İzmir’de 1 Mayıs açıklaması: Çalışanlar hastalığa, çalışmayanlar açlığa mahkum ediliyor
  • Diyalektik Haber
  • Genel
  • İzmir’de 1 Mayıs açıklaması: Çalışanlar hastalığa, çalışmayanlar açlığa mahkum ediliyor

İzmir’de 1 Mayıs açıklaması: Çalışanlar hastalığa, çalışmayanlar açlığa mahkum ediliyor

ABONE OL
Nisan 29, 2021 17:57
İzmir’de 1 Mayıs açıklaması: Çalışanlar hastalığa, çalışmayanlar açlığa mahkum ediliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen basın açıklaması için sloganlarla alana girmek isteyen gruba polisin izin vermemesi sonucu beş kişi gözaltına alındı.

İZMİR – İzmir’de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve İzmir Barosu’nun katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Konak Kemeraltı Çarşısı girişinde düzenlenen açıklamaya çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ile HDP İzmir Milletvekilleri de katılırken, açıklama öncesi polisin yoğun önlemleri dikkat çekti. Açıklama öncesi Konak Vapur İskelesi istikametinden slogan atarak alana gelen bir grubu polis engelledi. Beş kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüğü öğrenildi.

1-mayis-isci-bayrami-emek-ve-dayanisma-gunu-1
1-mayis-isci-bayrami-emek-ve-dayanisma-gunu-1

‘DÜNYA KAPİTALİST SİSTEMİNİN YARATTIĞI EŞİTSİZLİKLERİN AĞIR SONUÇLARINI HER GÜN YAŞIYORUZ’

“Sağlıklı güvenceli insanca bir yaşam için umut yan yana 1 Mayıs” yazılı pankart taşınan açıklamada, sık sık “Yaşasın 1 Mayıs ” sloganları atıldı. Grup adına yapılan ortak açıklamada, bugün Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yasaklara rağmen, baskılara rağmen umudun büyütüldüğü vurgulandı. On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik kriz, artan eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzenin korona virüsü salgınıyla insanlığın geleceğini de tehdit ettiği belirtilen açıklamada, “Dünya kapitalist sisteminin yarattığı eşitsizliklerin ağır sonuçlarını her gün yaşıyoruz” denildi.

‘ÇALIŞANLAR HASTALANMAYA ÇALIŞMAYANLAR DA AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR’

Sağlık hizmetlerinin ve güncel olarak da korona virüsü aşısının bir ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlığın ağır bir biçimde ödediği belirtilen açıklamada, bu koşullar altında Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun 1 Mayıs 2021’de “Yeni bir toplumsal sözleşme ve herkese aşı hakkı” mücadelesini büyütme çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

Bu topraklarda yaşayanların, aklı, bilimi, emeği ve insan yaşamını öncelemeyen bir anlayışla yönetilenlerin, daha ağır bedeller ödediği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:”Salgınla mücadelede dünyanın en başarısız ülkelerinden birinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Sermayenin ve patronların çıkarları için, akıl, bilim ve milyonların sağlığı yok sayılıyor. Buradan bir kere daha haykırıyoruz: Çarklar dursun, ölümler bitsin! Bugün ‘tam kapanma’ diye sundukları önlem paketinde de işçi sınıfının ve halkın sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunluğunun işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Tam kapanma dedikleri önlemlerde biz yokuz: Çalışanlar hastalanmaya, çalışmayanlar da açlığa mahkum ediliyor”

‘UMUDU BÜYÜTMEK İÇİN TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA YAN YANAYIZ’

Pandemi sürecinde sınıfsal eşitsizliklerin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderek derinleştiği ifade edilen açıklamada, “Bu koşullar altında işimiz, aşımız ve sağlığımız için söyleyecek çok şeyimiz var. Taleplerimiz ve öfkemiz var. Emekçilerin umutlarını ifade edeceğimiz 1 Mayıs’ımız var. Sağlıklı, güvenceli ve insanca yaşama hakkımız için yan yanayız. Umutlarımız büyütmek için bugün Türkiye’nin dört bir yanında mücadelemizle yan yanayız” denildi.

Açıklamada son olarak emekçilerin talepleri şu şekilde sıralandı;

– Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlansın, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulsun!
– Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!
– Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin!
– İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere destek için kullanılsın!
– Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!
– İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.
– Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere ayrılsın.
– Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın, fatura borçları faizsiz ertelensin.
– Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!
– İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

Kaynak: Gazeteduvar.com.tr

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.