Mersin’de ‘Anılarda Emek Var’ Sloganıyla Kurulan Antika Pazarı Büyük İlgi Görüyor
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • Mersin’de ‘Anılarda Emek Var’ Sloganıyla Kurulan Antika Pazarı Büyük İlgi Görüyor

Mersin’de ‘Anılarda Emek Var’ Sloganıyla Kurulan Antika Pazarı Büyük İlgi Görüyor

ABONE OL
Aralık 20, 2023 19:47
Mersin’de ‘Anılarda Emek Var’ Sloganıyla Kurulan Antika Pazarı Büyük İlgi Görüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi tarafından ‘Anılarda Emek Var’ sloganıyla hayata geçirilen Antika Pazarı, antikaseverlerden büyük ilgi görüyor. Yenişehir ilçesi İstamihan Talay Bulvarı üzerinde her Cumartesi kurulan pazarda, antika paradan dergilere, taş plaklardan gramafona, kasetlerden eski gaz lambalarına, ev eşyalarından eski gümüş ve takılara kadar birçok nostaljik ürün satışa sunuluyor.

Antika Pazarı, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Topraktan Tezgaha pazar satış alanında düzenleniyor ve antikaseverlerin buluşma noktası haline geliyor. Pazara katılan antika satıcıları, zengin ürün yelpazesiyle ilgi çekerken, vatandaşlar geçmişe dair unutulmaz bir yolculuk yapıyorlar.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Antika Pazarının Mersin’deki büyük bir ihtiyacı karşıladığını belirtti. Dokucu, “Hem alıcılardan hem satıcılardan ilgi beklediğimizin de üzerinde oldu. Şimdi, buradaki antika satıcıları şehir merkezindeki özel etkinliklerde her ay konulu bir pazar açacaklar. İlki muhtemelen porselenle başlayacak. İlginin daha da artacağını düşünüyorum. Her geçen gün ilgi daha da artıyor ve memnunuz” dedi.

Dokucu, öncesinde antika satıcılarının sistemli bir şekilde satış yapamadığını ifade ederek, “Şimdi ise kendilerini hem Türkiye’de hem de yurtdışında tanıtıyorlar. Pazara ilgi çok fazla ve İstanbul’dan bile özellikle gezmeye gelenler oluyor. Mersin’de de buna ihtiyaç vardı” şeklinde konuştu.

Mersin Antika Pazarı Başkanı Ebru Otluoğlu, Antika Pazarı’nın geçmiş ve geleceğin buluştuğu bir nokta olduğunu belirterek, “Buraya gelen herkes muhakkak geçmişinden bir iz bulacaktır. Zaten buraya geldiklerinde ve burayı gezdiklerinde bunu anlayacaklardır. Burada huzur ve mutluluk var. Geçmişi yaşamak isteyen herkesi her Cumartesi sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında Antika Pazarımızda geçmişe yolculuk yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Antika tutkunlarını geçmişe götüren bu pazarda her şeyin bulunduğunu belirten antika satıcısı Yusuf Şahin, “Ürünler arasında en az 2 yüzyıllık olanları bulabilirsiniz. 25 yıldır bu mesleği yapıyorum. Vatandaşlarımız eskiye alışsın, eskileri öğrensin diye pazarımızda satıyoruz. Hem elimizdeki eski ürünleri satıp değerlendiriyoruz hem de vatandaşların elinde kalan ürünleri getirdiklerinde onlarla anlaşıp o ürünleri burada satıp değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Antika satıcısı Ayşegül Buzdoğan ise, antika toplamaya önceleri hobi olarak başladığını ve zamanla bunu işe çevirdiğini belirterek, “Burada sandıklardan, vitrinden ürünleri sergiliyorum. Eski olan her şey bana özel geliyor. Yaklaşık 1 yıldır pazar kuruluyor ve Büyükşehir Belediyesi burayı duyurduktan sonra insanlar daha çok alıştı ve gelmeye başladı” dedi. Gençlerin eski ürünlere ilgi göstermesinin çok hoşuna gittiğini de söyleyen Buzdoğan, “Herkes burada merakla başlamış. Büyükşehir Belediyesi’nin insanların bu ürünlerini satacağı alanlar yaratması çok güzel bir durum. İnsanlara aslında imkân sağlanıyor. Her Cumartesi maziye özel bir yolculuk yapmak isteyen antikaseverleri Antika Pazarına bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Antika pazarına ilgi duyan vatandaşlardan Dilek Kavuz, pazarı çok hoş bulduğunu dile getirerek, “Burası çok güzel ve herkesin gelmesini isterim. Çok değişik ve yöresel ürünler de var. Müzikler o kadar güzel ki, herkes gelsin ve kaçırmasın” derken vatandaşlardan Erdoğan Öztürk ise, her hafta sonu Antika Pazarına uğradığını aktararak, “Özellikle plaklara ayrı bir ilgim var ama diğer antika ürünlere de ilgi duyuyorum. Geçmişten geleceğe bir yolculuk gibi” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.