Timurtaş Onan’dan “Dönüşen Şehir” sergisi

Timurtaş Onan’dan “Dönüşen Şehir” sergisi

ABONE OL
Nisan 27, 2021 12:23
Timurtaş Onan’dan “Dönüşen Şehir” sergisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan, Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği’nce açılan çevrimiçi “Dönüşen Şehir” sergisinde İstanbul’a ait 27 fotoğrafını sanatseverlerin beğenisine sundu. “Herkesin bir dünyası var, ben de kendi dünyama göre çalışmalar yapıyorum. Kendi düşündüklerimi ve kendi gördüklerimi çekiyorum” diyen Timurtaş Onan sergisi hakkında şunları kaydetti:

“Türkiye’de 80 darbesinden sonra büyük ölçüde etkisini gösteren ranta dayalı Neoliberal politikalar sonucu kentlerdeki dönüşümler en çok İstanbul gibi büyük ve kozmopolit yapıdaki şehirleri vurmuş, işsizliğin ve yoksulluğun şiddetlenmesine neden olmuştu. Dönüşüm öyle hızlı ilerliyor ki bazı bölgelerde, dev alışveriş merkezlerinin, rezidansların yanında keçi, koyun sürüleri görmek hala mümkün. Sermayenin girmediği yer yok. İnsan yaşamının dikkate alındığı bir kentleşme ve yapılaşma yerine, kişi ve grupların çıkarlarına dayalı bir yapılaşma anlayışı hakim oldu ne yazık ki. Yakında park, bahçe gibi boş alanlar kalmayacak bu gidişle.

dönüşen-şehir-timurtaş-onan
dönüşen-şehir-timurtaş-onan

Bir gözlemci ve fotoğrafçı olarak bir zamanların varoşlarında yaptığım yürüyüşlerde hayretler içinde kaldığım oluyor. Anadolu’dan göç sebebi ile kırsallarda oluşmuş yerleşim yerlerinde betonarme kentler oluşmuş. Tarihi yarımada rant sonucu tam anlamıyla talan edildi ve edilmeye devam ediyor. Yakılan ahşap binalardan tutun Karagöz dekoru görüntüsünde sözde restorasyonlar her gün içimi acıtıyor. Beyoğlu 90’lardan itibaren kitapçıları, kafeleri ve sinemaları ile yeniden bir kültür caddesi kimliği kazanmıştı. 2000’lerde caddenin ruhunu veren birçok mekanın kapanması, yerlerine yemek ve giyim zincirlerinin getirilmesi ile tam bir yozlaşma başladı. Sonuçları politik arka plandan sökmek mümkün değil tabi. Bu kadar olumsuz değişim olmayabilirdi kesinlikle.

“Apolitize bir toplum yaratıldı”

Sonuçları politik arka plandan sökmek mümkün değil tabi. Bu kadar olumsuz değişim olmayabilirdi kesinlikle. Neoliberalizm’in tesis edilme sürecinin getirdiği sonuçlar bunlar. Apolitize bir toplum yaratıldı. Arkasından da ben yaptım olducu, baskıcı ve ötekileştirici politikalar devreye girdi. Kent yaşamındaki kaos ve yer yer ironi ile beslenen bu deneysel seride, tüm dünya şehirlerini etkileyen Neoliberalizm’in etkisiyle özellikle 80li yıllardan başlayan ve son 20 yılda devam eden kentsel dönüşüm projeleri sonucu sosyokültürel yönden büyük ölçüde etkilenen İstanbul’da yaşananları uç noktalardan yakalamaya çalıştım. Bu fotoğraflarda betimlenen kişiler ve mekanlar dışında, onların gerekçeleri de benim için önemli. Yani alt metinler çok belirleyici oluyor bu durumda.”

dönüşen-şehir-timurtaş-onan-
dönüşen-şehir-timurtaş-onan-

Konuşmalardan sonra Onan, sergilediği 27 fotoğrafı nasıl çektiğini, o anki duygu ve düşüncelerini anlattı. Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı S. Haluk Uygur, Timurtaş Onan’ın eserlerini görmek isteyenlerin “altinoransanat.com” sitesine girmeleri gerektiğini bildirdi.

Oscar ödülleri 2021: Kazanan Filmlerin Tam Listesi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.