MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı, TÜRKAK Denetimi’ni Başarıyla Tamamladı
  • Diyalektik Haber
  • Yerel
  • MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı, TÜRKAK Denetimi’ni Başarıyla Tamamladı

MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı, TÜRKAK Denetimi’ni Başarıyla Tamamladı

ABONE OL
Kasım 25, 2023 20:06
MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı, TÜRKAK Denetimi’ni Başarıyla Tamamladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MESKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Merkez Su Analiz Laboratuvarı, Yüzde 100 Mükemmellik sertifikasına sahip olarak TÜRKAK tarafından düzenlenen “Kapsam Genişletme ve Gözetim Denetimi”ni başarıyla tamamladı. Laboratuvar, denetçilerden tam not alarak belgelendirme sürecini noktaladı ve akredite parametre sayısını 135’e çıkardı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MESKİ Genel Müdürlüğü’ne ait Merkez Su Analiz Laboratuvarı, TÜRKAK tarafından gerçekleştirilen “Kapsam Genişletme ve Gözetim Denetimi”ni başarıyla geçti. Denetim sonunda elde edilen başarı, laboratuvarın Yüzde 100 Mükemmellik sertifikasına olan uyumunu bir kez daha gösterdi.

Laboratuvarın, “TS EN ISO/IEC 17025:2017 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Gereklilikler” standardı kapsamında düzenlenen denetimde, 17025 Kalite Yönetim Sistemi yanı sıra mevcut 91 akredite parametrenin gözden geçirildiği belirtildi. Laboratuvar, bünyesine eklediği yeni cihazlarla birlikte “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” ve “İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik” kapsamında yer alan 44 adet parametreye yönelik kapsam genişletme başvurusunda bulundu. Belgelendirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, laboratuvarın akredite parametre sayısı 135’e ulaştı.

Denetim sonrası hazırlanan bildirim formunda, TÜRKAK denetçileri laboratuvar hakkında olumlu değerlendirmelerde bulundu. Denetim sonrası bildirimde, “Laboratuvarın iyi bir kalite yönetim sistemine sahip olduğu, üst yönetimin tam destek sağladığı, çalışan personelin akreditasyon gerekliliklerine yönelik bilincinin üst düzeyde olduğu ve akreditasyon kapsamında yer alan deneylerin yapılmasına yönelik personel ve cihaz altyapısının oldukça güçlü olduğu görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.