MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERİ ARTAN MALİYETLERE KARŞI KORUYOR
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERİ ARTAN MALİYETLERE KARŞI KORUYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERİ ARTAN MALİYETLERE KARŞI KORUYOR

ABONE OL
Kasım 25, 2023 20:35
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERİ ARTAN MALİYETLERE KARŞI KORUYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, artan girdi maliyetleri nedeniyle zor durumda kalan çiftçilere destek olmaya devam ediyor. ‘Destek Büyükşehir’den Üretim Çiftçiden’ slogarıyla hayata geçirilen mısır flake yemi projesi kapsamında Tarsuslu çiftçilere yem desteği sağlandı.

Artan girdi maliyetlerine yetişemeyen çiftçilere destek sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Mersin’in 13 ilçesinde küçük üreticilere destek vermenin yanı sıra büyükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilere ‘mısır flake yem desteği’ni sürdürüyor.

‘Destek Büyükşehir’den Üretim Çiftçiden’ slogarıyla başlatılan mısır flake yemi dağıtım projesi çerçevesinde Tarsuslu üreticilere yem desteği sağlanırken, Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçelerindeki 395 büyükbaş hayvan yetiştiricisine toplam 246 bin 400 kg mısır flake yem desteği ulaştırılacak.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hekim Seçil Basılgan, özellikle süt üretimi yapan büyükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik desteklerin Tarsus’ta ikinci etabını tamamladıklarını belirtti. Basılgan, “Tarsus’ta bulunan 231 çiftçimizin yem desteklerini tamamlamış olduk. Sırada Yenişehir, Mezitli, Akdeniz, Erdemli ve Toroslar ilçelerimiz var. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak küçük üreticilerimizin her zaman yanında olmaktayız, bunun için de büyükbaş hayvan yetiştiricilerine destek olarak mısır flake dağıtımı yapmaktayız” dedi.

“Belediye başkanımızın yem desteği verince iyi oldu, biraz rahatladık. Umarım bereketli olur. Destekler sayesinde çiftçinin yüzü gülmeye başladı. Hep destek veriyor zaten.” şeklinde konuşan üretici Emine Aslan, verilen destekle biraz olsun rahatladıklarını ifade etti.

Desteklerden oldukça memnun olduklarını belirten üretici Yaşar Dağhan, devamının gelmesini isteyerek, “Yem maliyetleri yüksek, böyle desteklerin devamlı olması gerekiyor. Yüzde 50 hibeli yemin gerçekten katkısı büyük oluyor ama dediğim gibi devamlı olursa o zaman daha iyi olur” şeklinde görüş belirtti.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi çiftçimizi, milletimizi düşünüyor. Desteksiz zor, her şey ateş pahası oldu. Süt ucuz, yem pahalı, et düştü, millet mağdur.” diyen Hacıhamzalı Köyü’nden üretici Metin Kara, belediyenin çiftçilere olan düşünceli yaklaşımını vurguladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.