Başkan Vahap Seçer’in Liderliğindeki MBB, Yoksullukla Mücadelede Yeni Adımlar Atıyor
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • Başkan Vahap Seçer’in Liderliğindeki MBB, Yoksullukla Mücadelede Yeni Adımlar Atıyor

Başkan Vahap Seçer’in Liderliğindeki MBB, Yoksullukla Mücadelede Yeni Adımlar Atıyor

ABONE OL
Aralık 12, 2023 20:15
Başkan Vahap Seçer’in Liderliğindeki MBB, Yoksullukla Mücadelede Yeni Adımlar Atıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’in liderliğinde özellikle yoksullukla mücadelede önemli adımlar atmaya devam ediyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen projelerle gençten yaşlıya, hastadan hamileye kadar geniş bir kesime dokunuluyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları hayat pahalılığının etkisi altında ezdirmemek için hizmetlerine her geçen gün yeni birini ekliyor.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla yeni doğan bebeklerden itibaren vatandaşların yanında olan Büyükşehir, bireylerin ilkokul, lise, üniversite dönemlerindeki eğitim hayatından iş yaşamında sağlanabilecek kolaylıklara, sağlıklı bir yaşlanma sürecine kadar bir ömür boyunca hizmet sunuyor.

“Anne Karnından Emekliliğe, Vatandaşların Her Anında Büyükşehir Yanlarında”

Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardımlardan sosyal dayanışmaya, kadınlara ve ailelere yönelik hizmetlerden engelsiz hizmetlere, sağlıktan eğitime ve istihdama kadar geniş bir yelpazede projelerini sürdürüyor.

‘Hamile Bakım Sütü’ projesiyle hamile kadınlara gebelik süreçleri boyunca destek olan Büyükşehir, annelerin bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren ‘Hoş Geldin Bebek Yeni Doğan Paketi’ projesiyle bebek bakım paketleri sunuyor. Ayrıca, ‘El Bebek Gül Bebek’ projesiyle asgari ücret ve altı gelire sahip 06-12 aylık bebekleri olan ailelere maddi destek sağlıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘El Bebek Gül Bebek’ projesiyle bugüne kadar 45,908 paket dağıtımı gerçekleştirilirken, ‘Hamile Bakım Sütü’ projesiyle 408,959 adet süt paketi anne adaylarına teslim edildi. 2023 yılında başlatılan ‘Hoş Geldin Bebek Yeni Doğan Paketi’ projesiyle de 2119 aileye hizmet verildi.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çocuklara ve Gençlere Yönelik Sosyal Projelerle Beslenme ve Eğitim Alanında Destek Sağlıyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukların beslenmesine katkı sağlamayı amaçlayan projeleriyle dikkat çekiyor. ‘Süt Senin Gurur Mersin’in’ projesi kapsamında 13 ilçede ihtiyaç sahipleri belirlenmiş okullarda ilkokul çağındaki çocuklara süt dağıtımı yapılıyor. Bugüne kadar toplamda 4 milyon 264 bin 904 adet süt paketi çocuklara ulaştırıldı. Aynı zamanda ‘Kuruyemiş Dağıtımı’ projesi ile temel besin maddelerine ulaşmakta zorlanan öğrencilere 75 bin kuruyemiş paketi dağıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi, ‘Vahap Amca ile Tatlı Günler’ projesi kapsamında kırsal ve dezavantajlı mahallelerde yaşayan vatandaşlara ücretsiz olarak limonlu dondurma, limonata ve kek gibi atıştırmalıklar dağıtıyor. Bu kapsamda bugüne kadar 89 bin 537 adet limonata, 210 bin 930 adet limonlu dondurma, 41 bin adet mamül, 4 bin 600 adet kokulu çörek ve 42 bin 6 adet kek dağıtımı gerçekleştirildi.

“Eğitimde Fırsat Eşitliği İlkesiyle Öğrencilere Destek”

Büyükşehir Belediyesi, ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ ilkesiyle hareket ederek Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri aracılığıyla öğrencilere lise ve üniversite hazırlık desteği veriyor. Üniversiteyi kazanan öğrencilere ev ortamını aratmayacak yurt ve konukevleri sağlayarak barınma sorununu ortadan kaldırıyor. Bu kapsamda bugüne kadar toplam 21 bin 744 öğrenci YKS’ye, 5 bin 293 öğrenci LGS’ye Büyükşehir ile hazırlandı. LGS Kurs Merkezlerinde devam eden öğrencilere öğle yemeği desteği sunan belediye, aynı zamanda ailesi Halk Kart desteği alan öğrencilerin giriş ücretlerini de karşılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Çamaşır Kafe’ hizmeti ile üniversite öğrencilerine çamaşır yıkama-kurutma, ütü, çay, mini kütüphane ve kış aylarında sabahları çorba hizmeti sunuluyor. Yenişehir ve Tarsus ilçelerinde olmak üzere 2 Çamaşır Kafe bulunmaktadır.

Ayrıca, eğitim hayatını çeşitli nedenlerle aksatmak zorunda kalan kadınlar, Büyükşehir’in Okuma Yazma Kursları sayesinde okuma yazma bilmedikleri için karşılaştıkları günlük hayat zorluklarını aşıyor. Mersinlileri sanattan spora, eğitimden kültüre pek çok alanda buluşturan Büyükşehir’in ‘Hello Mersin’ projesi ile de herkes yeni bir dil öğrenmenin tadını çıkarıyor.

“Dosthane ile Hasta ve Hasta Yakınlarına Geçici Konaklama İmkanı”

Mersin’de ikamet eden ve Mersin’deki üniversite veya kamu hastanelerinde tedavi gören hasta ve hasta yakınları için Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Dosthane, bugüne kadar 2 bin 693 kişiyi ağırlayarak geçici konaklama imkanı sağlamıştır.

“Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Vatandaşların İstihdamından Sağlığına Kadar Geniş Bir Yelpazede Destek Sağlıyor”

Büyükşehir Belediyesi, doğumdan yaşama kadar sunduğu hizmetlere ek olarak istihdam alanında da bir dizi projeyi hayata geçirerek vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Kariyer Merkezi ile iş arayanlara, öğrencilere ve gençlere kariyer yolculuklarında destek sağlayan Büyükşehir, MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezleri aracılığıyla çeşitli kurslarla vatandaşları iş hayatına hazırlıyor.

Başkan Vahap Seçer’in kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesi, Büyükşehir’in hizmetlerine yansıyor. Kadınlara yönelik Kadın Konuk Evi’nde şiddete maruz kalanlar psikolojik, hukuki ve sağlık destekleri alabiliyor. Ayrıca, Kadın Danışma Merkezleri, özellikle şehri tanımayan kadınlara hizmet vererek tüm kadınların yanında oluyor. Büyükşehir, Üretici Kadın Stantları ile kadın emeğine değer verirken, bugüne kadar birçok kadının istihdama katılmasına destek sağladı.

“Sosyal Yardımlar ve İstihdam Projeleri”

Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Projesi, ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı vatandaşlara düzenli alışveriş yapma imkanı sunuyor. Bugüne kadar toplam 66 bin 242 hane, Halk Kart hizmetinden yararlandı. Kıyafet Evleri projesi ile hayat pahalılığına karşı mücadele eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar rahat bir nefes alıyor; bugüne kadar 14 bin 589 hane Kıyafet Evleri’nden yararlandı.

Büyükşehir, engelli, yaşlı veya sağlık sorunu olan ve evde yemek yapamayan vatandaşlar için Aşhane hizmeti ile ücretsiz sıcak yemekleri evlerine kadar götürüyor. Ayrıca, ‘Bir Ekmek Bir Çorba’ projesi kış aylarında vatandaşlara ulaşarak 61 farklı noktada hizmet veriyor. Her Ramazan, ihtiyaç sahiplerine temel gıda maddelerini içeren erzak kolileri dağıtılıyor; bugüne kadar toplam 556 bin 649 adet Ramazan Kolisi ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

Çölyak hastalarına yönelik aylık un ve roll ekmek yardımları ile sosyal dayanışmayı güçlendiren Büyükşehir, Mola Evleri, Sosyal Uyum Merkezi, Emekli Evi ve Mobil Kuaför ile de vatandaşları sosyal etkinliklerle buluşturuyor. Taziye Evleri ile defin ve taziye hizmetleri sunan Büyükşehir, şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kişiyi ağırladı. Ayrıca, vatandaşların talebi üzerine cenaze evlerine Taziye Yemeği desteği sunuyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar, ALO 185 veya Teksin üzerinden başvuruda bulunabilir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.