MBB, ‘Yeni Nesil Mentorluk Projesi’ İle Üniversiteli Gençleri İş Hayatına Hazırlıyor
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • MBB, ‘Yeni Nesil Mentorluk Projesi’ İle Üniversiteli Gençleri İş Hayatına Hazırlıyor

MBB, ‘Yeni Nesil Mentorluk Projesi’ İle Üniversiteli Gençleri İş Hayatına Hazırlıyor

ABONE OL
Aralık 16, 2023 16:12
MBB, ‘Yeni Nesil Mentorluk Projesi’ İle Üniversiteli Gençleri İş Hayatına Hazırlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi, iş birliği yaptığı Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Tarsus Üniversitesi ile birlikte ‘Yeni Nesil Mentorluk Projesi’ni başlattı. Kariyer Merkezi, bu proje kapsamında ‘Tersine Mentorluk Programı’nı düzenleyerek öğrencilerle şirket yetkililerini buluşturdu. Etkinlik, öğrencilere iş dünyasına ve kariyer yolculuklarına dair değerli bilgiler sunma fırsatı tanıdı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, ‘Yeni Nesil Mentorluk Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Tersine Mentorluk’ programında 4 üniversiteden 60 öğrenciyi 4 şirket yöneticisiyle bir araya getirdiklerini belirtti. Özada, amacın üniversiteli gençleri iş hayatına doğru bir şekilde hazırlamak olduğunu vurgulayarak, öğrencilere iş dünyasının koşulları, kriterleri, staj programları, iş başvuruları, ve özgeçmiş hazırlama konularında önemli bilgiler verildiğini ifade etti.

Özada, programın Türkiye çapında bir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ilk mentorluk programı olduğunu ve başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti. Ayrıca, 2024 yılının ilk yarısında 200’den fazla öğrenciyle iş dünyasını ve STK’ları bir araya getirerek programlarını daha da geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Öğrencilerin, birinci dereceden firma yetkilileriyle görüşmelerinin gelecek kariyerleri açısından büyük bir katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Eda Kayhan, Çağ Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdür Yardımcısı ve Öğretim Görevlisi, yaptığı açıklamada projeleri aracılığıyla gençlerin ihtiyaçlarını duyurduklarını ve aynı zamanda sektörün taleplerini yansıttıklarını belirtti. Teknolojik gelişmelerle şekillenen dijitalleşen bir dünyada sektörlerin eleman ihtiyaçlarının değiştiğine dikkat çeken Kayhan, gençlerin isteklerine göre sektörlerin kurum kültürlerini geliştirmelerine yardımcı olduklarını ve bu sayede olumlu dönüşler aldıklarını söyledi. Kayhan, bu süreçte öğrenciler, mezunlar ve sektör arasında bir köprü görevi üstlendiklerini ve bu katkıdan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Selin Saraç Güleryüz ise Toros Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdür Yardımcısı ve Doktor Öğretim Üyesi olarak, dijitalleşme ve çağın hızlı gelişimiyle birlikte klasik işe alım süreçleri ve eğitim modellerinin değiştiğini vurguladı. Bu nedenle öğrencilerin ve yeni mezunların firmalardan beklentilerinin farklılaştığını belirten Güleryüz, organizasyonlar aracılığıyla öğrenci ve profesyonelleri bir araya getirerek daha iyi bir gelecek ve profesyonel yaşam sunmayı hedeflediklerini söyledi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 4 üniversiteyi ortak bir potada buluşturmasını eşsiz bir başarı olarak değerlendiren Güleryüz, yapılan çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı.

Neslihan Ünal, Şişecam Cam Ambalaj Fabrikası adına katıldığı etkinlikte şirket temsilcilerinin öğrencilerle bir araya gelmesinin önemine vurgu yaparak, öğrencilerin mezun olduktan sonra başvuracakları şirketleri tanımanın ve sorularını doğrudan yetkililere sormasının önemli olduğunu belirtti. Bu tür etkinliklerin aday veri tabanı açısından da değerli olduğunu ifade eden Ünal, şirketlerini ve markalarını temsil etmenin önemine dikkat çekti. Ayrıca, yerel yönetimin, Kariyer Merkezi Müdürlüğü’nün ve üniversite yetkililerinin düzenlediği organizasyondan keyif aldığını ve kazan-kazan ilişkisiyle süreci tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Suzan Atmaca, bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak sosyal alanda kendisini geliştirmenin iş bulma sürecinde önemli olduğunu belirtti. Etkinlikte tecrübeli kişilerle bir araya gelmenin ve onlardan öğrenmenin değerli olduğunu vurgulayan Atmaca, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öğrenci dostu bir yaklaşım sergileyerek fırsatlar sunduğunu ve bu tür etkinliklerin öğrencilere önemli katkılar sağladığını ifade etti.vahap s

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.