BÜYÜKERŞEN’DEN KÜÇÜK ÇİFTÇİYE TAM DESTEK : “TÜM İMKÂNLARIMIZLA YANINIZDAYIZ”
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • BÜYÜKERŞEN’DEN KÜÇÜK ÇİFTÇİYE TAM DESTEK : “TÜM İMKÂNLARIMIZLA YANINIZDAYIZ”

BÜYÜKERŞEN’DEN KÜÇÜK ÇİFTÇİYE TAM DESTEK : “TÜM İMKÂNLARIMIZLA YANINIZDAYIZ”

ABONE OL
Kasım 10, 2023 16:40
BÜYÜKERŞEN’DEN KÜÇÜK ÇİFTÇİYE TAM DESTEK : “TÜM İMKÂNLARIMIZLA YANINIZDAYIZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırsal Kalkınma Projeleri ile Türkiye’ye yeni örnekler veren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, Çifteler ilçesi ve mahallelerinde faaliyet gösteren küçük çiftçiye yönelik canlı hayvan desteği projesinde hak sahipleri, noter huzurunda yapılan kura çekimi ile belirlendi.

Törende konuşan Başkan Büyükerşen, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Milli ekonominin temeli tarımdır’ diyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda, köylümüzü gerçek anlamda milletimizin efendisi yapabilmek için tüm imkânlarımızı zorlayacağız. Size bunun sözünü veriyorum.” dedi.

Tohum, fide, fidan, sıvı gübre, ekipman, balya, yem gibi desteklerle ağır ekonomik koşullar sebebiyle üretemez hale gelen küçük hayvan üreticisi ve küçük çiftçinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de küçükbaş hayvancılıkta üretim ve ıslah çalışmalarına destek amacıyla Çifteler ilçesinde küçük çiftçilere canlı hayvan desteğinde bulundu.

Küçükbaş Yetiştiriciliği Destekleme ve Yayma Projesi kapsamında Çifteler ESMEK Eğitim Merkezi bahçesinde noter huzurunda kura çekim töreni düzenlendi. Törene Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, meclis üyeleri, Genel Sekreter Ayşe Ünlüce, Genel Sekreter Yardımcıları Deniz Kaplan, Senem Ekinci ve Metin Bükülmez, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Benek, muhtarlar, hayvan üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başkan Büyükerşen, “Ülkemiz hem tarımda hem de hayvancılıkta daha yakın tarihe kadar kendi kendine yetebilen bir ülkeyken, bugün canlı hayvanı bile yurt dışından ithal ediyoruz. Çocuklarımızın gelişimi için en temel gıda maddelerinden biri olan sütü bile üretemez hale geldik. Rakamlar da bunu bize gösteriyor. Şöyle ki: Bu yıl Şubat 2017’den beri en düşük süt üretimi ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki tüketici bazında bu üretim azlığı da fiyatlara yansıyor. Üreticimizin de her türlü maliyetlerinin arttığını biliyor, sıkıntılarını yakından hissediyoruz. Yem maliyetleri 1 yılda %150 civarında arttı. Enerji maliyetleri yaklaşık %200 oranında arttı. Gübre, işçilik, mazot bunlardan bahsetmiyorum bile. Büyük emeklerle tarlayı eken, hayvanını besleyen çiftçimiz emeğinin karşılığını alamıyor. Üzülerek söylüyorum ki yanlış tarım politikaları nedeniyle gerçek bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan ülkemizde tarım ve hayvancılık bitme noktasına geldi. Gençlerimiz köylerden kaçıp, kent merkezinde asgari ücretle yaşam mücadelesi veriyor. Tablo kırsalda böyle karanlıkken biz de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak en azından önünüzü görebilmeniz için sizlere ışık tutmaya, yaranıza merhem olmaya çalışıyoruz. Bugün de Çifteler ilçemizde ikamet eden siz değerli çiftçimize, 275 adet küçükbaş hayvan dağıtacağız. Kura çekimine girmeye hak kazananlar arasında kadın çiftçilerimizin olması da bizleri son derece mutlu ediyor.  Hayvanların temini konusunda bizlere destek sağlayan Altınova TİGEM’e ve değerli yöneticilerine de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Türkiye siyasetinde en çok kullanılan kelimelerden biri olan yerli ve millilik vurgusunu en başta tarım ve hayvancılıkta yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bizler Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Milli ekonominin temeli tarımdır’ diyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda, köylümüzü gerçek anlamda milletimizin efendisi yapabilmek için tüm imkânlarımızı zorlayacağız. Size bunun sözünü veriyorum. Sözlerimi bitirmeden önce sizlere bir müjde daha vermek istiyorum. Bugün kura çekimi sonrası hayvanları almaya hak kazanan çiftçimize yemlik dağıtımımız da olacak. Şu an ihale sürecimiz devam ediyor. Arkadaşlarım en kısa sürede yemliklerinizi de sizlere ulaştıracaklar. Kura çekiminin hayırlı olmasını diliyor, hayvanlara gözünüz gibi bakacağınızı biliyorum. Hayırlı olsun.” dedi.

25 küçük çiftçiye toplam 275 küçükbaş hayvan desteğinin sağlandığı ve hak sahiplerinin belirlendiği kura çekimi sırasında çiftçiler büyük heyecan yaşadılar. Kendilerine çıkan kura sonrası büyük sevinç yaşayan çiftçiler verilen destek nedeniyle Başkan Büyükerşen’e teşekkür ederek, “Üretime devam” sözü verdiler.

Kadın çiftçilerin destek başvurusu yaptığı kura çekiminde, kadınların çoğunlukla hak kazananlar arasında yer alması yüzleri güldürürken tören çektirilen fotoğraflarla sona erdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.