Mersin Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi, 3 Yılda 126 Bin 728 Talebe Yanıt Verdi
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • Mersin Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi, 3 Yılda 126 Bin 728 Talebe Yanıt Verdi

Mersin Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi, 3 Yılda 126 Bin 728 Talebe Yanıt Verdi

ABONE OL
Aralık 19, 2023 20:57
Mersin Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi, 3 Yılda 126 Bin 728 Talebe Yanıt Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 3 yılda 126 bin 728 talebe hizmet vererek, binlerce sokak hayvanına yardımcı oldu. 2020 yılında Çağrı Merkezi’nin revize edilmesi ve Teksin uygulamasının başlatılması, sokak canlılarıyla ilgili ihbar, talep, dilek ve önerilerin daha düzenli bir şekilde toplanmasını sağladı. Bu durum, hem ihbar sayısında hem de müdahale edilen hayvan sayısında artışa neden oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 3 yılda 126 bin 728 talebe yanıt verdi. 2020 yılında Çağrı Merkezi’nin yeniden yapılandırılması ve Teksin uygulamasının hayata geçirilmesi ile birlikte sokak canlıları ile ilgili ihbar, talep, dilek ve öneriler daha düzenli bir şekilde alınmaya başlandı. Bu durum hem ihbar sayısında, hem de müdahale edilen patili dost sayısında artış olmasını sağladı.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bakımevi ekibi, genişletilen araç filosuyla Mersin’in dört bir yanından gelen ihbarlara hızlı bir şekilde yanıt veriyor. Ekip, sabahın erken saatlerinden itibaren patili dostlar için sahada çalışmalara başlıyor. Gün boyunca sahada olan ekipler, gelen ihbarlara aciliyet durumuna göre müdahale ediyor. İhbarlar; trafik kazalı hayvan, hasta hayvan, kısırlaştırma, bakıma muhtaç hayvan, ölü hayvan toplama, kedi evi talepleri ve şikayetleri, vatandaş önerileri ile bilgi-talep değerlendirme şeklinde oluyor.

İhbarı yapan vatandaşlarla birebir iletişime geçen ekipler, hayvanın konumu ve durumu hakkında bilgi alıyor. İlk müdahale sahada yapılarak alınan patili dostlar, daha sonra Bakımevi’ne getiriliyor. Saha ekibi, patili dostları Bakımevi’nin uzman personeline emanet ederek, tedavisinin sürmesini sağlıyor. Bakımevi, son teknolojik ekipmanlarla donatılmış olup, patili dostlar her detayın düşünüldüğü, ilgi ve sevgiyle tedavi edildiği bir ortamda bulunuyor.

Çağdaş Ayhan, Evcil ve Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürlüğü’nde Çözüm Uzmanı olarak çalışan, alınan ihbarların işleyiş sürecini anlattı. Ayhan, Teksin üzerinden gelen ihbarları konu başlıklarına göre ayırarak sahadaki ilgili personele ilettiklerini belirtti. Alo 185 üzerinden alınan ihbar sayısını paylaşan Ayhan, “Alo 185 Çağrı Merkezi, Bakımevi ile alakalı ilk talebini bizlere 8 Haziran 2020 tarihinde attı. Bu tarihten itibaren 126 bin 728 talebe yanıt verdik. Günlük ortalama talep sayımız ise 110-125 arasında değişiyor” dedi.

“Talepleri aciliyet durumuna göre sıralıyoruz”

Ayhan, ekiplerin ihbarları aldıktan hemen sonra en kısa sürede ulaşmaya çalıştığını belirterek, “Ekiplerimizin hızlı bir şekilde gitmelerini istiyoruz. Ancak her talebe aynı anda ve aynı zamanda yanıt veremiyoruz. Konu başlıklarına ve aciliyet durumlarına göre sıralama yapmamız gerekiyor. İlk olarak kaza geçiren ve yaralı hayvanlara öncelik veriyoruz. Diğer talepler, hasta hayvan, bakıma muhtaç hayvan ve toplama taleplerine de hızlı bir şekilde müdahale etmeye özen gösteriyoruz” dedi.

“İlk müdahale sahada yapılıyor”

Ayhan, talep üzerine alınan hayvanların iyileşene kadar Bakımevi’nde misafir edildiğini söyleyerek, “Ekiplerimiz, hayvanların ilk müdahalesini sahada yapıyor. Sonrasında Bakımevi’ne getiriliyor. Eğer tedavisinin devamlılığı sağlanacaksa, Bakımevi’nde bulunan veteriner hekimlerimiz ve veteriner sağlık teknikerlerimiz tarafından müdahalesi devam ediyor” dedi. Ayhan, ölü ihbarı gelen hayvanların da alınarak, Bakımevi’nin üst kısmında yer alan mezarlığa defnedildiğini ekledi.

“Hayvanlara müdahalede ve vatandaş memnuniyetinde yüksek sayıya ulaştık”

Bütün taleplerin karşılandığını ve vatandaşlara da bilgi verildiğini belirten Ayhan, vatandaşların memnuniyet oranının yüksek olduğunu belirtti. Ayhan, “Biz Bakımevi’nde ve sahadaki personelle birlikte, yaklaşık 100 kişilik bir ekibiz. Araç ve personel sayımızda artırmaya gittik. Hem hayvanlara müdahalede, hem de vatandaş memnuniyeti açısından yüksek bir sayıya ulaştık. Bu konuda geri dönüşler iyi” ifadelerini kullandı.

“Can dostumuzun ihtiyacı olan tedaviye hemen başlıyoruz”

Kaşlı Geçici Bakımevi’nde Veteriner olarak görev yapan Ömer Benli, getirilen tüm hayvanların tam donanımlı ekipmanlarla teşhis ve tedavisinin yapıldığını söyleyerek, “Kedi, köpek fark etmeksizin buraya gelen her can dostumuza tedaviye başlıyoruz. Örneğin bugün gelen kedimiz, gençlik hastalığı şüphesiyle geldi. Sahada çalışan tekniker arkadaşlar, öncesinden şüphelerini söylüyorlar. Biz de geldiği zaman, ona istinaden tedaviye başlıyoruz. Trafik kazası gibi durumlardan dolayı kırığı olanları röntgene alıyoruz. Eğer hayvan gebe ise, ultrasonla müdahale ediyoruz. Bu kedimiz gençlik hastalığı şüphesiyle geldiği için test yaptık ve pozitif çıktı. Ona göre de tedavimize başladık. Bütün gelen can dostlarımıza, bu şekilde yaklaşıyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.