MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ’NE ZİYARETÇİ AKINI

MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ’NE ZİYARETÇİ AKINI

ABONE OL
Aralık 24, 2023 21:18
MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ’NE ZİYARETÇİ AKINI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi öğrencileri, ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni ziyaret etmeye başladı. ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ ilkesiyle öğrencilere farklı alanlarda deneyimler kazandırmaya öncülük eden Büyükşehir Belediyesi, derslerin haricinde de pek çok alanda fırsatlar sunuyor.

“1 Kasım 2023 tarihinde kapılarını açan ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’, bugüne kadar toplam 17 bin 100 kişiyi ağırladı.”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ilk olarak, Çilek Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde LGS hazırlığı gören öğrenciler İklim ve Çevre Bilim Merkezi ile buluştu. Önümüzdeki günlerde de diğer merkezlerdeki öğrenciler düzenli aralıklarla merkeze ziyaretlerini sürdürecek.

Merkeze, Çilek Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nden toplam 120 LGS hazırlık öğrencisi gelerek, 6 gruba ayrıldı ve her bir gruba birer eğitmen eşlik etti. Eğitmenler; iklim, bilim ve çevre ile ilgili düzenekler hakkında öğrencileri bilgilendirirken, deney olanakları da sundular. İlk olarak planetaryumda astronotla alakalı film izleyen öğrenciler, ardından deney alanlarını gezdi. Öğrenciler böyle bir deneyime ortak olmanın mutluluğunu yaşarken, merkezi de çok beğendiklerini ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde 1 Kasım 2023 tarihinde kapılarını açan ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’, bugüne kadar toplam 17 bin 100 kişiyi ağırladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan merkez, Cumhuriyet’in 100. yılında gençlere ve çocuklara armağan edilmişti. Gençler ve çocuklar, ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ sayesinde, bilimin ışığında deneyimler elde etmeyi sürdürüyor.

İklim ve çevre temasıyla çocuklara çevre konusunda bilinç kazandırılması hedeflenen merkez; 70’den fazla interaktif deney düzeneğinin yanı sıra, Türkiye’nin en büyük kapasiteli ve en büyük perde çapına sahip planetaryumuna sahip. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde açılan bilim merkezi, randevu sistemi ile öğrencileri ağırlamaya devam ediyor.

Sevin: “Öğrencilerimizin hayatlarında, bu alanda bir durum değişikliği yaratmayı hedefliyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı İklim ve Çevre Bilim Merkezi Şube Müdürü Onur Sevin, “İklim ve Çevre Bilim Merkezimizde bugüne kadar 17 bin 100 misafirimizi ağırlamış bulunuyoruz. Bunlardan 12 bini çocuk yaş gruplarında olup, yaklaşık 5 bin kişi de yetişkin vatandaşlarımızdan oluşuyor” dedi. Merkezde öğrencilere interaktif deney düzenekleriyle beraber, hayatlarında ve okul aşamalarında öğrendikleri deneyimleri somutlaştırarak öğretmeyi hedeflediklerinden söz eden Sevin, “Bilim Merkezi olarak temel hedefimiz; öğrencilerimizin çıktıktan sonra buradaki öğrendikleri bilgilerle, hayatlarında bu alanda bir durum değişikliği yaratmayı hedefliyoruz. İklim ve Çevre Bilim Merkezimize ziyaretler devam ediyor. Randevulu sistemle hafta sonu vatandaşlarımız ve öğrenci gruplarımızı alıyoruz. Hafta içinde de okul gruplarımızı, yine randevulu bir şekilde ağırlamayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Demirkan: “Öğrenciler merkezde, yerinde gözlem yaparak öğreniyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi Sorumlusu Umut Demirkan, öğrencilerin bilimle daha yakından ilgilenmeleri amacıyla onları ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ne getirdiklerini ifade ederek, “Biz bunu düzenli bir şekilde yapacağız. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak öğrencilerimizin sadece okullardaki ödevlerine yardımcı olmakla kalmıyor ya da onları sadece sınavlara hazırlamıyoruz, aynı zamanda akademik farkındalık kazandırmak da istiyoruz. Bu bağlamda da merkezimize getirdik. Merkezimizde planetaryum var. Burada öğrencilerimiz çeşitli gösterimlere tabi oluyor ve bunlarla beraber uzay hakkında bilgi sahibi oluyor. Aynı zamanda güncel sorunları ve soyut olan bazı konuları deneysel aktivitelerle somutlaştırarak, yerinde gözlem yaparak öğreniyorlar” ifadelerini kullandı.

Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni ziyaret eden LGS hazırlık öğrencileri, hem eğlenceli bir gün geçirdi hem de bilgi sahibi oldu. Emine Eroğlu, merkezi oldukça eğlenceli ve teknolojik bulduğunu belirterek, “Burada iyi bir eğitim veriyorlar ve neler yapılması gerektiğini söylüyorlar. Gökyüzünü izlerken çok etkilendim ve daha önce uzayı hiç bu kadar detaylı görmemiştim. Filmde de anlatılması gerekenlerin çok iyi anlatıldığını düşünüyorum” dedi. Deney alanlarını faydalı bulan Eroğlu, “Plastik atık, kağıt ve evde kullandığımız bitkisel yağların nereye gittiğini ve nasıl dönüştüğünü öğrendik. Buraya ilk kez geldim ve çok etkilendim” ifadelerini kullandı.

Diğer bir öğrenci Nalin Çapar da etkinliğin keyifli ve eğlenceli geçtiğini belirterek, “Filmi çok beğendim, çünkü çok eğlenceliydi. Astronotlarla ilgili yeni bilgiler öğrendim. Deneyler yaptık. Deneylerde atıkları sınıflandırdık, ampullerin çalışmasını inceledik ve yaptığımız işlerde ne kadar su harcadığımıza baktık. Burayı çok sevdim ve uzayla ilgili bir alanla ilgilenmek isterim” dedi.

Muhammed Bor, Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ne ilk kez geldiğini ve merkezi çok beğendiğini söyleyerek, “Uzay filmi izledim. İzlediğim film çok güzeldi. Deney alanlarında deneyler yaptık, çöplerin enerjiye dönüştürebileceğini, hangi lamba daha az enerji yakar onu öğrendik. Çevreye, iklim ve uzaya genellikle meraklıyım, ilgimi çekiyor. Merakımı da bugün burada giderdim o yüzden mutluyum” dedi.

Ruşen Akbağ ise, merkez sayesinde hem eğlendiklerini hem de bilgilendiklerini ifade ederek, “Astronotları izledik. Yeni deneyler gördük. Bence çok bilgilendiriciydi. Çok etkiledi beni. Astronotların neler yaptığını gördük” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.