Pandemi en çok gençlerin psikolojisini bozdu - Diyalektik Haber
Pandemi en çok gençlerin psikolojisini bozdu

Pandemi en çok gençlerin psikolojisini bozdu

ABONE OL
Ağustos 29, 2022 14:34
Pandemi en çok gençlerin psikolojisini bozdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salgının yarattığı kaygı ve travmanın 2’nci Dünya Savaşı’ndan farkı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Erol Göka “Psikolojik rahatsızlık açısından özellikle kadınlar erkeklerden, gençler yetişkinlerden daha kötü durumdaydı. Beklenen rakamlara göre yüzde 25-30 arasında ruhsal rahatsızlıklarda artış görüldü. İnsanın çaresizliği anlamında çok daha büyük bir travmatik durumla karşı karşıyayız” dedi.

EDA SANĞU

Kovid salgınını aynı zamanda bir ‘ruhsal pandemi‘ olarak niteleyen Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi psikiyatr Prof. Dr. Erol Göka, milyonlarca insanın akıl sağlığının etkilendiğini belirterek “Özellikle kaygı ve travma açısından yaşananların 2’nci Dünya Savaşı’ndan bir farkı yok. Hatta insanın çaresiz olması anlamında çok daha büyük bir travmatik durumla karşı karşıyayız” dedi.

Dünya genelindeki bilimsel çalışmalara da değinen Göka, salgının çocuk ve gençlerin de ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri görüldüğünü vurguladı. Göka, bu süreçte korku, anksiyete ve post-travmatik stres bozukluğunun görülme sıklığında artış yaşandığını belirterek “Psikolojik rahatsızlık açısından özellikle kadınlar erkeklerden, gençler yetişkinlerden daha kötü durumdaydı. Beklenen rakamlara göre yüzde 25-30 arasında ruhsal rahatsızlıklarda artış görüldü.” dedi.

‘KOMPLİKE MATEME ZEMİN HAZIRLADI’

Salgının ilk günlerinde dini ahkâma uymayan defin törenleri gerçekleştiğine işaret eden Göka, şunları kaydetti:

“Salgının ilk 6 ayında, vefat eden insanlar, büyük bir korku ve telaş içinde hiçbir kurala uymaksızın defnedildi. O bakımından insanlar yakınlarıyla vedalaşamadı, vefat eden yakınına dokunamadı, bakamadı. Bunların inşallah ceremesini yaşamayız ama bizim psikoloji bilgilerimiz, komplike mateme zemin hazırladığını gösteriyor.”

Kaynak: Karar.com


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.