MERCEK MESLEK EDİNDİRME KURSLARI İLE KURSİYERLER BİR ADIM ÖNDE

MERCEK MESLEK EDİNDİRME KURSLARI İLE KURSİYERLER BİR ADIM ÖNDE

ABONE OL
Aralık 18, 2023 22:10
MERCEK MESLEK EDİNDİRME KURSLARI İLE KURSİYERLER BİR ADIM ÖNDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi çatısı altında faaliyet gösteren Halkkent Mercek Mesleki Eğitim Merkezi, meslek edindirme kursları aracılığıyla istihdama katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle 0-72 aylık çocukların gelişimini önceleyen ‘Okul Öncesi Çocuk Gelişimi Eğitimi Kursu’nda alınan teorik ve uygulamalı eğitimler, 380 saatlik bir programın ardından Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalara dönüşerek, kursiyerlere kreş ve okul öncesi merkezlerde iş fırsatı sunuyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Halkkent Mercek Meslek Eğitim Merkezi, teorik ve uygulamalı eğitimlerle vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Kursiyerler, kurs sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar alarak iş hayatına daha kolay adapte olma şansına sahip oluyor. Özellikle ‘Okul Öncesi Çocuk Gelişimi Eğitimi Kursu’nda 0-72 aylık çocuklarla ilgili dil, psikomotor, bilişsel ve öz bakım alanında eğitim alan kursiyerlere toplamda 380 saatlik eğitim veriliyor.

Kursun eğitmenlerinden Okul Öncesi Öğretmeni Zeynep Kazancı, kursiyerlerin pratik eğitimlerle kendilerini geliştirebildiklerini belirterek, “Bu kurs, özellikle 0-72 ay arası çocukların her tür gelişme alanlarını geliştirmek için materyal hazırlama konusunda eğitim veriyor. Kursu tamamlayanlar, MEB onaylı sertifikalarıyla özel kreşlerde öğretmen yardımcısı olarak iş bulabilirler. Aynı zamanda açık öğretimde çocuk gelişimi okuyan kursiyerler de teorik eğitimlerin yanı sıra pratik eğitimle kendilerini geliştirme şansı buluyorlar” dedi.

“Merceklerle birlikte hizmetler daha ulaşılabilir bir hale geliyor”

Kursun olumlu geri dönüşlere sahip olduğunu vurgulayan Kazancı, “Kursumuzda çoğunlukla kadın kursiyerlerimiz bulunuyor ve katılım, sadece istihdam amacı güdenlerle sınırlı değil; aynı zamanda kişisel gelişim için de katılanlar mevcut. Birçoğu potansiyel anne adayları olan kursiyerlerimiz, kurs sayesinde daha bilinçli anne olacaklarını veya öğretmenlik konusundaki yeteneklerini daha bilinçli bir şekilde geliştirebileceklerini düşünüyorlar” şeklinde konuştu.

Verilen kursun ücretsiz bir hizmet olduğunu ve normalde bu tür eğitimlerin çevrimiçi veya diğer platformlarda yüksek maliyet içerdiğini belirten Kazancı, “Kursiyerlerimiz, bu eğitimi çevrimiçi veya üniversitelerden ücretli olarak alabilirler, ancak bu herkes için uygun bir seçenek değil. Mahallelerde açılan Merceklerle birlikte, bu hizmet daha erişilebilir hale geliyor. Hatta bazı kursiyerlerimiz, ‘Durumum müsait olabilir, ancak bu kadar iyi öğreneceğimi düşünmemiştim. Yüz yüze eğitim almak, öğrenmemde daha kalıcı olacak’ şeklinde geri bildirimde bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Bu kursta aldığım eğitim, yardımcı öğretmenlik yaparken bana çok fayda sağlayacak”

Çocukları çok seven ve onlarla iç içe olmanın kendisini mutlu ettiğini belirten kursiyerlerden Merve Nur Elmas, “Çocukların hayatına dokunabilmek ve onlara bir şeyler katabilmek benim için çok önemli. Kendimi geliştirmek için de bu kursa geldim. Aynı zamanda hayalim olan bir meslek” dedi.

Kurs için Tarsus’tan geliş gidiş yapan Elmas, Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya sayfalarından kursun açıldığını görünce hemen başvuru yaptığını ve kabul edildiğini söyledi. Kursa başlarken ilk zamanlarında kaygılandığını belirten Elmas, “Öğretmenimiz çok yardımcı oluyor. Öğrendikçe de daha çok yapabiliyoruz. İleride yardımcı öğretmenlik yaparken çok yardımı dokunacak” şeklinde konuştu.

“Kurs sonunda aldığımız MEB onaylı sertifika her yerde kabul görüyor”

Kursiyerlerden Sena Göksu, eğitimin kendi için oldukça olumlu ilerlediğini ve çok güzel materyaller ürettiklerini belirterek, “Burada öğrendiklerimi 4 yaşındaki oğlumla birlikte uyguluyoruz. Burada edindiğim deneyimi, oğlumla tekrarlayarak ekstra deneyim kazanıyorum. Oğlum, yaptığım oyuncaklarla oynuyor ve oyuncak alma derdim kalmıyor” dedi.

Kurs sayesinde çocuklarla iletişiminin daha iyi hale geldiğini fark ettiğini ifade eden Göksu, kursun evine çok yakın olmasının büyük bir avantaj olduğunu dile getirdi. Göksu, “Açıkçası bu kursa gelmeden önce çok araştırma yaptım. Çünkü bazı kurumların verdikleri belgeler her yerde geçerli olmuyor. Aynı zamanda maliyetleri çok yüksek olduğu gibi, online eğitimlerde materyal de üretemeyecektim. Buradan aldığımız sertifika Milli Eğitim Bakanlığı onaylı oluyor. Bizi işe alacak olanlar da bunu dikkate alıyor. Sertifikamız her yerde kabul görüyor” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.