusunda ısrar ediyor.

Washington, Türkiye tarafından satın alınan S-400 hava füze sistemlerinin tehlikeye açık olduğunu açıkladı. Burada, Rusya tarafından F-35 uçaklarıyla ilgili gizli ayrıntıların gizlice elde edilebileceğini ve kullanılabileceğini belirtti. Sistemin NATO sistemleriyle uyumsuz olduğunu savunarak Türkiye’yi 2019’da F-35 Lightning II jet programından çıkardı.

Türkiye F-35 uçakları için üretime katılıyor ve 1005 parça üretim yapıyordu. ABD, S400 krizinden sonra Türk firmalarının üretime katılma sürecini büyük oranda askıya aldı. 2020 yılında ABD Savunma Bakanlığı söz konusu 1005 parçaya ilişkin yeni tedarikçiler buldu.

Diğer ABD Haberleri; George Floyd davasında ABD, jurinin kararını bekliyor

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.