MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN KADINA ŞİDDETE KARŞI FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN KADINA ŞİDDETE KARŞI FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

ABONE OL
Kasım 27, 2023 21:51
MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN KADINA ŞİDDETE KARŞI FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ dolayısıyla ilçe belediyeleri, Mersin Barosu, üretici kadınlar ve kentteki kadın dernekleriyle birlikte Yoğurt Pazarı’nda farkındalık etkinliği düzenledi.

Büyükşehir, kadının toplumdaki konumunu güçlendirmek, emeğini değerlendirmek, kadına yönelik şiddeti önlemek ve kadınların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı yaşamlarını desteklemek amacıyla projeler üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda sığınma evi, danışmanlık, rehberlik hizmeti ve eğitici programlar gibi çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Yoğurt Pazarı’nda gerçekleştirilen farkındalık etkinliğinde, açılan stantlarda kadınlara şiddetten korunma yolları, destek alabilecekleri kişiler ve psikolojik olarak başa çıkma yöntemleri anlatılırken, üretici kadınların el emeği ürünleri de sergilendi.

Etkinlikle ilgili bilgi veren Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Kadın Şube Müdürü Edibe Sahil, “Kadınlara bilgilendirme broşürünün yanı sıra eğitim materyalleri de dağıttık. Kadınlarla birebir konuşma fırsatı bulduk. Hem daha fazla kadına ulaşmak hem de kadınların sesini duyurmak için farkındalık oluşturduk” dedi. Sahil, etkinlikte ayrıca üretici kadın stantlarının yer aldığını belirtti.

Ayrıca Sahil, Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlarla ilgili uygulamalarını da şu şekilde açıkladı: “Hem Otogar’da, hem de çarşı merkezde kadın danışma merkezimiz var. Şiddetin herhangi türüne maruz kalan kadınlar, bu konuda bize gelebilirler. Ayrıca bir de kadın sığınma evimiz var. Kalacak yeri olmayan kadınlar, bu sığınma evlerinde belli bir süre kalabiliyor ve biz bu süreçte kendisine eğitim, sağlık, sosyal yardım ve hukuki yönlendirmeler konusunda destekte bulunuyoruz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadınların her alanda destekçisi olmaya devam ediyor. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nde görevli Psikolog Nazlı Cemre Dursun, “Büyükşehir, kadınlarımıza gönülden destek oluyor. Hem psikolojik hem sosyal anlamda hizmetlerimiz var. Kadın Danışma Merkezi, haftanın her günü faaliyet gösteriyor. 25 Kasım’ı, hizmetlerimizin tanıtımı için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Her türlü şiddetin karşısındayız” dedi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nde görevli Psikolog Deniz Liman Boğa ise şunları söyledi: “Bir kadın bir problemle ilgili bize her zaman ulaşabilir ve onu belediyenin birimlerine veya dış birimlere yönlendirerek ihtiyaç duyduğu her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kadını güçlendirmek için psikolojik danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Özellikle şiddete maruz kalan kadına ve maruz kalmamışsa bile gelmek isteyen her kadına kapımız açık. Kadınlara sunduğumuz diğer sosyal hizmetlerimiz de var. Üretici kadın stantlarımız ile kadını ekonomik olarak güçlendirmeye çalışıyoruz.”

Günebakan Kadın Derneği’nin faaliyetlerini yürüten Zübeyde Akpınar da etkinliği şu sözlerle anlattı: “Türkiye’de kadına yönelik şiddetin her geçen gün artış gösterdiğini kaydeden Akpınar, ‘Bu elbette sadece bireysel bir sorun değil. Şiddetin temelinde yatan toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle de mücadele etmek gerekir. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliğini yakalamadan, şiddete karşı bir şey yapamayız. 25 Kasım bir fırsat. Toplumda eşitlik mücadelesini, kadına yönelik şiddeti önlemek ve farkındalık yaratmak için bunu bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.'”

Mersin Bisikletli Kadınlar Derneği üyesi Aysel Taşkan ise, etkinliğe katılarak şunları dile getirdi: “Ayrımcılığa ve kadına şiddete hayır diyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği adına, biz kadınların da erkeklerle her alanda eşit olması temennimiz. Daha barışçıl, daha eşitlikçi, daha adaletli bir yaşam istiyoruz.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.