MBB, Yerli Malı Haftası’nda Çocukları Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nde Ağırladı
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • MBB, Yerli Malı Haftası’nda Çocukları Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nde Ağırladı

MBB, Yerli Malı Haftası’nda Çocukları Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nde Ağırladı

ABONE OL
Aralık 24, 2023 21:13
MBB, Yerli Malı Haftası’nda Çocukları Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nde Ağırladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’, bilinen adıyla ‘Yerli Malı Haftası’ kapsamında öğrencilere yönelik özel bir etkinlik düzenledi. Toroslar Şehit Fikri Dilsiz ve Atatürk İlkokulu öğrencileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nde ağırlanarak yerel üretim süreçlerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Öğrencilere, Mersin’de üretilen ve komplekse gelen ürünlerin tüketiciye ulaşma süreçleri detaylı bir şekilde anlatıldı. Çocuklar, limonun sınıflandırılması, paketlenmesi, kasalara yerleştirilmesi ve sevkiyat aşamalarına birebir şahitlik ederken, yerli üretim olan portakaldan yapılan portakal suyu ve mandalina ikramıyla da keyifli bir gün geçirdi.

Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlik, çocukların yerli malı haftasını benimsemesi, tutumlu olması, yatırım yapması ve yerli malı kullanmanın önemini anlaması hedefiyle gerçekleşti. Etkinlikte çocuklara içerisinde narenciye ürünlerinin bulunduğu paketler hediye edilirken, Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Leyla Karataş Şahin ile Mersin Halciler Derneği Başkanı Münir Şen de çocukların gezisine eşlik etti.

Zabıta Dairesi Başkanı Leyla Karataş Şahin, Tutum, Yatırım ve Türk Malı Haftası etkinlikleri kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nde gerçekleştirilen çocuklara yönelik etkinlik hakkında konuştu. Şahin, çocuklara Mersin’de üretilen ürünlerin tüketiciye ulaşma sürecini anlatma amacı güttüklerini belirterek, “Mersin Hal Kompleksi Türkiye ve Ortadoğu’daki en büyük hal komplekslerinden birisidir. Mersin’de üretilen ürünün tüketiciye varana kadar her aşaması, Hal Kompleksi’nin içerisinde gerçekleşir. Okullarımızın ziyareti bizi çok memnun etti. Kompleksimizi tanıtmamız için de bize bir vesile oldu” dedi.

Çocuklar, gerçekleştirdikleri gezide yerli malı kavramını gözlemleyerek öğrendi. Zenan Döner, geziden çok mutlu ayrıldığını belirterek, “İçeride makine vardı, kasalar geliyordu, ablalar kasaları alıp limonları dolduruyorlardı” dedi. Niyazi Kayra Can, yerli malını gezide öğrendiğini ifade ederek, “Bizim kendi ürettiğimiz mallara yerli malı denir” dedi. Utku Eymen Kurt, Türkiye’de yetişen ürünlerin yerli malı olduğunu öğrendiğini söyleyerek, “Marketten ürün alırken de yerli mi diye bakıyorum ve yerli malı tercih ediyorum” dedi. Mehmet Umuter ise, Hal’de birçok meyve ve sebze gördüğünü söyleyerek, “Yerli malı çok ilgimi çekti. Artık marketten bir ürün alırken, yerli olup olmadığına bakacağım” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.