Mersin’de ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk’ Söyleşisinde Ceyhun Yılmaz Rüzgarı
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • Mersin’de ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk’ Söyleşisinde Ceyhun Yılmaz Rüzgarı

Mersin’de ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk’ Söyleşisinde Ceyhun Yılmaz Rüzgarı

ABONE OL
Kasım 16, 2023 23:02
Mersin’de ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk’ Söyleşisinde Ceyhun Yılmaz Rüzgarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla Mersin’in dört bir yanında gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini ekledi. Etkinlik kapsamında, Mersin Aydın Düşünce Merkezi işbirliği ile Yenişehir AKM’de usta oyuncu ve komedyen Ceyhun Yılmaz, sevenleri ile bir araya geldi. Usta oyuncu ve komedyen Ceyhun Yılmaz, ‘Cumhuriyet’imizin 100. yılında Atatürk’ konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla birçok kültür sanat faaliyetini Mersinlilerle buluşturan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet coşkusunu yıl boyunca yaşatmak amacıyla kentte düzenlediği etkinliklere devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir, Mersin Aydın Düşünce Merkezi (MADÜM) işbirliği ile Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde usta oyuncu ve komedyen Ceyhun Yılmaz’ı ağırladı. Yılmaz, ‘Cumhuriyet’imizin 100. yılında Atatürk’ konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Tüm Mersinlilerin davetli olduğu ‘Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk’ konulu söyleşide Ceyhun Yılmaz; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk, askerlik ve savaş yıllarına dair araştırıp derlediği hikâyelerini anlattı. Söyleşi bitiminde tüm salon hep bir ağızdan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu.

Etkinlikte, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Bedrettin Gündeş, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım, MADÜM dernek üyeleri ve her yaştan Mersinli yer aldı. Etkinlik kapsamında MADÜM Dernek Başkanı Yusuf Orhan Nomeri tarafından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer adına verilen plaketi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım teslim aldı.

Yılmaz: “Atatürk’ümüzün sevgi dolu sözlerle ziyaret ettiği şehre gelmek büyük bir mutluluk”

Usta oyuncu ve komedyen Ceyhun Yılmaz, Mersin’in ülkedeki güzel şehirlerden biri olduğunu ve Mersin’e gelmenin kendisini mutlu ettiğini belirterek, “Atatürk’ümüzün de çok sevgi dolu sözlerle ziyaret ettiği, 17 Mart 1923, 100 sene önce geldiği yerde Atatürk’ü anmaya gelmek benim için ayrı bir mutluluk” dedi.

20 yaşından bu yana Mersin’e onlarca kez geldiğini ve burada sık sık gösteri yaptığını aktaran Yılmaz, “Mersin’i ben üstü açık şehir diye anlatıyorum. Cabrio, spor araba gibi. Böyle açıklık, ferahlık, yazlık durumu vardır. İnsanı zaten malum, kültür sanat etkinliklerine çok ilgi gösterir Mersinliler. Hemen yan şehirlere gidersin yüzde 10, yüzde 20 seyirci vardır. Mersin’e gelirsin salon yüzde 90 mutlaka dolar” diye konuştu.

Atatürk’le ilgili derlediği hikâyelerle ilgili de bilgi veren Yılmaz, bu süreçte 2 konuya çok dikkat ettiğinin altını çizerek, “Birincisi daha önce anlatılmamış olanları seçmeye çalışıyorum. İkincisi ise, bildiğimiz ama bir yönünü bilmediğimiz hikâyeleri anlatmayı seviyorum. Bununla ilgili en büyük kaynağım Nutuk, Nutuk’tan faydalanıyorum. Çocukluğumdan beri bana anlatılanların ötesine geçip anladığımı anlatmaya çalıştığım Atatürk gösterisi bu. Bu da benim bir görevim. Mustafa Kemal Atatürk, hepimize bir görev vermiş. O görevin ne olduğu da Nutuk’ da yazıyor. Ben kendi üzerime düşen emri gerçekleştiriyorum” ifadelerine yer verdi.

Nomer: “Cumhuriyet değerlerini anlatmak ve ayakta tutmak için çalışmalara devam edeceğiz”

MADÜM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Orhan Nomer, Atatürk ilkeleri ve Atatürk’ün ışığında okuyan, düşünen, sorgulayan, üretken bir genç nesil yetiştirmek yola çıktıklarını aktararak, “Cumhuriyet’in ve Atatürk değerlerinin nasıl kazanıldığını, hangi mücadelelerle bu duruma geldiğini anlatmak ve bu değerleri ayakta tutmak için hep çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte yediden yetmişe herkes duygu dolu anlar yaşadı

Atilla Bayar, etkinliği oldukça etkileyici bulduğunu ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden başka bu tür etkinlikleri düzenleyen bir kurum görmüyorum. Gençlerimiz bu etkinliklere büyük ilgi gösteriyor. Ben, uzun yıllardır öğretmenlik yapmama rağmen böyle bir duygu deneyimi yaşamamıştım. Birebir anlatım çok başarılıydı ve bilmediklerimizi öğrendik. Ben, öğrencilerim ve izleyiciler oldukça memnun kaldık” dedi.

Aslı Eşsiz, etkinliği son derece bilgilendirici bulduğunu vurgulayarak, “Genelde herkes Samsun’a, Erzurum’a gidildiğini biliyor ama etkinlikte daha detaylı ve can alıcı konulara değinilmesi beni etkiledi. Etkinlik çok keyifliydi. Birlikte 29 Ekim’i, 10 Kasım’ı, askerlerimizi ve şehitlerimizi andık. Marşlar okuduk” şeklinde konuştu.

Etkinliği çok beğenen çocuklardan Berkay Karagündüz, “Atatürk, Cumhuriyet’imiz ve şehitlerimizle ilgili çok güzel ve yeni bilgiler öğrendim. Tüylerim diken diken oldu. Anlatılamaz bir deneyimdi” ifadelerini kullandı.

Can Bayergi ise etkinlikte hem şaşırdığını hem de yeni bilgiler öğrenmenin verdiği mutlulukla dolu olduğunu belirterek, “Cumhuriyet’in nasıl kurulduğunu ve şehitlerimizin yaşadıklarını öğrendik. Hem sevindim hem üzüldüm. Duygusal bir deneyimdi” dedi.

Muhammet Ali Orhan, etkinlik sayesinde Atatürk’ü daha yakından tanıma şansı bulduğunu ifade ederek, “Etkinliğin bu kadar güzel olacağını beklemiyordum. Burada çok özel duygular yaşadık. Marşlarımızı söyledik ve söylerken Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere katkılarına tekrar odaklandık” diye konuştu. Mersin’in son yıllarda büyük bir gelişim gösterdiğini de belirten Orhan, “Başkanımız Vahap Seçer ile şehirde önemli değişiklikler yaşandı. Eskiden böyle etkinlikler yoktu. Konserler, gençlik festivalleri, sahil okuma salonları… Adres Okuma Salonu gerçekten eşsiz bir yer. Sınav haftalarında oraya gidip çok verimli ders çalışıyoruz. Başkanımıza sevgilerimi iletiyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.