Siz Spotify’ı dinlerken Spotify da sizi dinlemek istiyor: Video ve kampanya, gözetim kapitalizmini hedef alıyor – Evan Greer - Diyalektik Haber
Siz Spotify’ı dinlerken Spotify da sizi dinlemek istiyor: Video ve kampanya, gözetim kapitalizmini hedef alıyor – Evan Greer
  • Diyalektik Haber
  • Bilim & Teknoloji
  • Siz Spotify’ı dinlerken Spotify da sizi dinlemek istiyor: Video ve kampanya, gözetim kapitalizmini hedef alıyor – Evan Greer

Siz Spotify’ı dinlerken Spotify da sizi dinlemek istiyor: Video ve kampanya, gözetim kapitalizmini hedef alıyor – Evan Greer

ABONE OL
Mayıs 6, 2021 11:33
Siz Spotify’ı dinlerken Spotify da sizi dinlemek istiyor: Video ve kampanya, gözetim kapitalizmini hedef alıyor – Evan Greer
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Radikal müzisyen ve örgütçü Evan Greer, uzun süredir Spotify’ı ve bizi reklamlarla daha iyi hedeflemek için Yapay Zekâyı (AI) ve “gözetim kapitalizmi” altında bu teknolojinin uygulamalarını nasıl kullandığını anlatıyor.

Streaming devi Spotify, müzisyenlere büyük ölçüde yetersiz ödeme yaptığı, büyük şirketler için bariz Payola [bazı şarkıların daha çok çalınması için rüşvet verilmesi] programları yürüttüğü ve ödeme yapılarında şeffaflıktan yoksun olduğu için eleştiri oklarının hedefinde.

Ancak şimdi şirket, yapay zekâyı duygusal gözetim ve manipülasyon amacıyla kullanmak için korkunç bir patent başvurusunda bulundu: konuşmalarımızı dinlemek ve bizi platformda tutmak amacıyla reklam ve müzikle hedeflemek için sesimizi kullanmayı planlıyorlar.

Bir arkadaşınıza depresyonda olduğunuzu söylediğinizi ve Spotify’ın bunu duyduğunu ve sizi depresyonda tutmak ve duymanızı istedikleri müziği dinletmek için ruh halinize uygun müziği algoritmik olarak önerdiğini hayal edin. Polislerin veya FBI’ın bu muazzam kaydedilmiş konuşma hazinesiyle neler yapabileceğini düşünün.

Dijital haklar kuruluşu Access Now, Spotify’a böyle bir pratiğin son derece istilacı olacağını ve Spotify kullanıcılarını ısrarlı takipçilerden veya hükümet gözetiminden gelen güvenlik tehditlerine maruz bırakabileceğini açıklayan bir mektup gönderdi. Ayrıca [böyle bir pratik] translara orantısız bir şekilde zarar verebilir ve hepimizi duygusal olarak manipüle etmek için kullanılabilir. Duygu tanıma yazılımı büyük ölçüde ırkçı yalancı bilim olarak görülüyor, Spotify’ın böyle bir teknolojiyi müzik dinleyicilerinden veri ve kâr elde etmek için kullanmayı düşünmesi bile iğrenç. Müzik sanatsal nitelikten ziyade gözetime dayalı olarak sunulduğunda, bunun bağımsız sanatçılar ve içerik oluşturucular üzerinde ne tür bir etkisi olabileceğini düşünmek dehşet vericidir.

Bugün Spotify is Surveillance [Spotify Gözetimdir] albümünü yayımlamadan önce “Surveillance Capitalism” [Gözetim Kapitalizmi] şarkısı için bir video yayımladım. Video, Spotify’ın bu patenti alenen terk etmesini ve dinleyiciler üzerinde istilacı gözetim teknolojisini kullanmamayı taahhüt etmesini talep eden örgütüm Gelecek İçin Savaş ile yeni bir kampanya başlatmak için kullanılacak. Şarkıdan elde edilen gelirin tamamı bağımsız sanatçılar için daha fazla şeffaflık ve daha iyi ücret talep eden Spotify’da Adalet kampanyasına liderlik eden Müzisyenler ve Müttefik İşçiler Sendikası’na bağışlanacak.

Daha fazla bilgi edinmek ve harekete geçmek için StopSpotifySurveillance.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: [Itsgoingdown’daki İngilizce orijinalinden Diyar Saraçoğlu tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir] (https://sendika.org/2021/04/siz-spotifyi-dinlerken-spotify-da-sizi-dinlemek-istiyor-video-ve-kampanya-gozetim-kapitalizmini-hedef-aliyor-evan-greer-614244/)

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.