Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Master Planı’nı Tanıttı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Master Planı’nı Tanıttı

ABONE OL
Aralık 19, 2023 20:54
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Master Planı’nı Tanıttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı Ulaşım Master Planı, gerçekleştirilen bir toplantıyla kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve oda temsilcilerine tanıtıldı. Plan, Mersin’in ulaşımını rahatlatmak amacıyla belirlenen hedef, strateji ve çalışmaları içeriyor. Master Plan’ın dikkat çeken özelliklerinden biri, 4 merkez ilçenin yanı sıra kentsel yoğunluk baz alınarak Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçeleri için detaylı çalışmalar içermesi.

MESKİ Toplantı Salonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısına Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tarık İrde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Ulaşım Master Planı Proje Müdürü Yücel Erdem Dişli tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Mersinlilerin talep, eğilim ve ulaşım hareketleriyle alışkanlıkları baz alınarak hazırlanan Ulaşım Master Planı’nda, raylı sistem için fizibilite raporu, 44 kilometrelik 3 etaplı raylı sistem ön projeleri, toplu taşıma hat optimizasyonu, 15 köprülü kavşak ön projeleri, 193 kavşağın fiziksel olarak incelenmesi ve düzenlenmesi, lastik tekerlekli toplu taşıma sistemi rehabilitasyonu eylem planı, otopark ihtiyaçlarının belirlenmesi ve yapımı gibi konular yer alıyor.

Ulaşım Master Planı’nda belirlenen hedef ve stratejiler arasında otomobile bağımlılığın azaltılması, motorsuz ulaşımın teşvik edilmesi, hızlı ve yüksek kapasiteli toplu taşıma şebekesinin geliştirilmesi, erişim ihtiyacının karşılanması, ulaşımda engelli gözetimi, ulaşım planının arazi kullanım kararlarıyla entegre edilmesi, bütüncül planın kurumsallaştırılması, ulaşımın bütüncül planlanması ve yönetilmesi, kamu sağlığının korunması, çevrenin korunması, ekonomik gelişmenin desteklenmesi, düşük maliyetli ve verimli hizmet sunulması yer alıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gönderilen Ulaşım Master Planı, alınan UKOME Kararı’nın ardından Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayına sunulacak.

Genel Sekreter Yardımcısı Tarık İrde, toplantıda yaptığı konuşmada, “Sizlerin görüş ve önerileri bizler için çok kıymetli. Bu amaçla bugün sizleri buraya davet ettik” dedi.

Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu da yaptığı konuşmada, “Mersin’in ulaşımdaki geleceğini planlayan ve yatırım programlarının belirleyicisi sürdürülebilir, çevreci ve ekonomik bir plan hazırladık. Bu belgeyi doğru hazırlamak kadar, uygulamasını da şehrimizde en doğru şekilde yapmak önemli. Bu sebeple sizleri buraya davet ettik. Çünkü, bu plan kapsamında tüm kurumlarımıza düşen görev ve çalışmalar var” şeklinde konuştu.

Topçuoğlu, “Mersinlilerin talep, eğilim ve ulaşım hareketleri ile alışkanlıklarını belirledik. Alanında uzman kadrolarımızın ulaşımdaki yenilikleri ve sistemleri inceleyerek projelendirdiği Ulaşım Master Ana Planı’na, 4 merkez ilçenin yanı sıra Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçeleri de eklendi. Bu plan kapsamında tüm kurumlarımıza düşen görev ve çalışmalar var” diye ekledi.

Konuşmaların ve sunumun ardından katılımcıların soruları yanıtlandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.