BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL OLUŞTURULAN HATIRA ORMANINA FİDAN DİKTİ
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL OLUŞTURULAN HATIRA ORMANINA FİDAN DİKTİ

BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL OLUŞTURULAN HATIRA ORMANINA FİDAN DİKTİ

ABONE OL
Aralık 2, 2023 17:56
BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL OLUŞTURULAN HATIRA ORMANINA FİDAN DİKTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mersin Kent Konseyi öncülüğünde, TEMA Vakfı iş birliğinde ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün de katkılarıyla düzenlenen fidan dikimi etkinliğine iştirak etti. 2023 adet fidanın toprakla buluştuğu etkinlikte, Cumhuriyet’in 100. yılı anısına ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Kent Konseyi Hatıra Ormanı’ oluşturuldu.

Hatıra ormanına fidan diken Başkan Seçer, çağın en büyük sorununun iklim krizi ve çevre sorunları olduğuna vurgu yaparak, orman alanlarının arıtılması için çağrıda bulundu.

Seçer, yerel yönetimler olarak çevre sorunlarına karşı hassas bir şekilde çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Ormanın önemini, değerini hatırlatmak, orman alanlarını artırmaya katkı sunmak ve ormanların korunması için de birlikte çaba sarf edeceğiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mersin Kent Konseyi öncülüğünde, TEMA Vakfı iş birliğinde ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün de katkılarıyla düzenlenen fidan dikimi etkinliğine katıldı. 2023 adet fidanın toprakla buluştuğu etkinlikte hem orman yangınlarına hem de derinleşen iklim krizine dikkat çekmek amaçlandı. Etkinlik sayesinde Cumhuriyet’in 100. yılı anısına 2023 ağaçlık ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Kent Konseyi Hatıra Ormanı’ oluşturuldu.

Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Başkan Vahap Seçer, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, TEMA Vakfı üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda gönüllü vatandaş katıldı.

“Ormanlar için hep birlikte çalışacağız”

Hatıra ormanına fidan diken Başkan Seçer, geleceğe nefes oldu. Diktiği fidanın ardından açıklama yapan Seçer, kent ormanı oluşturmak için fidanları toprakla buluşturduklarını söyledi. Seçer, “Çağın en büyük sorunu küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevre sorunlarıdır. Orman; temiz hava, fauna, flora, yağmur, bereket demek. Orman; birçok canlı varlığın hayat bulduğu muazzam bir ortam, verimli bir alan ve ev demek. Mümkün olduğunca ormanlık alanlarımızı artıralım” diye çağrıda bulundu.

Mersin’in Türkiye’nin diğer şehirlerine oranla orman alanları konusunda biraz daha şanslı olduğunu hatırlatan Seçer, “Türkiye coğrafyasının yüzölçümünün yaklaşık yüzde 20-22’sini ormanlar oluşturuyor. Ancak bunların tamamı verimli ormanlar değil. Mersin’de ise mevcut alanın yüzde 50-52’sini ormanlık alanlar oluşturuyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.