Mersin Büyükşehir, Hibelerle Gerçekleştirdiği ve Büyük Takdir Toplayan 9 Sosyal Projesiyle Fark Yaratıyor
  • Diyalektik Haber
  • Genel
  • Mersin Büyükşehir, Hibelerle Gerçekleştirdiği ve Büyük Takdir Toplayan 9 Sosyal Projesiyle Fark Yaratıyor

Mersin Büyükşehir, Hibelerle Gerçekleştirdiği ve Büyük Takdir Toplayan 9 Sosyal Projesiyle Fark Yaratıyor

ABONE OL
Mayıs 21, 2021 15:45
Mersin Büyükşehir, Hibelerle Gerçekleştirdiği ve Büyük Takdir Toplayan 9 Sosyal Projesiyle Fark Yaratıyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, takdir toplayan birçok sosyal projesini, ulusal ve uluslararası kuruluşlardan aldığı hibelerle sağlıyor. Binlerce kişiye sosyal, ekonomik, kültürel ve eğitim alanında sağladığı fırsatlarla kişilerin hayatına dokunmaya devam ediyor. Hibe destekli 9 projenin toplam maliyeti 10.3 milyon lira değerinde. Bu hibe destekleriyle mülteciler, kadınlar, dezavantajlı gruplar, öğrenciler çok farklı alanlarda birçok sosyal projeye katılabiliyorlar. Bu sayede yerel kültür ve mutfak sanatları hakkında önemli sosyal projeler ayrı ayrı hayata geçiyor.

Sosyal belediyecilik kavramının sadece yoksul insanlara ve ihtiyaç sahiplerine belirli dönemlerde aynî veya parasal yardım yapmak şeklinde dar bir anlamda kullanılmaması gerektiğininin farkında olarak, örnek projeleriyle büyük bir artı değer sağlıyor.

Sosyal Belediyecilik
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Belediyecilik Örneği

Büyükşehir Belediyesi, kendi bünyesinde birçok proje gerçekleştiriyor. Hem kendi bünyesinde hem de ulusal ve uluslararası kurumlarla birlikte birçok projeyi de hayata geçiriyor. Toplumun farklı kesimlerini kapsayan bu sosyal projeleri ulusal ve uluslararası kuruluşlardan sağladığı hibelerle gerçekleştiriyor. Türkiye’de sosyal belediyecilik konusunda öncü olabilecek bu projelerle beşeri yatırım yaratarak fark oluşturuyor. Büyükşehir, kadınlardan göçmen misafirlere, öğrencilerden yöre mutfağının tanıtılmasına kadar birçok alanda proje yürütüyor. Takdir toplayan bu sosyal projeleri ulusal ve uluslararası kuruluşlardan sağladığı hibelerle gerçekleştiriyor.

Yaklaşık 10.3 milyon türk lirası hibeyle gerçekleştirilen 9 sosyal proje toplumun geniş bir kesimini kapsıyor. Bu projeler arasında eğitim, sağlık, psikososyal, fizyolojik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri de var. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, teknik ve lojistik destek sağlayarak malzeme yardımı ve nakdi yardım da yapıyor.

Merci Mersin Büyükşehir Belediyesi – Öğrenci Danışma Merkezi

Merci Öğrenci Danışma Merkezi geleceği şekillendiriyor

Bir süredir hizmet veren Öğrenci Danışma Merkezi, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu’ndan hibe almaya hak kazandı. Öğrenci Danışma Merkezi projesi 304 bin 508 lira (35 bin Euro) hibe ile hayata geçiriliyor. Öncelikle öğrencilere yönelik rehberlik ve psikolojik destek hizmeti veriyor. Bu hizmetlerin yanı sıra sınav kaygısını hafifletmek için becerilerini artıracak sosyal etkinlik atölyeleri de bulunuyor.

Merkezden yaş aralığı olmadan tüm öğrenciler ile okuldan geri kalmış çocuklar ve gençler de sosyal destek alıyor. Çocukların kendini ifade edememe, ‘hayır’ diyememe, özgüvensizlik problemleri gibi sorunlarına benlik çalışmalarıyla destek verilerek okula yeniden kazandırma çalışmaları yürütülüyor. Merkezin yürüttüğü çalışmalarla 4 ayda 88 çocuğun yarım bıraktığı eğitim hayatına devam etmesi sağlandı. Merkezin veri tabanına 1238 çocuğun kaydı yapıldı ve 547 çocukla irtibat kuruldu. Yeni dönemde merkezden 183 çocuk destek almaya başlayacak.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, Pandemi süresince çocuklara ulaştırdığı toplam 1,5 milyon kutu süte Gülnar kuş üzümünü de ekledi. Gülnarlı üreticilerden aldığı 10 ton kuş üzümünü 50 gramlık paketler halinde çocuklara ulaştırıyor. Haberin detayı için buraya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Uyum Merkezi

Sosyal Uyum Merkezi ile dezavantajlı bireyleri hayata katıyor

BM Uluslararası Göç Örgütü’nden sağlanan 2 milyon 400 bin lira (300.000 USD) hibe desteğiyle göçmenler ve dezavantajlı gruplara hizmet vermek üzere Sosyal Uyum Merkezi hayata geçirildi. Proje ile psikososyal destek, tercümanlık desteği, meslek, eğitim ve sağlık danışmanlığı hizmetleri veriliyor.

Projede dezavantajlı kesimlerin sosyal uyum düzeyleri ve sorunları belirlenerek sosyal uyum faaliyetleri yürütüyor. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi, söz konusu kesimlerin yer aldığı bölgelerde yürüttüğü çalışmalarla ihtiyaçları tespit ediyor. Söz konusu ihtiyaçların çözümüne yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Mersin Büyükşehir Gıda Kurutma Tesisi kadın istihdamına katkı sağlayıp yöreye özgü ürünler işleyecek

Yine BM Uluslararası Göç Örgütü tarafından hibe sağlanan Güneş Enerjisi ile Çalışan Gıda Kurutma Tesisi’nin inşasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Mersin Hal Kompleksi içerisinde kısa süre önce yapımına başlanan ve yakın zamanda bitirilmesi planlanan tesisin bedeli 1 milyon 200 bin lira düzeyinde bulunuyor.

25 kadının istihdam edileceği tesiste yöreye özgü meyve ve sebzeler kurutulacak, paketlenecek ve satışı gerçekleştirilecek. Ürünlerin satışları konusunda Mersinde Kadın Kooperatifi kadınlara öncülük edecek.

Türkiye’de Yerel yönetimler arasında bir ilk: Kadın Sağlığı Danışma Merkezi

Büyükşehir’in BM Uluslararası Göç Örgütü’nden hibe desteği almaya hak kazanan bir diğer projesi de Kadın Sağlığı Danışma Merkezi. Toplam 320 bin lira (40.000 USD) hibe ile desteklenen merkez, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hizmete açıldı. Uluslararası Göç Örgütü, merkezin iç tefrişat ve medikal malzemeleri hibe etti.

Yerel yönetimler arasında Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan merkezde, kadınlara yönelik fizyolojik ve psikolojik danışmanlık hizmeti veriliyor. Merkezin gerek fizyolojik, gerekse de psikolojik hizmetlerinden; hem mülteci hem de yerel topluluklardan tüm kadınlar faydalanabiliyor. Mezitli ilçesi Akdeniz Mahallesi’nde yer alan merkezde, ‘Psikolog Odası’, ‘Sağlık Odası’, ‘Etkinlik ve Toplantı Odası’, ‘Çocuk Oyun Odası’ ve ‘Diyetisyen Odası’ gibi önemli alanlar var.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Sağlığı Danışma Merkezi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Sağlığı Danışma Merkezi

Gastronomi ve Yöresel Ürün Konağı Projesi için çalışmalar sürüyor

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında olan Gastronomi ve Yöresel Ürün Konağı Projesi için çalışmalar sürüyor. Tarihi Gülnar Oteli’nin restore edilerek Mersin kültürünü tanıtan proje için Büyükşehir Belediyesi 1 milyon 500 bin TL hibe almaya hak kazandı.

Projenin ilk yılında Gülnar Oteli’nde gerekli tadilatlar yapılacak. Mersin’in sahip olduğu gastronomik değerler araştırılacak. İkinci yılda ise uygulamalara başlanacak. Proje kapsamında kentin yöresel yemekleri, coğrafi işaretli ürünleri, tıbbi, aromatik ve endemik bitkileri sergilenecek. Oluşturulacak sosyal ortamlarla yiyecek ve içeceklerin kapsamlı reçeteleri ile detaylı envanterleri çıkartılacak. Ayrıca gastronomi alanında atölye çalışmaları, etkinlikler ve yarışmalar da yapılacak.

Proje ile gastronomi ve yöresel turizm ile sürdürülebilir turizm anlayışı benimsetilecek. Mersin’in kültür çeşitliliği, yöresel lezzetleri akılda kalıcı şekilde ziyaretçilere yansıtılırken, ziyaretçiler yerel tatların üretimini, pişirme tekniklerini yerinde görmüş olacak.

Büyükşehir personeli Akıllı Şehircilik Eğitimi’nden geçti

Büyükşehir Belediyesi personeli, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından hibe edilen 30 bin lira değerindeki Akıllı Şehircilik Eğitimi’ni aldı. Söz konusu eğitim, Mersin’in akıllı belediye ve akıllı şehircilik sürecinin yönetiminde çok önemli bir yeri olan Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı şehir uygulamaları konusunda faaliyetlerini güçlendirebilmesini, yeni kaynaklar yaratabilmesini, verimli ve etkin hizmet sunabilmesini amaçlıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehircilik
Mersin Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehircilik Eğitimi

Nakdi ve Malzeme Yardım Projeleri ile binlerce insana ulaşıldı

Uluslararası Göç Örgütü tarafından özellikle mevsimlik tarım işçileri ve dezavantajlı mahallelerde yürütülen projeler kapsamında Büyükşehir Belediyesi, lojistik ve teknik destek sağladı. Çadırlarda yaşayan sel mağduru ailelere nakdi yardım ulaştırılması, hijyen paketi dağıtımı, içerisinde bebek bezi, bebek sabunu ve kolonya bulunan Bebek Paketi ulaştırılması, çadır kurulumu gibi birçok konuda lojistik ve teknik destek Büyükşehir Belediyesi tarafından verildi.

254 bin lira bedelli Sabun Üretim ve Dağıtımı Projesi kapsamında göçmen misafirlerin sabun üretmesi sağlandı. Ekipler, Medcities işbirliği ile mülteci çocuklara dağıtmak üzere 21 bin lira bedelle, 7 bin 500 adet çocuk maskesi ve 30 bin adet bilgilendirme broşürü tedarik edilerek dağıttı.

UNHCR Maya Derneği aracılığıyla hayata dokunan projeler hayata geçiyor. Böylelikle Büyükşehir Belediyesi personeli, bedeli 50 bin lira olan çamaşır suyu ve kalıp sabunu 1000 ailenin yararlanacağı şekilde dağıttı.  Yine Büyükşehir Belediyesi’nin lojistik ve teknik destek sağladığı yaklaşık  2 milyon 500 bin lira maliyetli nakdi ve malzeme yardımları ile binlerce aile destek gördü.

‘Hayal Et Oynat Projesi’ ön elemeden geçti

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen Cinsiyet Eşitliği Odağında Geleceğin İnsana Yakışır İşleri Yaklaşımının Desteklenmesi Hibe Programı’na ‘Hayal Et Oynat Projesi’ ile katılan Büyükşehir Belediyesi, ön elemeleri geçti.

1 milyon 948 bin lira (200.000 Euro) hibe desteği yapılacak. Aynı zamanda program kapsamındaki projeyle dijital oyun tasarımı alanında cinsiyet eşitliği üzerinde durulacak. Böylelikle 20 gence Sertifikalı Dijital Oyun Tasarımı eğitimi verilecek. Verilecek eğitimle gençler sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak ve profesyonel kariyer sahibi olacak. Ayrıca, proje kapsamında Mersin’deki ilgili akademisyenler, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları bir araya getirilecek. Bu sayede geleceğin ve dijital dünyanın meslekleri tanıtılarak farkındalık yaratılacak. Şehir, bilişim sektörünün yatırımcılarını çeken bir cazibe merkezi haline getirilecek.

Mersin Büyükşehir, Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan Fizibilite Desteği alacak.

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın 100 bin liralık Fizibilite Desteği programı kapsamında, Büyükşehir Belediyesi, Kooperatifçilik Kuluçka Merkezi projesinin fizibilite raporu desteği alacak. Fizibilite çalışmasında kooperatiflerin mevcut durumu ve gelişme eğilimleri üzerine incelemeler olacak. Kooperatiflerin bulundukları bölgenin beşeri sermaye ihtiyacını karşılama durumu ve konuda yaşanan sıkıntılar hakkında araştırmalar olacak. Üstelik konuyla ilgili yaşanan sorunlarla, muhtemel proje paydaşları bünyesinde örnek teşkil etmek amacıyla çalışmalar olacak. Dolayısıyla kurulabilecek kooperatiflerin ve üretilecek ürünlerin tespiti üzerine çalışmalar yapılacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Mersin Büyükşehir Belediyesi

Aynı projede, kurulmuş veya kurulacak kooperatiflerin ihtiyaç duyabilecekleri hizmetler, insan kaynağı, makine ekipmanı belirlenecek. Girişimcilik ve kooperatifçilik alanında kapasite geliştirmeye yönelik eğitim ve çalışmalar belirlenecek. Girişimcilik ve kooperatifçiliğin şehirde tanıtımı ve farkındalık oluşturmak üzere çalışmaların belirlenmesi hususlarında da çalışmalar yürütülecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.