Homo bodoensis: 500 bin yıl önce Afrika'da yaşayan yeni bir insan türü - Diyalektik Haber
Homo bodoensis: 500 bin yıl önce Afrika’da yaşayan yeni bir insan türü

Homo bodoensis: 500 bin yıl önce Afrika’da yaşayan yeni bir insan türü

ABONE OL
Ağustos 29, 2022 14:32
Homo bodoensis: 500 bin yıl önce Afrika’da yaşayan yeni bir insan türü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaklaşık 500 bin yıl önce Afrika’da yaşayan yeni bir insan türünün bulunduğunu açıklandı. Homo bodoensis’ olarak adlandırılan bu türün tanımlanmasının, insan evriminde önemli olan bu döneme dair “Gordion’un düğümünü çözeceği” belirtiliyor.

Araştırmacılar, yaklaşık 500 bin yıl önce Afrika’da yaşayan bir insan türünün ‘Homo bodoensis’ olarak adlandırıldığını duyurdu.

T24’ün Guardian’dan Nadeem Badshah’ın haberinden aktardığına göre, söz konusu tür, Etiyopya’nin Awash Nehri vadisindeki Bodo D’ar’da bulunan bir kafatasından hareketle Bodoensis olarak adlandırılıyor.

HOMO SAPIENS VE NEANDERTALLER İLE AYNI DÖNEMDE YAŞADI

Evrimsel Antropoloji Dergisi’nde yayımlanan araştırma bulguları, yeni adlandırılan bu türün Homo sapiens ve Neandertaller ile aynı dönemde yaşadığına işaret ediyor.

Araştırmanın yazarlarından Kanada Winnipeg Üniversitesinden Dr. Mirjana Roksandic, ‘insanın coğrafi varyasyonlarına dair düzgün terminoloji eksikliği nedeniyle bu dönemdeki insan evrimine dair konuşmanın imkansız olduğunu’ belirtiyor.

Yeni sınıflandırmaya göre, Homo bodoensis, Afrika ve Güney Doğu Avrupa’dan Orta Pleistosen insanlarının çoğunluğunu açıklayabilecek.

GORDION’UN DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZECEK

Hawaii Üniversitesi Antroploloji Bölümünden Christopher Bae, Homo bodoensis tanımlamasının insan evriminde önemli olan bu döneme dair “Gordion’un düğümünü çözeceğini” belirtiyor.

Uluslararası Zoolojik Nomenklatura Komisyonu’nun isim değişikliği kurallarının çok katı olması nedeniyle, yeni bir türün isimlendirilmesinin kolay olmadığı belirtiliyor.

Araştırmacılar yeni sınıflandırmanın nomenklatura koşullarını karşılayacağına inanıyorlar.

Kaynak: Karar.com


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.