İZKİTAP İzmirli okurlarla buluştu

İZKİTAP İzmirli okurlarla buluştu

ABONE OL
Kasım 10, 2023 16:45
İZKİTAP İzmirli okurlarla buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen İZKİTAP – 2. İzmir Kitap Fuarı açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, okurların taleplerine kulak verdiklerini ve kitap fuarını 18 Nisan 2024’te Kültürpark’ta bir kez daha kitapseverlerle buluşturacaklarını söyledi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından düzenlenen İZKİTAP – 2.  İzmir Kitap Fuarı Fuar İzmir’de başladı. KOSGEB ve İZELMAN A.Ş. desteğiyle yazar ve yayıncıları kitapseverlerle bir araya getiren fuarın açılışına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İZKİTAP’ın onur konuğu şair ve yazar Birhan Keskin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, SNS Fuarcılık Kurucu Ortağı Saruhan Simsaroğlu, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, belediye bürokratları, yayınevlerinin ve siyasi partilerin temsilcileri, yazarlar, kitapseverler katıldı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, açılış töreninde yaptığı konuşmada barış vurgusu yaparak “Böylesine anlamlı bir fuarın açılışında, yazmaya, okumaya, öğrenmeye ve paylaşmaya gönül vermiş bir toplulukla bir arada olmaktan çok mutluyum. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kitabın, edebiyatın hayatın içinde karşımıza çıkan gerçeklere iyi geldiğinin bilincindeyiz. Bu yüzden kitap fuarlarımıza oldukça kıymet veriyoruz. İZKİTAP sadece yazar ve yayınevlerini okurla buluşturmakla kalmıyor aynı zamanda yayıncılık sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirerek oldukça zorlu zamanlardan geçen bu endüstride de bir hareket yaratmayı amaçlıyor. 5 Kasım’a dek fuarın birbirinden güzel anlara ev sahipliği yapacağına şüphem yok” dedi.

Nisan’da bir kez daha düzenlenecek
Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak okurlara kulak verdiklerini ve taleplerini yerine getirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, kitap fuarının ikincisini 18 Nisan 2024’te Kültürpark’ta bir kez daha kitapseverlerle buluşturacaklarını söyledi. 
SNS Fuarcılık Kurucu Ortağı Saruhan Simsaroğlu, İZKİTAP’ın bu yıl 161 katılımcı, 86 söyleşi ve 700’ün üzerinde imza etkinliğiyle ziyarete hazır olduğunu belirterek, “Çok önemli bir günün arifesindeyiz. 100 yıl önce bu topraklarda aydınlanmanın ışığı yakıldı. Bilimde çağdaş, düşüncede özgür bireylerle demokrasiyle taçlandırılmış, laiklikle biçimlendirilmiş yepyeni bir soluk. Cumhuriyet… Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarının günün şartlarında verdiği olağanüstü mücadele ve başarı yakın tarihimizde yazılı, dünyada bir örneği daha yok. Kurucumuz, ilhamımız Mustafa Kemal Atatürk’ün ve kurucu kadroların bize bıraktığı sorumluluğun bilincindeyiz. Bu sebeple kitap fuarları bizim için bir görev. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. İlelebet Cumhuriyet” dedi. 

20 yıldır geldiğim ilk fuar
Fuarın Onur Konuğu yazar ve şair Birhan Keskin, “Güzel davet için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na, İZFAŞ’a ve bu fuarı düzenleyen komiteye çok teşekkür ederim. Yaklaşık 20 yıldır kitap fuarlarına ne okur, ne yazar ne de şair olarak gitmedim. Geldiğim ilk fuar. Fuarların birincil amacının okuru gözetmek olduğuna inanırım. Çünkü ben yalnızca bir yazar ve şair değilim, geçmişimde yayınevi editörlüğü var. Uzun yıllar editörlük yapan biri olarak öncelikle okuru hedefleriz ve bütün fuarların da öncelikle okuru hedeflemesini isterim ve dilerim ki sizin fuarınız da öncelikle okuru hedefler. Fuarın ömrü çok uzun olsun, okurları bol olsun, ama lütfen önceliğiniz her zaman okur olsun. Bir şeyin daha altını çizmek istiyorum. Kitapların okuyucuya ulaşmasına kadar olan süreçte çoğu zaman adını anmadığımız ya da gözden kaçırdığımız bir ekip de var kitabın arkasında. Yazarından editörüne, yayıncısından kitap tasarımcısına kadar tüm emek verenlere, görünmez tüm kahramanlarına bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kültür şöleni
Cumhuriyetimizin 100. yılına özel Cumhuriyet temalı birçok söyleşi de yazar, gazeteci, düşünür ve akademisyenlerin katılımıyla İZKİTAP’ta gerçekleştirilecek. İZKİTAP; en seçkin kültür yayınevleri, eğitim yayınları, sahaflar ve müzayedeler, uluslararası konuk yazarlar ve sergilerle de kitapseverlere kültür şöleni sunacak. Fuarda; 100. Yıl Özel Müzayedesi de düzenlenecek. Müzayedede aralarında, Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzasını taşıyan mebus defteri, Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevinde eşi Piraye’ye yaptığı “Nazım, Bursa, Zevcem Pirayem” yazılı ahşap kalemlik, İzmir’in işgali sırasında ilk kurşunu sıkarak direnişi başlatan Gazeteci Hasan Tahsin’in de yer aldığı gazeteci, yazar, milletvekili Ahmed Rasim’e ithaflı ıslak imzalı fotoğrafın da olduğu birçok özel parça yer alıyor. 

Fuara ulaşımı kolaylaştırmak için ek sefer ve okullardan servis
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin fuaizmir’e ulaşımını kolaylaştırmak için İZKİTAP’a özel ulaşım hatları oluşturdu. 92 numaralı Üçyol Metro-Fuar İzmir, 610 numaralı Gaziemir Semt Garajı-Fuar İzmir, 650 numaralı Fahrettin Altay-Fuar İzmir ve 540 numaralı Lozan Meydanı-Fuar İzmir hatları dışında, Bornova Metro İstasyonu ile Şirinyer İZBAN aktarmadan fuarizmir’e düzenli seferler olacak. Okullardan da öğrencilerin İZKİTAP’a kolay ulaşımı için servisler kaldırılacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.