Mersin Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Yüzde 70 Hibe Desteği Sağlıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Yüzde 70 Hibe Desteği Sağlıyor

ABONE OL
Aralık 24, 2023 21:21
Mersin Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Yüzde 70 Hibe Desteği Sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Passiflora Fidesi Dağıtımı’ projesi kapsamında, yüzde 70 hibe desteği ile üreticilere Passiflora fidesi sağlamaya devam ediyor. Büyükşehir, atıl durumdaki arazileri değerlendirerek tarıma kazandırmayı hedefleyerek, bu sayede üretime değer katmayı ve üreticilere destek olmayı sürdürüyor. Projeden faydalanan Anamurlu üreticiler, Passiflora fidesi ekip hasat yapmanın sevincini yaşıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yürüttüğü tarımsal projelerle hem üretime değer katmayı hem de üreticilere destek sağlamayı sürdürüyor. Bu kapsamda Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen ‘Passiflora Fidesi Dağıtımı’ projesi, yüzde 70 hibe ile üreticilere Passiflora fide desteği sunmaya devam ediyor. Arazilerin değerlendirilmesi ve tarıma kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen proje, üreticilere alternatif gelir sağlama imkanı sunuyor. Passiflora fidesi eken Anamurlu üreticiler, bu projeden kaynaklanan sevinçle hasat yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Ziraat Mühendisi Aysun Seçkin, projenin 2 yıldır başarıyla yürütüldüğünü belirtti. Seçkin, Passiflora’nın tropikal bir meyve olduğunu ve iklim değişikliği sonucu tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla böyle projeler ürettiklerini vurguladı.

Tropikal meyvelerin girdi maliyetlerinin az, getirilerinin ise daha fazla olduğunu dile getiren Seçkin, “Bu durum çiftçiye daha fazla kazanç sağlıyor. Passiflora’dan elde edilen ürünler, 2 kez hasat yapılabildiği için çiftçiye yılda 2 kez satış imkanı sunuyor. Mersin genelinde 2 yılda toplam 166 üreticiye 14 bin 331 fide dağıtımı gerçekleştirdik. Talepler her geçen gün artıyor ve üreticiler memnuniyetlerini dile getiriyor” dedi.

“Üreticilerimizin Projeye Olan Talebi Artarak Devam Ediyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen ‘Passiflora Fidesi Dağıtımı’ projesine olan üretici talepleri her geçen gün artıyor. Ziraat Mühendisi Aysun Seçkin, küçük alanlarda dahi passiflora yetiştirilerek güzel kazançlar elde edilebileceğini belirtti. Seçkin, “Tek taşla çok kuş vuruluyor. Bir üreticimiz muz serasının yanındaki küçük bir alanda passiflora yetiştirerek güzel kazançlar elde etti. Normalde yetiştiremeyeceğimiz ağaçları bu tropikal meyve ile değerlendirebiliyoruz. Yaptığımız yerinde tespitlerle üreticilerimize nokta atışı kazançlar sağlıyoruz. Üreticilerimiz de artan taleplerle bize geliyorlar,” dedi.

Büyükşehir’in Desteğiyle Boşalan Yerler Passiflora İle Değerlendirildi

Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal destekleri sayesinde Anamurlu üretici Nuray Taş, passiflora bahçesini oluşturdu ve serasında boşalan yerleri değerlendirdi. Taş, yaklaşık 2 yıl önce başladığı destekten memnuniyetini dile getirerek, “Passiflora çok faydalı bir bitki. Deprem sırasında sıkıntılı günler geçirdik. O dönemde passiflora özütünden yapılan şurubu kullanarak şifa bulduk. Bu ürünü üretmek de Büyükşehir’in destekleriyle mümkün oldu,” şeklinde konuştu.

Anamurlu üretici Refika Adıgüzel ise 2022 yılında passiflora fidanlarını diktiğini ve şu anda güzel meyveler almaya başladığını belirterek, “Fiyatı 50 liradan gidiyor. Evimizin önündeki bahçemize diktiğimiz passiflora, yazın meyve vermedi, ancak şu anda çok güzel meyve vermeye başladı. Eğer yerimiz olursa daha fazla dikmeyi düşünüyoruz,” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.