ÇOCUKLAR C VİTAMİNİ İHTİYACINI MERSİN BÜYÜKŞEHİR İLE KARŞILIYOR

ÇOCUKLAR C VİTAMİNİ İHTİYACINI MERSİN BÜYÜKŞEHİR İLE KARŞILIYOR

ABONE OL
Aralık 20, 2023 19:53
ÇOCUKLAR C VİTAMİNİ İHTİYACINI MERSİN BÜYÜKŞEHİR İLE KARŞILIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde ilkokul çağındaki çocukların günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni bir projeyi başlattı. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı işbirliğinde yürütülen projede, özellikle Türkiye genelinde narenciye ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Mersin’de, narenciye üreticilerini desteklemek ve narenciye tüketimiyle ilgili farkındalık oluşturmak hedefleniyor. Proje kapsamında 13 ilçede eş zamanlı olarak toplam 100 ton narenciye çocuklara ulaştırılacak. Dağıtımın başladığı ilk okul ise Toroslar ilçesinde bulunan Çağdaşkent Şehit Erol Özkul İlkokulu oldu.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, Mersin’de yüksek miktarda narenciye üretildiğini belirterek, “371 bin dekar alanda, toplamda 885 bin ton narenciye üretimimiz var. Türkiye’nin neredeyse yüzde 25’ini ilimiz karşılıyor. Üreticilerimize destek olmak amacıyla, aldığımız 100 ton narenciyeyi okullarda dağıtmaya başladık. Bu projeyi gerçekleştirerek narenciye tüketiminde farkındalık yaratmayı ve artırmayı hedefliyoruz” dedi. Şahutoğlu, proje kapsamında öğrencilerin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım ise, projenin amacının çocukları C vitamini ile buluşturarak bağışıklıklarını güçlendirmek ve gelişimlerine destek olmak olduğunu belirtti. Yıldırım, “Mersin genelinde 13 ilçede 100 ton mandalinayı bütün okullarımıza dağıtacağız. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi bizim için önemli. Aynı zamanda çocuklarımızın narenciyeleri evlerine götürmeleri için ikram da ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım, Akdeniz Bölgesi’nde narenciye üretiminin büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Çocuklarımızın gelişimi açısından C vitamini, özellikle kış aylarında çok önemli bir besin kaynağı. O yüzden bizler de narenciye ile çocuklarımızın bağışıklıklarını güçlendirip, iyi bir şekilde gelişmesini ve yetişmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

Öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan narenciyelerle günlük C vitamini ihtiyaçlarını karşıladıkları için mutlu olduklarını ifade ettiler. Meryem Sultan Koç, portakal ve mandalinayı sevdiğini belirterek, kışın bu meyvelerin kendilerine iyi geldiğini söyledi. Diğer öğrenciler de narenciye dağıtımından duydukları mutluluğu ve teşekkürlerini dile getirdiler.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.