Thodex CEO'su: Şirketimizi büyütmek için mücadele ettik - Diyalektik Haber
DOLAR

27,0238

0.01%
EURO

29,0020

0.29%
ALTIN(gr)

1.676,50

0,17%
BİST 100

%
Thodex CEO’su: Şirketimizi büyütmek için mücadele ettik

Thodex CEO’su: Şirketimizi büyütmek için mücadele ettik

Thodex, dünden bu yana işlemleri kapanması ve yurt dışına çıkan CEO'suyla ilgili şirketin ana sayfasından açıklamada bulundu. Thodex sitesi üzerinden iki ayrı açıklamada bulunan Faruk Fatih Özer, daha sonra detaylı olan ilk açıklamasını kaldırarak kafaları karıştırdı. Özer'in son açıklamasında ise 700 bin müşteriden sadece 30 binin sorunlu olduğu belirtilen açıklamada şirketin kayıtlarının daha önce de MASAK, SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi

ABONE OL
Mayıs 2, 2021 21:25
Thodex CEO’su: Şirketimizi büyütmek için mücadele ettik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Thodex, dünden bu yana işlemleri kapanması ve yurt dışına çıkan CEO’suyla ilgili şirketin ana sayfasından iki ayrı açıklamada bulundu. Şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer, daha sonra sildiği ilk açıklamasında “Büyük bir üzüntü duyuyor olsam da maalesef geldiğimiz noktada ticari faaliyetlerimize devam edebilecek finansal durumumuzun olmadığını söylemek zorundayım.” dedikten sonra platformun açılış döneminde hacklendikten sonra maddi olarak zorlanmaya başladığını belirtti.

Özer, hadisenin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Birimi’nin raporlarında olduğunu iddia ederken hacklenmenin birkaç kez tekrar ettiğini ve şirketin sermayesinin çok üzerinde kayıplar gerçekleştiğini belirtti.

“Şirket kazançlarının bir kısmıyla hacklendiğimiz tutarları yerine koymaya çalışırken bir yandan da şirketimizi büyütmek için mücadele ettik.” diyen Özer, “Son zamanlardaki kripto paraların aşırı yüksek fiyatlara erişmesi her ay düzenli olarak kapatmaya çalıştığım açığı artık kapatamaz olmama sebep oldu. yeni hayata geçirdiğim girişimlerimin tam olarak yüksek gelirler getirmeye başladığı bu dönemde ise thodex’teki finansal sistem devam ettirilemez hale geldi ve bu yüzden işlemleri durdurma kararı aldık.” ifadelerini kullandı. Sonraki sürece de değinen Özer, “Ben asla insanların varlıklarını toplayıp kaçmak gibi bir plan yapmadım, bu sebeple Thodex’teki bakiyelerinizin TL olarak duran kısımlarında hiçbir eksik bulunmamaktadır. Eğer paraları toplayıp kaçmak gibi bir niyetim olsaydı milyonlarca dolar değerindeki TL bakiyelerini de yasadışı yolla banka hesaplarımızın dışına çıkarır ve onlarla da birlikte kaçardım. Tüm TL bakiyeleriniz banka hesaplarımızda bulunmaktadır. Bu TL bakiyeleriniz birkaç gün içerisinde sizin talep edeceğiniz IBAN numaralarına gönderilmeye başlanacaktır.

Herkes kendi oranında ödemesini alacaktır

Hacklenmelerden doğan kripto para açıklarını tam olarak sizlere gönderemeyeceğimiz için eksik kalan tutarlar için kullanıcılarımızın içeride bulundurdukları bakiyelerin büyüklükleri göz önüne alınarak bir dağıtım yüzdesi belirlenecek ve bu yüzdeye göre herkes kendi oranında ödemesini alacaktır.” dedi. Özer, daha sonra bu açıklamayı siteden kaldırdı ve aşağıdaki nihai açıklamayı yaptı.

Açıklamanın tamamı şöyle: Yaşamış olduğumuz ,sürece ilişkin olarak kamuoyu ve Thodex Platformumuzu kullanan Sayın kullanıcıları bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Öncelikle belirtmek isterim ki; kamuoyunda şirketim Koineks Teknolojileri A. Ş. ve sahibi olduğu Thodex platformu hakkında ortaya atılan iddiaların bir çoğu mesnetsizdir.700.000’e yakın kullanıcının işlem yaptığı Thodex platformu bugüne kadar hiç kimseyi mağdur etmediği gibi bundan böyle de etmeyecektir. 2018 yılında şirketimize yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırı neticesinde meydana gelen 25.000.000,00-TL. zararı hiçbir kullanıcımıza yansıtmaksızın şirketimiz kendi imkanları ile tolere etmiş ve yeniden bir siber saldırı olayı yaşamamak için ciddi alt yapı sistem değişikliğine gitmiştir.

Yaşanan süreçte şirketin gerek mali yapısı gerek kullanıcı sayısı dikkate alındığında hem yurt içi hem de yurt dışı bir çok yatırımcının dikkatini çekmiş, uluslararası düzeyde çok ciddi ortaklık teklifleri almıştır. Yaklaşık 3 aydır sürdürülen ortaklık görüşmeleri sırasında mali ve dijital veriler birlikte incelendiğinde şirket hesaplarında anormal bir dalgalanma olduğu geçen hafta itibari ile tespit edilmiştir. Bunun sebep ve kaynaklarının ne olduğunun tespiti için Thodex Platformu geçici süre ile işleme kapatılmıştır.

Siber Saldırı Devam Ediyor

Şirket teknik ekibimiz bu araştırmayı yaparken şahsım olarak da yurt dışı yatırımcı ile nihai görüşmeleri yapmak için 19.04.2021 tarihinde yurt dışına çıkmış bulunmaktayım. Şirket hesaplarında yapılan incelemede yaşanan siber saldırı olayının devam ettiği ve bir kısım hesap sahiplerinin doğru verilerine ulaşılamadığı tespit olunmuştur.22.04.2021 günü kamuoyuna yansıyan ve yaklaşık 391.000 kişinin yaklaşık 2 milyar USD zarara uğratılarak ortadan kaybolduğum iddiaları asılsızdır. İnsaf ve izan sınırlarını aşan bu iddialara acilen cevap vermek açısından bu açıklamayı yapma zaruretim doğmuştur.

Öncelikle; ilk tespitlerimize göre 700.000’e yakın kullanıcımızın sadece 30.000’e yakın kısmında şüpheli durum söz konusu olup bu kişilerin de platformdaki banka giriş bedellerinin karşılığı şirket hesaplarında mevcuttur. Bu itibarla; öncelikle hiçbir kullanıcının mağdur olmayacağını kamuoyuna duyururum. Ayrıca; bir takım kişilerin kendilerini uzman olarak tanıtmak suretiyle gerek sosyal medyada gerek basın yayın organları aracılığıyla kamuoyuna 2 milyar USD gibi akla, mantığa ve hesaba uymayan bir tutar ile algı oluşturması da kabul edilebilir değildir.

Bırakınız Thodex’in işlem hacmini, tüm Türkiye’deki kripto para platformlarının işlem hacmi bu seviyede değildir. Nitekim; şirketimizin kayıtları daha önce de MASAK, SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların bilgisine sunulmuş olup herhangi bir usulsüzlük olmadığı ilgili kurumların kayıtları ile de sabittir. Bu süreç, gerçeğe uymayan ve abartılı söylemler ile bir iftira kampanyasına dönüşmüş olup hem kullanıcıların hem de şahsımın zararına sebebiyet vermektedir. Zira; bizim tespitlerimize göre 30.000 civarındaki kullanıcının hesapları netleştikten sonra ödemeleri yapılacaktır.

Şirketimiz tarafından yapılmayan açıklamalara itibar etmeyin

Bugün itibari ile piyasa değeri yaklaşık 40 milyon USD olan şirketimiz ticari hayatına devam edebilecek iken kamuoyunda yaratılan mağduriyet algısı neticesinde şirketimizin ticari hayatına devam etmesi engellenmeye çalışılmaktadır. Sayın kullanıcılardan önemle rica ettiğim husus, şirketimiz tarafından yapılmayan açıklamalara itibar edilmemesidir. Şahsım da birkaç gün içerisinde Türkiye’ye dönüş yaparak Adli makamlar ile işbirliği içerisinde gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacağımı ve kullanıcıların mağduriyetinin önlenmesi için elimden gelen gayreti göstereceğimi beyan ederim.

Önemle bilinmesini isterim ki; hayatımın hiçbir döneminde ne devletime ne de milletime zarar verecek bir faaliyetim olmadığı gibi böyle bir düşüncenin dahi tarafıma atfedilmesini zul kabul ederim. Bu suretle; gerek şahsım gerekse de şirketim hakkında yapılan karalama kampanyasına itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine saygılarımla arz ederim.24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Kaynak: Haberturk.com

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.