TÜM MERSİN’İN GÖZÜ, ‘5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NDA

TÜM MERSİN’İN GÖZÜ, ‘5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NDA

ABONE OL
Aralık 5, 2023 22:34
TÜM MERSİN’İN GÖZÜ, ‘5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NDA
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 10 Aralık’ta düzenlenecek olan ‘5. Uluslararası Mersin Maratonu’nun basın lansmanına katılarak sporun birleştirici gücünden bahsetti.

Seçer, sporun insanları dil, din, mezhep veya meşrep ayrımı yapmadan bir araya getiren önemli organizasyonlar olduğunu belirterek, “Sporcular, farklı kentlere giderek bir anlamda medeniyetleri buluşturuyorlar. Bu nedenle sportif faaliyetleri önemsiyoruz. Yerel yönetim olarak da birçok etkinliğin altına imza atıyoruz” dedi.

Farklı ülkelerden ve şehirlerden katılan sporcuların kültür elçisi olduğunu vurgulayan Seçer, maratonun detaylarını paylaşarak, “Mersin halkını 10 Aralık’ta saat 11.30’da Özgecan Aslan Meydanı’nda düzenlenecek maratonumuza bekliyorum. Ben de koşacağım” diye konuştu. Kayıt tarihinin 6 Aralık’a kadar devam edeceğini belirten Seçer, katılımcıların www.mbbspor.org adresinden kayıt yaptırabileceklerini ifade etti.

Başkan Seçer’in katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen lansmana; Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, sporcular, ulusal ve yerel basın mensupları, Büyükşehir bürokratları ve daire başkanları da katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Herkes Koşar Mersin’e’ sloganıyla düzenlenen ‘5. Uluslararası Mersin Maratonu’, Dünya Atletizm Birliği tarafından ’Elite Label’ kategorisine alınan ve Türkiye’de bu kategoride yapılan iki maratondan biri olma özelliğini taşıyor. 2024 Paris Yaz Olimpiyatları’na katılım için kota almak isteyen sporcular, maratona büyük önem veriyor. Toplam 1711 sporcunun yarışacağı maraton; 42 kilometre, 10 kilometre, Paten Yarışı ve Halk Koşusu kategorilerinden oluşuyor.

Seçer: “Mersin; coğrafyası, iklimi ve doğası gereği spora uygun bir kent”

  1. Uluslararası Mersin Maratonu’nun basın lansmanında konuşan Başkan Seçer, Mersin’in spora uygun bir kent olduğunu vurgulayarak, “Mersin hem coğrafya özellikleri hem iklim yapısı hem de doğası itibarıyla spora uygun bir kent. Özellikle atletizm sporunun fevkalade yapılabileceği ortamları sunan bir kent. Tarihsel süreç de bu değerlendirmelerimizi doğruluyor. Eğer Federasyon Başkanı tarafından atletizm kenti olarak değerlendirilebiliyorsa, demek ki dolu dolu atletizm geçmişi olan, atletizme çok değerli şampiyonlar, sporcular kazandıran bir kent hüviyetindedir” diye konuştu. Sporun kenti Mersin’de yaşamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Seçer, “Spor elbette bir aktivitedir ama sportif faaliyetler de, müsabakalar da insanları dünyanın dört bir yanından dil, din, mezhep, meşrep ayrımı yapmadan bir araya getiren çok önemli organizasyonlar” dedi.

“Sporcular birer kültür ve barış elçisidir”

Farklı ülkelerden ve şehirlerden yarışmalara katılan sporcuların birer kültür elçisi olduğunu ifade eden Seçer, “Sporcular aslında bir anlamda barış elçileridir. Kültürleri bir yerden bir yere taşıyan kültür elçileridir. Farklı kentlere giderek bir anlamda medeniyetleri buluşturuyorlar. Bu nedenle sportif faaliyetleri önemsiyoruz. Yerel yönetim olarak bu ve bunun gibi birçok etkinliğin altına da imza atıyoruz. Sadece atletizm alanında değil, birçok spor disiplininde yaptığımız etkinliklerle de anlayışımızı ortaya koyuyoruz” diye konuştu. Spor alanında gerçekleştirdikleri 2. Uluslararası Kilikya Ultra Maratonu ve 15. Tarsus Yarı Maratonu’nu hatırlatan Seçer, “Bütün bunlar az önce ifade ettiğim anlayış içerisinde gerçekleştirilen ve kentimizi dünyaya Türkiye’ye muazzam bir tanıtım imkânı sağlayan etkinlikler” ifadelerini kullandı.

“Tüm Mersin halkını Maratona davet ediyorum”

Maratonun detaylarını paylaşan Seçer, 5. Uluslararası Mersin Maratonu’nun mottosunun “Herkes Koşar Mersin’e” şeklinde olduğundan söz ederek, “10 Aralık Pazar günü 4 farklı kategoride yapacağız. 42 kilometrelik maratonumuzda 20 ülkeden 55’i yabancı olmak üzere 342 sporcumuz var. Yine 10 kilometrelik bir yarışımız var. 13 ülkeden 44’ü 1174 sporcu katılacak. Paten yarışımız var. 2 ülkeden 5’i yabancı sporcu olmak üzere 63 sporcumuz mücadele edecek” dedi. Maratonda, profesyonel yarışların yanı sıra Halk Koşusu kategorisinin de yer alacağını belirten Seçer, Halk Koşusu’na tüm vatandaşları davet etti. Maratona başvuruların devam ettiğini hatırlatan Seçer, “Mersin halkını 10 Aralık’ta saat 11.30’da Özgecan Aslan Meydanı’na davet ediyorum. Ben de katılacağım, Tarsus’ta Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu halk koşusuna da katılmıştım. Parkuru da tamamlamıştık. Çok da keyifli bir koşu olmuştu. Mersinlileri ve Mersin dışından gelen yurttaşlarımızı bekliyoruz. Hep beraber halk koşusunu gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

“Maraton bu yıl ‘Elite Label’ kategorisinde koşulacak”

Maratonun bu yıl ‘Elite Label’ kategorisinde koşulacağını belirten Seçer, “Parkurun düz ve iklimin ılıman olmasından kaynaklı 2024 Yaz Olimpiyatları’na katılım için sporcuların kota alabileceği, barajı aşabileceklerini düşündüğümüz bir yarış olacak. Nihayetinde parkurun düz olması nedeniyle koşulan yarışlarda iyi dereceler ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda meteoroloji verilerine de baktığımız zaman Cumartesi yağışlı bir havanın ardından Pazar günü Mersin’i güzel ve güneşli bir hava bekliyor. Umarım böyle de olur ve keyifli bir gün geçiririz. Güzel, değerli, önemli sonuçlar elde ettiğimiz yarışlar yaparız” ifadelerine yer verdi.

“Maratonda 1100 personel ve 45 sağlıkçı personel görev alacak”

Para ödüllerine dair bilgi veren Seçer, maraton ödüllerinin toplam 94 bin dolar ve Türk sıralaması ödüllerinin de toplam 700 bin TL olduğunu açıkladı. Yarışı tamamlayan her sporcuya madalya verileceğini belirten Seçer, maratonda alınan sağlık tedbirlerine de değindi. Seçer, “Bu yarışlarda 1100 personel, 45 sağlıkçı personel görev alacak. Mersin Büyükşehir Belediyemizin personeli, Emniyet Müdürlüğümüzün, İl Sağlık Müdürlüğümüzün, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün personelleri burada görev alacaklar. Toplamda 3 doktor, 6 fizyoterapist, 36 sağlık personeli, 3 acil sağlık ambulansı, 5 hasta nakil ambulansı ve 6 bisikletli sağlık ekibi görevlendirilecek. Mersin’deki bugüne kadar yapılan yarışlarda böyle bir konsept olmamıştı, bisikletli sağlık ekipleri görevlendirilmemişti ama bu yarışta bunu yapacağız ve bu şekilde bunu da başlatmış olacağız. Son kayıt tarihimiz 6 Aralık’a kadar devam edecek. www.mbbspor.org adresinden kayıt yaptırmak mümkün olacak” dedi.

“Mersin’i dışarıdan değerlendirmek yerine, Mersin’in güzelliklerini ve sinerjisini burada görün”

Maratonun kentin tanıtımına sağlayacağı katkıyı vurgulayan Seçer, “İnsanların, Mersin’i dışarıdan tanımakla değerlendirmek yerine, Mersin’e gelinmesi, herkesin Mersin’e koşması, buraya gelmesi ve Mersin’in özelliklerini, güzelliklerini ve sinerjisini burada görmesini arzu ediyoruz. 5.’sini yapacağımız Uluslararası Mersin Maraton da bunlara aracılık edecek bir etkinlik” dedi ve emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, sporculara ve maratona katılım sağlayacak vatandaşlara başarılar diledi.

Çintimar: “Artık Türkiye bir atletizm ülkesidir”

Mersin’in atletizm için önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, iklim, tesis ve altyapı açısından Türkiye’nin en iyi merkezlerinden biri olduğunu belirtti. Mersin’den birçok başarılı atletin çıktığını ifade eden Çintimar, “Nevin Yanıt, Burcu Yüksel ve Ersu Şaşma gibi sporcular hem ülkemizi hem de Mersin’i ulusal ve uluslararası arenada temsil eden başarılı isimler. Ersu Şaşma’nın olimpiyat finalisti olması, hem ülkemize hem de Mersin’e madalya kazandırması bizleri gururlandırıyor” dedi. “Artık Türkiye bir atletizm ülkesidir” diyen Çintimar, yıl boyunca düzenlenen yarışmalar ve liglerle 300 binden fazla kişinin atletizmde yarıştığını söyleyerek, bu alandaki organizasyonlara kamu kurumlarının önemli katkılar sağladığını ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin büyük destekleri olduğunu belirtti.

Dünya yıldızları parkura ve organizasyona hayran kaldı

Pazar günü gerçekleşecek maratona katılacak olan sporculardan Ruth Kenet, Mersin’e ilk kez geldiğini ve burada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, en iyi derecesini elde etmeye çalışacağını ifade etti. Yarı maratondaki en iyi derecesinin 68 dakika 22 saniye olduğunu paylaşan Kenet, maratonda daha üst bir performans sergilemeyi hedeflediğini söyledi. Türkiye’de olimpiyat barajının geçilebileceğine inandığı için Mersin Maratonu’nu tercih ettiğini dile getiren Ramazan Özdemir, organizasyonun çok güzel olduğunu ve katkı sunanlara teşekkür etti. Kenya’dan gelen sporcu Hillary Kipchumba da Mersin’e ikinci kez geldiğini ve güzel bir parkura sahip olan Mersin Maratonu’nu çok sevdiğini belirterek, Pazar günü en iyi derecesini yapmayı umduğunu ifade etti.

Başkan Seçer ve Çintimar Soruları Yanıtladı

Konuşmaların ardından Başkan Seçer ve Federasyon Başkanı Çintimar, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Lansmanın ardından Başkan Seçer ve Federasyon Başkanı Çintimar’ın katkılarından dolayı bir araya gelerek hediyeler takdim edildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.