İZSU taşkınları önleyecek çalışmalarını sürdürüyor

İZSU taşkınları önleyecek çalışmalarını sürdürüyor

ABONE OL
Mayıs 19, 2021 22:55
İZSU taşkınları önleyecek çalışmalarını sürdürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 17 günlük kapanma sürecinde kentin altyapısını geliştirmeye yönelik çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Güzelyalı semtinde su baskınlarının önüne geçmek amacıyla yürütülen kapsamlı çalışmaların yanı sıra trafik yoğunluğunun azalmasından yararlanılarak birçok noktada altyapı kazı çalışmalarına hız verildi. 

17 günlük kapanma sürecinde kentteki altyapı çalışmalarına hız veren İZSU Genel Müdürlüğü özellikle aşırı yağışlarda yaşanan taşkınların önüne geçmek için yoğun faaliyet gösteriyor. 

İZSU-taşkınları-önleyecek-çalışmalarını-sürdürüyor
İZSU-taşkınları-önleyecek-çalışmalarını-sürdürüyor

Kentin çeşitli bölgelerinde başlattığı projeleri sürdüren İZSU, Şubat ayında yaşanan doğal afet sonrasında tespit edilen sorun ve eksikliklerin giderilmesi için de çalışma yürütüyor. Şiddetli yağışlarda Güzelyalı bölgesinde biriken yağmur sularının Poligon deresine deşarj edilmesi amacıyla başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında, 16 Sokak’taki yağmursuyu hatlarının kapasiteleri artırılıyor. Ayrıca bölgede kurulan pompa istasyonu ve yağmur suyu havuzu sayesinde deniz seviyesinin altındaki kesimlerde biriken suların baskına yol açmadan tahliye edilmesi sağlanacak.  

Çalışmalar gece gündüz sürüyor

Güzelyalı bölgesindeki çalışmaların en önemli aşamalardan biri de sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde kent trafiğini aksatmadan aşıldı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ve tramvay hattının altından geçen yağmur suyu hattının montajı sabaha kadar süren yoğun bir çalışmayla yapıldı. Bu süre içinde trafik akışı ve tramvay seferleri durduruldu. Günün ilk ışıklarıyla birlikte çalışma tamamlanarak yol ve tramvay hattı ulaşıma açıldı. 

İZSU-taşkınları-önleyecek-çalışmalarını-sürdürüyor
İZSU-taşkınları-önleyecek-çalışmalarını-sürdürüyor

Geçmişteki problemler yaşanmayacak

Kanalizasyon Dairesi Başkanı Mustafa Teloğlu, Güzelyalı semtinde taşkınları önlemeye yönelik yürüttükleri çalışmalar kapsamında 16 sokaktaki mevcut yağmur suyu hattını genişleterek denize kadar ulaştırdıklarını belirtti ve şöyle konuştu:

“Burada birikerek denize ulaşamayan yağmur suları için de bir pompa istasyonu kurduk. Üç tane 315’lik boruyla yağmur sularını Poligon Deresi’ne basacağız. Aynı şekilde Hava Eğitim Komutanlığı arazisi içinde daha büyük bir pompa istasyonu yapıyoruz. Üst kesimlerden gelen yağmur sularını Mithatpaşa Caddesi’ne gelmeden kontrol altına alarak, geçmişteki problemlerin bir daha yaşanmamasını sağlayacağız.” 

İZSU Genel Müdürlüğü ana arterler üzerinde kazı yapılmasını gerektiren diğer çalışmalara da sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle trafik yoğunluğunun azaldığı bugünlerde ağırlık verdi. Halit Ziya Bulvarı’nda yağmur suyu, kanal hattı ve içme suyu şebekesi döşeme çalışmaları başlatıldı. Kısıtlama sürecinde bu bölgedeki çalışmaların da tamamlanması hedefleniyor.

Buradaki çalışma Kemeraltı’nda yaşanan su baskınlarını önlemeye yönelik Birinci Etap Kuşaklama Altyapı Projesi kapsamında yürütülüyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.