Engelsiz Yaşam Merkezi Öğrencileri Mersinlileri Kendine Hayran Bıraktı

Engelsiz Yaşam Merkezi Öğrencileri Mersinlileri Kendine Hayran Bıraktı

ABONE OL
Aralık 4, 2023 21:19
Engelsiz Yaşam Merkezi Öğrencileri Mersinlileri Kendine Hayran Bıraktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Engel Denince Bizi Alır Bir Gülme’ sloganıyla hareket ederek engelsiz bir Mersin vizyonu oluşturuyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen etkinlik, Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde aldıkları eğitim sonrasında Forum Alışveriş Merkezi’nde özel gereksinimli bireylerin hazırladığı gösteri ile renklendi. Etkinlikte, özel gereksinimli bireylerin mutluluğuna Mersinliler de ortak oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı. ‘Engel Denince Bizi Alır Bir Gülme’ ilkesiyle engelsiz bir Mersin hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, özel bireylerin sosyalleşme olanaklarını artırmanın yanı sıra sanatsal ve mesleki becerilerini geliştirmelerine de destek oluyor.

Engel tanımayan Büyükşehir, Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde aldıkları eğitim sonrasında gösteri hazırlayan özel gereksinimli bireyleri Forum Alışveriş Merkezi’nde buluşturdu. Etkinlik, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun konseriyle başladı. Ardından Akdeniz Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun müzik grubu, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) öğrencilerinin ritim ve dans gösterisi, Mola Evi öğrencilerinin gösterisi, Kent Orkestrası Özel Sanatçısı Cem Görken Gündoğdu’nun piyano dinletisi ve Engelsiz Yaşam Parkı öğrencilerinin Engelsiz Halk Oyunları grubuyla renklenerek devam etti.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atilla, etkinlikle ilgili olarak, “Çocuklarımız çok özveriyle çalıştılar, çok da severek ve heyecanla çalıştılar. Keyifli de bir gösteri sundular bize” şeklinde konuştu. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün farkındalık günü olduğunu belirten Atilla, “Özel gereksinimli bireylerimizin farkında olunması için böyle bir etkinlik düzenledik. Onlar da sosyal hayatta var olduklarını gösteriyorlar. Bu bizim için çok anlamlı. Kültürel faaliyetlerimiz, hizmet birimlerimiz, verdiğimiz evde bakım, engelli transferi, medikal malzeme ve bakım-yardım hizmetlerimiz, açtığımız hizmet birimlerimiz, ulaşım ve etkinliklerimizle zaten özel gereksinimli bireylerimizin yanında olduğumuzu hissettiriyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

“Çok Güzel Bir Engel Duvarını Daha Aştık, Aşmaya Devam Edeceğiz”

Halk oyunları gösterisi yapan Zafer Çağrı, keyif aldığını ve heyecanlandığını belirterek, “Haftanın 5 günü çalıştık. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim aldık. Çok güzel zaman geçirdik” dedi.

Yüzde 70 down sendromlu olmasına rağmen engelin hiçbir önemi olmadığını vurgulayan Hakan Oral, “Biz duvarları aşıyoruz. Her zaman da aşmaya devam edeceğiz. Çok güzel bir engel duvarını daha aştık, aşmaya devam edeceğiz. Atamızın yolundan ilerliyoruz, her zaman da onun yolundan ilerleyeceğiz. Engelsiz şehir Mersin” şeklinde konuştu.

ZİÇEV’de Latin Dans Eğitmeni olan Serkan Karadaş, down sendromlu öğrencisiyle bir salsa gösterisi düzenleyerek, “Engelliler hayata aktif bir şekilde katılsınlar. Veliler buna ön ayak olsun ve herkes destek versin. Lafta kalmasın, gelip gerçekten onları görsünler, onlarla dans etsinler ve tanışsınlar istiyorum” ifadelerini kullandı.

Etkinliği izleyen Mersinliler, gösterileri alkışlarla takdir ettiler. Yahya Günsür Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Özel Eğitim Bölümü öğretmeni Züleyha Başlıtüre, “Öğretmen olarak benim en çok istediğim şeylerden birisi çocukların sosyalleşebilmeleri, toplumsal alanlarda daha çok kabul görmeleri. Biz onları okulda yetiştiriyoruz ama toplumdaki insanların da onların farkında olmalarını istiyoruz. Onları aramızda daha çok görmek istiyoruz. Bu tarz çalışmalar gerek öğrencilerin gerek öğretmenlerin gerek velilerin çok ihtiyacı olan şeyler” dedi.

Mersin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin Engelliler Kulübü öğretmeni Murat Kement, “Programı desteklemek amacıyla geldik ama düşündüğümüzden çok daha müthiş bir şeyle karşılaştık. Çok güzel hazırlanmış. Aslında engellilerin kafalarda olduğunu, bu engel ortadan kalktığı zaman insanın yaşamında hiçbir engelin olmayacağını burada bir kez daha görmüş olduk” şeklinde konuştu.

Gösteriyi izlemek için gelen Yasemin Özbek, “Çok mutluyuz. Bu tarz etkinliklerin olması bizim için çocuğun sosyalleşmesi açısından da çok kıymetli. Belediye bu konuda gerçekten çok iyi. Sürekli bu tarz çalışmalar var ve biz de bir özel çocuk yakını olarak bunlardan çok memnunuz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.